Misja na Marsa wydaje się być kwestią czasu, ale ludzkość powinna zintensyfikować przygotowania. Wszystko dlatego, że na powierzchni Czerwonej Planety odkryto niezwykły krater uderzeniowy.
O Marsie na łamach gizManiaKa piszemy dosyć często. To dlatego, że Czerwona Planeta jest jednym z najważniejszych celów dla misji kosmicznych. Jedną z nich jest misja InSight, która prawdopodobnie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy na Marsie istniały kiedyś kontynenty. Nie jest to bynajmniej wymysł niespełnionych naukowców, bo łazik Curiosity odkrył, że marsjańskie skały są podobne do tych najstarszych znajdujących się na Ziemi. To może oznaczać, że Czerwona Planeta była kiedyś podobna do naszej planety.
Lód na Marsie = życie na Marsie?
Teraz satelita Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) donosi o jeszcze większych rewelacjach. Wystrzelony przez NASA aparat badawczy wykrył grubą, 40-metrową warstwę lodu pod powierzchnią krateru w rejonie Arcadia Planitia. Marsjański krater jest gigantyczny, bo jego powierzchnia przekracza łącznie terytorium stanów Teksas i Kalifornia. Oznacza to, że uderzający w niego obiekt był ogromny – taki najprawdopodobniej zniszczyłby życie na Ziemi.
Oddziaływanie tafli lodu na powierzchnię planety doprowadziło do powstania krateru o budowie tarasowej. Jest to o tyle ciekawsze, że w rejonie Arcadia Planitia znaleziono też inne kratery o budowie tarasowej. Wniosek? Nietypowe właściwości skorupy w tym obszarze, czyli możliwa obecność lodu pod powierzchnią planety.
Kratery tarasowe powstają w miejscach, w których znajdują się różne rodzaje materiałów pod powierzchnią planety (skały, lód czy pył). W momencie formowania krateru, fala uderzeniowa wywołana przez obiekt uderzający w powierzchnię (np. meteoryt) może doprowadzić do utworzenia uskoków między warstwami o różnej gęstości. Efekt jest taki, że odsłaniają się podpowierzchniowe pokłady lodu, a sam krater przyjmuje niezwykły kształt, jak na załączonym zdjęciu. Takich na Marsie nie jest jeden czy dwa, a znacznie więcej!
Ali Bramson z Lunar and Planetary Laboratory należącego przy University of Arizona tak to skomentował:
Kratery uderzeniowe powinny mieć kształt miski, ale te ostatnio odkryte przez MRO są inne. To dlatego, że rejon Arcadia Planitia jest zbudowany z różnych materiałów, a fala uderzeniowa po prostu je odsłania. Ale kratery tarasowe o takiej wielkości są stosunkowo rzadkie.
Klimat w rejonie Arcadia Planitia jest inny niż w innych miejscach Czerwonej Planety i zmieniał się dosyć często. Ma na to wpływ także brak dużego księżyca, który działałby stabilizująco na Marsa. To właśnie te niekontrolowane zmiany klimatu mogą sprawiać, że pod powierzchnią planety, gdzieś między warstwami lodu skrywa się życie… Być może uda się je odnaleźć podczas jednej z przyszłych misji, które są zaplanowane na Marsa.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.