Niejednokrotnie ratowali świat przed zagładą, a są „tylko” ludźmi. Udowodnili, że wcale nie trzeba mieć pajęczego zmysłu czy pochodzić z planety Krypton, by szerzyć sprawiedliwość i chronić bezbronnych. Prawdziwi superbohaterowie nie potrzebują nadnaturalnych zdolności, by być obrońcami ludzkości. Oto 8 najsłynniejszych herosów pozbawionych supermocy.
Robin Hood
Bohater średniowiecznych angielskich legend ludowych, który zabierał bogatym i oddawał biednym. Szlachetny złodziej zamieszkujący las Sherwood razem ze swoją kompanią walczył przeciwko bezwzględnemu szeryfowi z Nottingham. Robin Hood został zainspirowany nie jednym, a kilkoma różnymi banitami, więc jego bezpośredniego protoplasty nie sposób wskazać. Robin Hood najlepiej utrwalił się w popkulturze dzięki postaci wykreowanej przez Kevina Costnera w filmie „Robin Hood – książę złodziei”. Robin Hood był znakomitym łucznikiem, a w kołczanie nosił niekończącą się liczbę strzał. Jak na superbohatera przystało.
Janosik
Janosik to legendarny harnaś, obrońca uciśnionych, który zabiera bogatym, a oddaje biednym. Taki polski, lokalny Robin Hood. Chyba nie ma osoby, która nie zna tej postaci i serialu Jerzego Passendorfera, w którym brawurową rolę tytułowego zbójnika zagrał Marek Perepeczko. Co ciekawe, w serialu pojawia się kwestia, z której wynika, że główny bohater nie jest legendarnym Janosikiem, a jedynie jest nazywany jego imieniem. Postać luźno nawiązuje do słynnego karpackiego zbójnika Juraja Janosika, który żył na przełomie XVII i XVIII w.
Zorro
Zorro, czyli po hiszpańsku po prostu „Lis”, to postać fikcyjna znana jako obrońca uciśnionych mieszkańców Kalifornii, żyjących pod rządami brutalnych i chciwych gubernatorów i wojskowych. Zorro został powołany do życia przez pisarza Johnstona McCulley’a w oparciu o legendy o banicie Joaquinie Murieta. Po raz pierwszy pojawił się w powieści w 1919 r., a rok później zadebiutował w niemym filmie „Znak Zorro”. Charakterystyczny znak „Z” jako ostatni wykonał Antonio Banderas w dwóch filmach fabularnych. Dzisiaj legenda Zorro czeka na wskrzeszenie.
Hans Kloss
Hans Kloss to fikcyjny polski bohater, który wyraźnie zaistniał w popkulturze. Pojawił się w przedstawieniach Teatru Telewizji i serialu pt. „Stawka większa niż życie, komiksach „Kapitan Kloss”, grze komputerowej „Hans Kloss” i filmie pełnometrażowym „Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”. Tajny agent J-23 rozpracowywał od środka niemiecki wywiad wojskowy, a z postacią tą jest nierozerwalnie związany Stanisław Mikulski, idol lat 70. ubiegłego wieku.
James Bond
Kolejny superszpieg w zestawieniu, ale tym razem Jej Królewskiej Mości. James Bond, czyli słynny agent 007, to postać, której nie da się nie znać. Postać została stworzona przez pisarza Iana Fleminga, ale prawdziwą sławę przyniosły jej filmy pełnometrażowe, których do tej pory było 23. Przystojny, czarujący, inteligentny i zawsze elegancko ubrany. Kobiety szaleją na punkcie Jamesa Bonda, nic więc dziwnego, że chyba każdy aktor chciałby zagrać tę postać. Ostatnim, szóstym wcieleniem Jamesa Bonda jest Daniel Craig, który zagrał już w trzech filmach, a planowane są kolejne trzy z jego udziałem.
Sherlock Holmes
Sherlock Holmes to prawdopodobnie najsłynniejszy detektyw świata. Jest to postać fikcyjna, bohater powieści i opowiadań kryminalnych sir Arthura Conan Doyle’a, choć wiele osób wierzy, że Sherlock Holmes istniał naprawdę. Holmes po raz pierwszy pojawił się w powieści „Studium w szkarłacie” wydanej w 1887 r. Od tego czasu ten bohater został wręcz wessany przez popkulturę. Ostatnią popularnością cieszą się dwa jego wcielenia – czarujący Benedict Cumberbatch w serialu BBC oraz nonszalancki Robert Downej Jr. w odsłonie hollywoodzkiej.
MacGyver
MacGyver to bardzo uzdolniony były agent służb specjalnych, który zasłynął swoją niezwykłą pomysłowością. Wyposażony w charakterystyczny szwajcarski scyzoryk potrafił rozbroić bombę atomową czy zbudować statek kosmiczny. Wokół postaci zagranej w 139 odcinkach słynnego serialu przez Richarda Deana Andersona urosło mnóstwo mitów i humorystycznych anegdot. Warto wspomnieć, że MacGyver był zwolennikiem pokojowego rozwiązywania konfliktów, o którym najczęściej niestety nie było mowy. Bohater promował w serialu unieszkodliwianie przeciwników, bez pozbawiania ich życia.
Batman
Najważniejszy na koniec. Postać, od której należy rozpocząć wszelkie debaty o „ludzkich” superbohaterach, pozbawionych nadnaturalnych mocy. Trudno w jednym akapicie opisać tę postać, bo Człowiek-Nietoperz stworzony pierwotnie jako bohater komiksowy, przeszył popkulturę na wylot. Powstały seriale animowane, gry komputerowe, książki i filmy fabularne, w których milioner Bruce Wayne nocą przeobraża się w obrońcę sprawiedliwości Gotham City. Batman to prawdopodobnie najsłynniejszy bohater komiksowy wszech czasów.
- Zobacz również | 10 komiksów dla dorosłych, które musisz przeczytać
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.