Klocki LEGO są jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozwijających zabawek świata. Kochają je nie tylko dzieci, ale i dorośli, bo w niesamowity sposób pobudzają kreatywność. Klocki LEGO są jak atomy, które pozwalają na nowo kreować rzeczywistość. Można by nawet rzec, że można z nich zbudować dosłownie wszystko. Oto 6 najbardziej niezwykłych rzeczy skonstruowanych z klocków LEGO.
Klocki LEGO powstały w 1932 r. w duńskim mieście Billund. Właściwą nazwę przyjęto w 1934 r. Jest to skrót od duńskiego „Leg godt”, co oznacza „baw się dobrze”. Początkowo zabawki były wykonywane z drewna, ale od 1947 r. dominującym materiałem stało się tworzywo sztuczne. Klocki LEGO mają charakterystyczną budowę – zawierają szereg wypustek i odpowiadających im gniazd, dzięki czemu można łączyć je na wiele sposobów, uzyskując niezliczoną ilość kombinacji. Sposób łączenia klocków opatentowano w 1958 r. Szacuje się, że koncern LEGO ma blisko 75% udziałów w światowym rynku klocków, co oznacza, że ponad 400 mln ludzi bawi się jego produktami. Oto, co najwięksi zapaleńcy potrafią z nich zbudować.
X-Wing Fighter
X-Wing Fighter to pojazd niewątpliwie znany wszystkim miłośnikom „Gwiezdnych wojen”. Epicka saga George’a Lucasa, która wkrótce doczeka się nowych części ma nawet własną serię w świecie klocków LEGO, komercyjnie dostępną. Tego samolotu jednak nie kupicie. W 2013 r. zbudowano naturalnej wielkości X-Wing Fightera. Składa się on z 5 335 200 klocków i budowano go przez ponad 17 000 godzin. X-Wing Fighter ma rozpiętość skrzydeł, która wynosi aż 13,4 metrów. Samolot w mniejszej skali jest dostępny za ok. 250 zł na półkach sklepowych.
Dom
Czy z klocków LEGO można zbudować dom? Odpowiedź na to pytanie postanowił uzyskać James May, brytyjski dziennikarz, znany wszystkim miłośnikom „Top Gear”, którego jest jednym z współprowadzących. Dom z klocków LEGO May rozpoczął budować 1 sierpnia 2009 r. Cały proces nie był zbytnio skomplikowany i konstrukcję ukończono 17 września tego samego roku. Ale May nie był sam. W budowie pomagało mu ok. 1000 wolontariuszy. Jednopiętrowy budynek składa się z 3 mln klocków LEGO i podobno jest w pełni funkcjonalny.
Allianz Arena
Czy z klocków LEGO można zbudować stadion? W rzeczywistości niewątpliwie byłoby to zadanie karkołomne, ale ze stworzeniem repliki nie ma problemu. Wystarczy mieć ok. 400 000 klocków i co najmniej 5 miesięcy wolnego czasu, by stworzyć miniaturową wersję Allianz Arena, czyli stadionu, na którym swoje mecze domowe rozgrywa Bayern Monachium. W 2005 r. pracownicy Legolandu stworzyli model stadionu w skali 1:50. Poza gigantyczną ilością klocków, zamontowano na nim także ok. 30 000 figurek LEGO, które reprezentują kibiców, sędziów i piłkarzy walczących o trofea. Makieta ma ponad metr wysokości i niewątpliwie jest jednym z najbardziej niezwykłych obiektów zbudowanych z klocków LEGO.
Ford Explorer
Budowanie samochodów z klocków LEGO musi budzić respekt. Szczególnie, gdy tworzy się samochody takie, jak Ford Explorer. Mimo iż nie jest to największe auto w swojej klasie, to jeżdżą nim tysiące Amerykanów. Na zamówienie Legolandu na Florydzie stworzono pełnowymiarową replikę Forda Explorera. Pojazd powstał w Chicago, a do jego budowy zużyto 380 000 klocków, a także aluminiowy stelaż utrzymujący całą konstrukcję. Połączenie wszystkich elementów zajęło ponad 2500 roboczogodzin. Całość waży 1204 kg, z czego 348 kg stanowi aluminiowy szkielet. Trzeba przyznać, że efekt końcowy jest piorunujący.
Volvo XC90
Miłośnicy klocków LEGO uwielbiają samochody. Dowodem na to jest kolejny w zestawieniu SUV, Volvo XC90 naturalnej wielkości. Pojazd powstał w 2004 r. w ramach akcji promującej bezpieczną jazdę zorganizowanej przez Volvo i Legoland. Karoseria samochodu w całości jest wykonana z klocków LEGO, choć opiera się ona na oryginalnych oponach. Do konstrukcji samochodu wykorzystano ponad 201 000 klocków, a efekt finalny waży 1331 kg. Niestety, nie podano jak długo „zabawkowy” XC90 był budowany.
Sokół Millenium
Do najbardziej niezwykłych obiektów zbudowanych z klocków LEGO należy zaliczyć także takie, które może zbudować każdy, kupując odpowiedni zestaw w sklepie. Replika Sokoła Millenium, znanego wszystkim miłośnikom „Gwiezdnych wojen” nie jest ani największa, ani najbardziej spektakularna z tego rankingu, ale ma w sobie coś, przez co chcielibyśmy cofnąć się do dzieciństwa. Model statku pilotowanego przez Hana Solo składa się z 5195 klocków, ma 84 cm długości i waży 10 kg. Do zbudowania statku potrzebny był naprawdę ogrom pracy.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Poszukajcie w google Lego HMS Hood. To jest robota – oddać w szczegółach historyczny okręt.
cos pomieszane z filmikami…