Ponowne wykorzystanie starych, niepotrzebnych kontenerów jest postrzegane jako przyjazne dla środowiska. Można pójść krok dalej i w kontenerze stworzyć prawdziwe, tanie mieszkanie. Taki pomysł ma holenderska firma Sustainer Homes.
Jaki jest polski rynek nieruchomości widzi każdy. W miastach buduje się coraz więcej mieszkań, mimo iż wciąż mało kogo stać, by kupić własne „m” za gotówkę. Jedyną opcją jest kredyt hipoteczny. I, mimo iż stopy procentowe są najniższe w historii, a raty kredytów złotówkowych nie pustoszą już tak kieszeni, to wiele młodych osób na taki zakup i tak nie może sobie pozwolić. Dobrym rozwiązaniem byłoby stworzenie prostych, tanich mieszkań dostępnych dla młodych. Choćby ulokowanych w niepotrzebnych kontenerach.
Kontener dla każdego
Firma Sustainer Homes przekonuje, że młodzi ludzie szukają niedrogich, trwałych i elastycznych opcji życia. Nie lubią przywiązywać się na dłużej do miejsc i chcą być niezależni. Idealnym rozwiązaniem właśnie dla takich osób mają być mieszkania w kontenerach.
Kontenery (nazywane przez firmę „sustainerami”) są idealne do produkcji mieszkań, hoteli, domków letniskowych, a nawet mobilnych stacji ratunkowych czy szpitali polowych. Istnieje kilka rozmiarów i wzorów, a najbardziej chodliwym towarem jest „sustainer” przeznaczony dla 1-2 osób o powierzchni 30 m kw. Kontener wraz z pełna instalacją można kupić już za 75 tys. euro. Nie jest to mało, ale za te pieniądze otrzymujemy w pełni funkcjonalny, stuprocentowo ekologiczny produkt. Firma na życzenie może oczywiście wybudować obiekt dowolnej wielkości, składający się z kilku różnych kontenerów.
Każdy „sustainer” sprzedawany jest z pełnym wyposażeniem. W kontenerze znajdziemy zatem cały niezbędny do funkcjonowania sprzęt AGD (podobno „wysokiej jakości”), a wnętrze jest wykończone płytami komórkowymi EcoBoard. Całe mieszkanie jest „eco-friendly”.
Mekka ekologia
Kontener Sustainer Homes wydaje się być idealny na domek wypoczynkowy. Woda pitna jest tu produkowana z deszczówki, a segregacja odpadów jest na porządku dziennym. Kontener ma zamontowane panele słoneczne i turbiny wiatrowe do wytwarzania energii. Szacuje się, że „sustainer” jest w stanie wyprodukować ok. 5000 kWh energii rocznie, co spokojnie pokryje zapotrzebowanie lokatorów.
Budowę pierwszego „sustainera” rozpoczęto w czerwcu i właśnie zakończono. Firma obecnie testuje swój projekt, a wkrótce wprowadzi go na szeroki rynek.
Mieszkanie w kontenerze brzmi nieco spartańsko, ale na pewno byłoby świetną przygodą. A Wy, chcielibyście mieć takie mieszkanie?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Czyli teraz nie tylko bezdomni będą mieszkać w kontenerach. Jako naród odkrywamy nowy wymiar biedy.
Istnieje polska firma która robi takie konstrukcję modułowe i mały dom 50 całoroczny można mieć za mniej niż 50 tys… Naprawdę zamiast przypisywać artykuły z zachodnich portali czasem warto rozglądać się po naszym podwórku…
Mnie odpowiada taki kontener. Pojedynczy 🙂 Jako prosty magister zarabiam jednak skromną kasę i na taki mały kontenerek musiałbym robić 20 lat.