Być może jeszcze długo będziemy czekać na sygnał od cywilizacji pozaziemskiej, ale nie oznacza to, że nie odwiedzają nas obiekty z dalekich rejonów Wszechświata. Teraz znajdujący się na Antarktydzie detektor wykrył neutrina pochodzące spoza Układu Słonecznego.
IceCube Neutrino Observatory to jedno z najbardziej niezwykłych laboratoriów naukowych na świecie. Znajduje się tam najczulszy kiedykolwiek stworzony detektor neutrin – nieuchwytnych cząstek przeszywających cały Wszechświat. IceCube Neutrino Observatory jest ukryte na odludziu Antarktydy, pod grubą warstwą lodu. Taka lokalizacja była konieczna, gdyż Antarktyda jest wolna od źródeł promieniowania, więc nic nie zakłóca pracy czułej aparatury badawczej. Mimo iż IceCube wykrywa ponad 100 tys. neutrin rocznie, to teraz udało się wykryć te pochodzące spoza Układu Słonecznego.
Goście z daleka
Neutrina to niezwykle egzotyczne cząstki elementarne, kiedyś uważane za bezmasowe, obdarzone niezerową, niewielką masą spoczynkową. Mają zerowy ładunek elektryczny i słabo oddziałują z materią, więc ich wykrycie jest niezwykle trudne. Pojawiły się nawet spekulacje, że neutrina mogą poruszać się z prędkościami przekraczającymi prędkość światła.
Te niezwykłe cząstki powstają podczas fuzji termojądrowych w gwiazdach, przy narodzinach supernowych czy ziemskich reaktorach jądrowych. Lokalnym źródłem neutrin jest Słońce, dlatego wykrycie cząstek pochodzących spoza Układu Słonecznego jest niezwykle trudne. Ale teraz się udało.
O pozasłonecznym pochodzeniu neutrin świadczy ich energia. W 2013 r. detektor IceCube wykrył tylko dwie takie cząstki. W celu weryfikacji ich pochodzenia naukowcy uruchomili go ponownie i odebrali 21 sygnałów pochodzących spoza Układu Słonecznego, a prawdopodobnie także z innej galaktyki. To oficjalnie pierwsze neutrina pochodzące z rubieży Wszechświata.
Mimo iż detekcja neutrin jest stosunkowo młodym sposobem obserwacji astronomicznych, naukowcy mają nadzieję, że dzięki temu uda się lepiej zrozumieć procesy zachodzące we Wszechświecie. Przecież ewolucja gwiazd, wybuchy supernowych czy zjawiska towarzyszące czarnym dziurom mogą mieć znaczenie dla całej ludzkości, nie tylko tej z doktoratem z astrofizyki.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.