- « Poprzedni
- 1/4
- Następny »
Sny świadome są dostępne dla każdego. Oneironauci – ludzie śniący świadomie są także w Polsce. Dzięki kontroli snu możesz znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, fantazjować jak na jawie, uprawiać sport i świetnie się bawić. Istnieją sposoby kontroli snów, których może nauczyć się każdy.
Co nocy każdy z nas śni. Nawet, gdy snów nie pamiętamy, nie oznacza to, że ich nie ma. Z fizjologicznego punktu widzenia, sen jest niezbędnym procesem właściwego funkcjonowania naszego organizmu. Metabolizm zwalnia, serce odpoczywa, a wszelkie uszkodzenia lepiej się regenerują. Nasz mózg ponadto sortuje zebrane informacje i pozbywa się tych zbędnych. Wbrew obiegowej opinii, marzenia senne nie są bezwartościowym wytworem wyobraźni. Każdy może wpływać na swoje sny. Niektórzy naukowcy twierdzą nawet, że podczas snów możemy uprawiać sport, rozwiązywać problemy życiowe czy przygotowywać się do rozmowy kwalifikacyjnej. To wszystko dzięki tzw. świadomemu śnieniu.
My oneironauci
Świadomego śnienia, zwanego także oneironautyką (gr. żeglowanie w krainie snu), trzeba się nauczyć. Nie jest tak, że każdy z nas w dowolnej chwili zamknie oczy i będzie kontrolował swoje marzenia senne. Mnisi buddyjscy są zdania, że gdy dobrze korzystamy z naszych snów, czas naszego życia ulega podwojeniu – zamiast stu lat, żyjemy dwieście. Jest w tym sporo racji, bo rzeczywistość wykreowana w snach jest nieskrępowana ani ziemskimi ograniczeniami, ani prawami fizyki. Możemy „być” tam naprawdę, jednocześnie pozostając w swoim łóżku. Taka sytuacja nawiązuje nieco do świata przedstawionego w „Matrixie”, w którym to rzeczywistość była symulacją, a ludzkość zdegradowana do poziomu śniących fabryk energii.
Termin świadomego snu (lucid dreaming) po raz pierwszy został użyty przez Fredericka van Edena. Słowo „lucid” odnosiło się tu do klarowności lub przejrzystości, związanej z samym zachowaniem świadomości. Oneironauta jest w stanie wyróżnić nawet najmniejsze detale dotyczące treści i scenografii snu. Świadomy sen zazwyczaj poprzedza faza „normalnego” snu, a spostrzeżenie, że śniący ma możliwość kontrolowania świata, w którym przebywa zajmuje nieco czasu.
Mnisi buddyjscy są zdania, że gdy dobrze korzystamy z naszych snów, czas naszego życia ulega podwojeniu
Mimo elementów wspólnych dla świadomego snu, można wyróżnić kilka jego rodzajów:
- Mamy świadomość snu, ale jesteśmy biernymi obserwatorami – nie mamy możliwości wpływania na to, co się z nami dzieje. Jesteśmy jak widzowie filmu.
- Mamy świadomość snu, wiemy, że nasze ciało jest w innej rzeczywistości oraz mamy możliwość oddziaływania na to, co się z nami dzieje. Jesteśmy jak aktorzy filmu, którzy grając napisane role od czasu do czasu dorzucą coś od siebie.
- Mamy świadomość snu, mamy poczucie, że otaczająca nas rzeczywistość jest wytworem naszej wyobraźni i dzięki temu możemy wpływać na jej wszelkie detale. Wyzbywamy się ograniczeń fizycznych. Jesteśmy reżyserami i aktorami filmu.
Najważniejszą cechą, która odróżnia sen świadomy od typowego jest niezwykła klarowność przekazu, sensoryczność otoczenia, kolorów i możliwość używania wszystkich zmysłów. Badania wykazały, że sny świadome występują w tej samej fazie snu co marzenia senne, czyli REM (ang. Rapid Eye Movement). W trakcie jednej nocy przeżywamy kilka faz REM, trwających po 20-60 minut. Poczucie czasu w snach świadomych zazwyczaj jest czymś złudnym, ulotnym i w trakcie jednego seansu może się okazać, że przeżywamy przygody rozłożone na kilka godzin, a nawet dni.
- « Poprzedni
- 1/4
- Następny »
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.