Intel poinformował o trwającej transakcji przejęcia firmy Movidius, producenta wiodących na rynku układów SoC służących do widzenia komputerowego. Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego?
Dzięki połączeniu dotychczas posiadanych rozwiązań z technologią Movidius, Intel stanie się liderem w obszarze widzenia komputerowego i głębokiego uczenia maszynowego – od urządzeń końcowych po chmurę obliczeniową. To kolejny krok Intela w stronę rozwoju inteligentnych urządzeń przyszłości.
Widzenie komputerowe polega na umożliwieniu maszynom przetwarzania obrazu w celu rozpoznawania otoczenia. Oczami urządzenia są kamery, procesor staje się jego mózgiem, a układ analizy obrazu to kora wzrokowa. Wprowadzenie wykrywających głębię kamer z sensorami Intel RealSense zapoczątkowało rewolucyjną technologię pozwalającą urządzeniom widzieć świat w trzech wymiarach. Intel rozwija i przejmuje także technologie z obszarów uczenia maszynowego, głębokiego uczenia (ang. deep learning) i przetwarzania kognitywnego. Celem tych działań jest stworzenie zestawu funkcjonalności, które dadzą komputerom możliwości podobne do tych zapewnianych przez ludzkie zmysły.
Da to światu zupełnie nowe perspektywy: od rozpoznawania obiektów po rozumienie otoczenia, od uwierzytelniania po tracking i nawigację. Nowe możliwości wbudowane w układy scalone typu SoC (System-on-a-chip – układy scalone zawierające kompletny system elektroniczny, w tym układy cyfrowe, analogowe – także radiowe – oraz cyfrowo-analogowe) umożliwią podobne do ludzkiego widzenie 50 miliardom połączonych urządzeń, mających funkcjonować na świecie do 2020 roku w ramach Internetu rzeczy.
Wraz z technologią Movidius Intel uzyskuje dostęp do wysokowydajnych platform SoC o małym poborze mocy, które umożliwiają rozwój aplikacji widzenia komputerowego. Tym samym zyskuje też algorytmy dostosowane do głębokiego uczenia, rozpoznawanie głębi, nawigacji i mapowania oraz naturalnych interakcji, a dodatkowo kompetencje w zakresie wbudowanego widzenia komputerowego i inteligencji maszynowej. Technologia Movidius optymalizuje i zwiększa możliwości Intel RealSense.
Zdolność do śledzenia, nawigowania, mapowania i rozpoznawania zarówno całego otoczenia, jak i poszczególnych obiektów przy użyciu wysokowydajnych układów SoC o małym poborze mocy otwiera nowe możliwości w tych zastosowaniach, w których kluczowe są ograniczenie rozmiarów i wydzielania ciepła oraz długi czas życia baterii. Intel zamierza wykorzystać te technologie w szczególności w pracach nad rozszerzoną, wirtualną i połączoną rzeczywistością, dronami, robotyką, cyfrowymi kamerami do monitoringu i innymi dziedzinami.
Przejęcie Movidius przez Intela nie jest jeszcze sfinalizowane.
źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.