Miejsca na świecie jest coraz mniej, a ludności systematycznie przybywa. Nic dziwnego, że największe metropolie świata pną się ku niebu. W ciągu kilku najbliższych lat powstaną konstrukcje, które każą nam przedefiniować myślenie o wysokości. Poniżej znajdziecie krótki przewodnik po 10 najwyższych budynkach świata, które dopiero powstaną.
Światowy wyścig na drapacze chmur trwa. Co roku powstają budynki osiągające coraz wyższe wysokości, niemalże sięgając chmur. Wieżowce, które jeszcze wczoraj wiodły prym pod względem wysokości, wkrótce mogą przeobrazić się w prawdziwe karły. Jak inaczej nazwać plany Zjednoczonych Emiratów Arabskich, które planują wybudować wieżowiec o wysokości niemal 1,5 km? Przecież obecnie najwyższy drapacz chmur – Burdż Chalifa – zlokalizowany w centrum Dubaju mierzy „zaledwie” 828 m. Oto świat, w którym żyjemy. Świat kolosów ze szkła i stali.
Nakheel Tower (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie) -1400 m
Nakheel Tower to koncepcyjny drapacz chmur zaprojektowany przez Al. Nakheel Properties, który stanie w centrum Dubaju. Według pierwotnych planów wieżowiec miał być gotowy w 2019 r., ale obecnie zakładaną datą jest 2024 r. Nakheel Tower w chwili otwarcia będzie najwyższym wieżowcem na świecie, z wysokością znacznie przekraczającą 1000 m. Podobnie jak w przypadku Burdż Chalifa, do informacji publicznej podano jedynie, że budynek będzie miał co najmniej 700 m, choć prawdziwa wysokość jest o ponad 100 m większa. Dokładna wysokość Nakheel Tower jest tajemnicą. Oficjalnie wiadomo jedynie, że drapacz chmur miałby co najmniej 1400 m i minimum 200 pięter. Całkowita wysokość (wraz z iglicą) prawdopodobnie zamknęłaby się w 1600 m.
Azerbaijan Tower (Baku, Azerbejdżan) – 1029 m
Azerbaijan Tower, który powstanie na Khazar Islands, sztucznych wyspach wybudowanych 25 km na południe od Baku, będzie w momencie oddania najwyższym budynkiem świata. Oddanie wieżowca jest planowane na 2019 r., a wtedy to mierzący 1029 m wysokości Azerbaijan Tower będzie piastował miano najwyższego na świecie. Projekt jest wykonywany przez firmę Avesta, a koszt jego budowy to 2 mld $. Wieża będzie centrum Khazar Islands, których koszt budowy przekroczy 100 mld $. Na sztucznych wyspach zamieszka ponad milion osób, będzie tam 150 szkół, 50 szpitali i liczne ośrodki kulturalno-rozrywkowe, w tym nowy tor Formuły 1. Warto podkreślić, że wszystkie obiekty Khazar Islands – w tym Azerbaijan Tower – będą w stanie przetrwać trzęsienie ziemi o magnitudzie 9.0 w skali Richtera.
Kingdom Tower (Dżudda, Arabia Saudyjska) – 1007 m
Kingdom Tower to budowany w mieście Dżudda wieżowiec o ponad kilometrowej wysokości. Projekt należy do Kingdom Holding Company kierowany przez księcia Alwalida bin Talala. Koszt wybudowania Kingdom Tower oszacowano na 1,2 mld $, ale budżet prawdopodobnie zostanie znacznie przekroczony. Budowa została rozpoczęta w 2013 r., a oddanie wieżowca jest planowane na 2019 r. W Kingdom Tower znajdą się biura, hotel i luksusowe apartamenty umieszczone na najwyższych piętrach. Wjechanie z parteru na sam szczyt jedną z ekspresowych wind zajmie ok. 5 minut, natomiast podczas jazdy klasyczną windą czas ten będzie 2 razy dłuższy. Cała inwestycja obejmuje nie tylko wieżę, ale i otaczającą go dzielnicę o powierzchni 23 km kw. Kompleks mieszkalny pod Kingdom Tower wypełnią sklepy, centra handlowe czy szpital. Pierwotne plany zakładały, że Kingdom Tower będzie miał 1,6 km wysokości, ale po badaniach geologicznych z pomysłu zrezygnowano. Na wysokości 610 m zostanie zbudowany taras widokowy o powierzchni 700 m kw. Będzie to najwyżej położony punkt obserwacyjny na świecie.
Phoenix Towers (Wuhan, Chiny) – 1002 m
Phoenix Towers to superwysoki wieżowiec zlokalizowany w chińskim mieście Wuhan. Dwie różowe wieże, z których jedna przekroczy 1 km wysokości, powstaną przed 2018 r. Konstrukcja jest autorstwa brytyjskich architektów Cheetwoods Architects i może być pierwszą, która poradzi sobie ze smogiem. Budynek zostanie wyposażony w technologie i systemy pozwalające na redukcję poziomu zanieczyszczeń. Wieże będą miały zaawansowany system filtracji wody i powietrza, a ich ściany zostaną pokryte panelami słonecznymi. Nie zabraknie tu miejsca dla turbin wiatrowych. Część budynków zostanie przeznaczona na cele mieszkalne i biznesowe. Uroczyste otwarcie już za 3 lata.
Buenos Aires Forum (Buenos Aires, Argentyna) – 1001 m
Kolejny gigantyczny projekt, ale tym razem budowany w Argentynie. Wieżowiec ma mieć co najmniej 1000 m wysokości i kosztować ok. 3,3 mld $. Buenos Aires Forum będzie budowany na siedmiu platformach o łącznej powierzchni 400 ha. Budynek będzie miał 200 pięter i będzie połączony z resztą Buenos Aires przy pomocy 5-kilometrowego wiaduktu. Budowa wieżowca ma zostać ukończona w 2016 r. Główny architekt budynku – Julio Torcello – przyznał, że przy projektowaniu inspirował się „geometrycznymi obrazami ludzkiego genomu”. Nawiązania do tej struktury będą widoczne w Buenos Aires Forum, bo budynek będzie mienił się różnokolorowo w słońcu.
Mubarak al-Kabir Tower (Kuwejt, Kuwejt) – 1001 m
Mubarak al.-Kabir Tower w Kuwejcie jest obok Buenos Aires Forum jedną z megakonstrukcji, których budowa zakończy się najwcześniej, bo już w 2016 r. Drapacz chmur powstanie w przemysłowej dzielnicy Subiya, w północnej części Kuwejtu. Działka wydzielona na budynek będzie zawierała także wydzielony niewielki rezerwat przyrody. W ramach wyspy otaczającej budynek znajdzie się nowo wybudowane lotnisko, centra biznesowe, miejsca rekreacji czy placówki zdrowotne. Nie zabraknie także atrakcji dedykowanych turystom (SPA, hotelom, egzotycznym ogrodom). Mubarak al-Kabir Tower to pierwszy etap wartego 94 mld $ projektu budowy Silk City, dzielnicy Kuwejtu o łącznej powierzchni 250 km kw. Warto podkreślić, ze wieżowiec będzie miał dokładnie 1001 m, co ma być nawiązaniem do arabskiej tradycji związanej z „Księgą tysiąca i jednej nocy”.
Sky City (Changsha, Chiny) – 838 m
Sky City to drapacz chmur, który zostanie wybudowany w stolicy prowincji Hunan, mieście Changsha w Chinach. Wykonawcą projektu jest firma budowlana Broad Sustainable Building. Wieżowiec będzie miał 220 pięter i 838 m wysokości. Tym, co wyróżni go na tle innych będzie błyskawiczne tempo budowy. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Sky City stanie w zaledwie 7 miesięcy od momentu rozpoczęcia prac. Ma być to możliwe dzięki zastosowaniu prefabrykatów, które po przetransportowaniu na miejsce budowy, trzeba będzie tylko właściwie połączyć.
Pingan International Finance Centre (Shenzhen, Chiny) – 660 m
Pingan International Finance Centre to wysoki wieżowiec budowany obecnie w Szhenzhen, w chińskiej prowincji Guangdong. Budynek został zaprojektowany przez studio Kohn Pedersen Fox Associates, a jego wykonaniem zajmuje się firma Ping An Insurance. Kiedy zostanie ukończony, wieżowiec będzie miał 660 m wysokości i 115 kondygnacji. Ukończenie budowy jest planowane na przyszły rok. Kiedy budowa zostanie zakończona, Pingan International Finance Centre będzie trzecim wieżowcem na świecie i drugim w Chinach pod względem wysokości.
Chicago Spire (Chicago, USA) – 610 m
Mimo, iż w ostatnich latach to kraje arabskie i azjatyckie wiodą prym w budowaniu wysokich budynków, wciąż wiele tego typu konstrukcji powstaje w Stanach Zjednoczonych. Jedną z nich jest Chicago Spire, 150-piętrowy wieżowiec zaprojektowany przez hiszpańskiego architekta Santiago Calatravę. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2007 r. i miał być on ukończony już w 2012 r., ale ze względu na problemy z fundamentami, prace przerwano. Obecnie trwają plany negocjacje dotyczące wznowienia budowy, jednak nic nie zostało w tej kwestii jeszcze ustalone. Chicago Spire był planowany jako najwyższy budynek w Chicago i w Stanach Zjednoczonych, a drugi na świecie. Miał być to również najwyższy budynek mieszkalny świata, jak i najwyższa wolnostojąca budowla w Ameryce Północnej, przewyższająca CN Tower w Toronto. Mówi się, że budynek miałby zostać ukończony na przełomie 2016 i 2017 r.
China 117 Tower (Tiencin, Chiny) – 570 m
Na tle pozostałych tu zaprezentowanych budynków, China 117 Tower gigantem raczej nie będzie, ale warto wspomnieć o nim z kilku powodów. Budynek zostanie ukończony w 2017 r. i będzie mierzył blisko 600 m wysokości. Wieżowiec będzie składał się z 117 kondygnacji, między którymi będą przemieszczały się superszybkie windy. Twórcy China 117 Tower chcieli, by był to najwyższy budynek Chin, choć nie wiadomo czy w momencie ukończenia nie będzie już innego równie wysokiego drapacza chmur (choćby wspominany wcześniej Pingan International Finance Centre).
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
skandal …. wakacje cisza las spokoj namiot spacerki rybki ,,,, a nie zakichane miasta i wiezowce smrod brud spaliny
Rewelacyjne, jakby nie z tego świata. W Polsce takich nie ma. Cóż to za zaawansowana technologia!
a Sky Tower we Wrocławiu to co ? Nie drapacz chmur ? hehe