Niewiele jest we współczesnym świecie technologii, które rozwijałyby się tak szybko jak druk 3D. Co dzisiaj można wydrukować? Odpowiedź najprostsza jest w tym wypadku najtrafniejsza – praktycznie wszystko. Zobaczcie zresztą sami.
Najprościej ujmując, drukowanie 3D polega na stworzeniu danej rzeczy poprzez odpowiednie uformowanie plastiku (najczęściej) lub innego materiału budulcowego, zgodnie z projektem wprowadzonym do komputera. W ten sposób można stworzyć np. zabawkę, kubek czy narzędzie. Sama drukarka 3D nie należy do skomplikowanych urządzeń, gdyż składa się z dyszy rozprowadzających, materiału budulcowego oraz tzw. tacy grzejnej, chroniącej materiał budulcowy przed przyklejeniem do podłoża.
Gdy sporządzimy projekt danego przedmiotu, np. na papierze, przenosimy go do programu graficznego, w którym jest on poprawiany i dostosowywany pod urządzenie. Następnie trafia do programu dzielącego go na co najmniej kilkadziesiąt warstw, które są po kolei tworzone, od dołu do góry. Warto zauważyć, że produkt wytworzony w drukarce 3D może być ponownie stopiony i wykorzystany do wydrukowania zupełnie innej rzeczy. Koszty profesjonalnych drukarek 3D to wydatek rzędu ok. 50 tys. zł, choć oczywiście można znaleźć modele i tańsze, i droższe.
Zobaczcie 7 najciekawszych rzeczy, które dzisiaj można stworzyć przy użyciu drukarki 3D.
Broń
Broń to jeden z najniebezpieczniejszych przedmiotów, który można wyprodukować w drukarce 3D. I tak, może zrobić to nawet amator. Na YouTube regularnie pojawiają się materiały prezentujące wydrukowaną broń palną w pełnej okazałości. Ich żywot jest jednak krótki, bo filmiki są usuwane, a ich twórcy stawiani przed sądem. Zupełnie inaczej jest z firmami, które mają zezwolenie na produkcję broni, a eksperymentują z nowymi materiałami jak np. firma Solid Concepts, która jako pierwsza stworzyła metalowy pistolet z drukarki 3D.
Model płodu
To z kolei jeden z piękniejszych sposobów wykorzystania nowych technologii. Japońscy naukowcy wymyślili, że wykorzystując obrazy płodu 3D, na które decyduje się dzisiaj coraz więcej rodziców, można stworzyć realistyczny model nienarodzonego dziecka. Nie dość, że to doskonała namacalna forma obcowania z potomkiem, to także świetna pamiątka na przyszłość.
Jedzenie
Czy w przyszłości #foodporn będzie pojawiał się obok potraw stworzonych nie w piekarniku, a drukarce 3D? Ta rzeczywistość wydaje się zbliżać coraz większymi krokami. Nie uciekniemy przed nią, skoro już teraz w drukarce 3D można stworzyć całkiem smaczne potrawy. Wydaje się być to idealne rozwiązanie w przyszłych załogowych misjach kosmicznych, gdzie dostępność tradycyjnego pożywienia może być utrudniona. Być może na Marsie uda nam się stworzyć szklarnie z roślinami, ale jeżeli kiedyś zdecydujemy się udać gdzieś dalej, jedzenie z drukarki 3D może być jednym wyjściem.
Proteza
Zanim jeszcze uda nam się stworzyć sztuczne życie i obdarzyć je własną inteligencją, minie jeszcze trochę czasu. Ale czas cyborgów jest coraz bliżej. Przecież wśród nas jest wiele osób, którym amputowano kończyny i korzystają z protez. Futurolodzy są zdania, że w przyszłości będą one coraz lepsze i coraz bardziej zintegrowane z ludzkim ciałem. Granica między człowiekiem a maszyną w końcu się zatrze. A zanim to nastąpi, zaawansowaną i idealnie dopasowaną do ciała biorcy protezę można wykonać z drukarki 3D.
Części zamienne na ISS
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) to jedno z najbardziej niezwykłych laboratoriów naukowych. Astronauci zamieszkują ją już 15 lat. I choć zespoły regularnie się wymieniają, to na orbicie okołoziemskiej trzeba liczyć na siebie. Nic dziwnego, że skoro każdorazowe dostarczenie na ISS jakiejś części zamiennej generuje ogromne koszty, to trzeba znaleźć skuteczniejszy sposób naprawy usterek. Pomoże w tym umieszczona na ISS drukarka 3D, która jest w stanie wydrukować śrubkę, uszczelkę czy inny drobiazg, który akurat astronauci będą musieli wymienić. Można spodziewać się, że w przyszłości będzie to jeszcze lepiej rozwinięte.
Ubrania
Dziś zrozumieć projektantów mody potrafi mało kto. Dziennikarze i blogerzy modowi stale próbują, ale pewnych trendów nie sposób przewidzieć. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tworzyć z drukarki 3D. Wielu uważa, że druk 3D może stanowić ratunek dla najbiedniejszych rejonów świata, w których regularnie brakuje i żywności, i ubrań. Odzież i buty z drukarki 3D to wciąż egzotyczna przyszłość, choć nie ze względów technologicznych, a bardziej światopoglądowych. Póki największe domy mody nie zaczną korzystać z drukarek 3D, nie odmienią one naszego świata.
Ludzkie organy
Oto przyszłość medycyny. Jeden z najbardziej ambitnych projektów, który ma szansę przechylić szalę w nierównej walce z chorobami. Wykorzystanie drukarek 3D jako inkubatorów żywych tkanek lub ludzkich organów wydaje się nierealne, a jednak jest możliwe. Regularnie słyszy się o odtworzeniu tych mniej skomplikowanych struktur, które w warunkach laboratoryjnych sprawują się bardzo dobrze. Dobrym kierunkiem wykorzystania drukarek 3D jest także tworzenie wiernych modeli narządów, na których można testować nowe terapie lub leki. W tego typu rozwiązaniach, zamiast tworzywa sztucznego stosuje się żywe tkanki, które namnażają się i budują zaprojektowany organ.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.