Microlab FC 362W to nietypowe głośniki pracujące w systemie 2.1. Od konkurencji odróżnia je funkcja bezprzewodowej transmisji dźwięku. Dzięki adapterowi WiFi oraz technologii FHSS, możemy synchronizować zestaw z komputerem niezależnie od istniejących w okolicy sieci. Postanowiliśmy sprawdzić, jak zestaw radzi sobie w praktyce. Jeśli więc bijecie się z myślami i nie wiecie, czy warto inwestować w to nowatorskie rozwiązanie, zapraszam do lektury!
Microlab M-700 5.1 – specyfikacja
- System dźwięku: 2.1
- Łączna moc zestawu RMS: 54 W (2 x 15 W + 24 W)
- Zakres częstotliwości: 35 – 20 000 Hz
- Odstęp sygnału od szumu: 75 dB
- Separacja kanałów: 45 dB
- Głośniki niskotonowe: 6,5”, 24 W
- Głośniki wysokotonowe: 2,5” x 2, 15 W
- Wymiary:
- Subwoofer: 255 x 255 x 287 mm
- Satelity: 96 x 263 x 110 mm
- Wzmacniacz: 75 x 200 x 200 mm
- Waga urządzenia: 8,8 kg
Budowa / wyposażenie
Zestaw Microlab FC 362W składa się z jednostki centralnej, subwoofera i dwóch satelit. Po wypakowaniu poszczególnych elementów od razu mnie uderzyła nierównomierność w jakości wykonania. Głośniki zostały zaprojektowane ze starannością. Pomimo wykorzystania w budowie głównie plastików, projektanci potrafili nadać urządzeniom miłe dla oka kształty. Potężny blok subwoofera został zaś pokryty skóropodobnym materiałem, który nadaje całości eleganckiego charakteru. Niestety „wieża kontrolna” budzi raczej negatywne wrażenie – głównie przez lśniące powierzchnie i nieciekawe wzornictwo. Żeby ją sensownie ulokować, trzeba też znaleźć nieco miejsca przy stanowisku pracy.
Producent dołączył do zestawu nietypowy pilot zdalnego sterowania. Projektanci nadali mu ciekawą, ale nieergonomiczną formę bazującą na kwadracie. Jest duży, a guziki mają wysoki i wyraźny skok. Przycisków nie jest dużo – zostały dobrze oznakowane i rozlokowane w regularną siatkę. Nie będziemy mieli problemów z jego obsługą, nawet po ciemku. Oczywiście poszczególne funkcje możemy kontrolować z poziomu jednostki centralnej. Na przednim panelu znajdziemy duże pokrętło głośności o obniżonej czułości (działa również jako przycisk zmiany trybu pracy) oraz zestaw diod sygnalizujących poziom głośności oraz aktywny tryb pracy. Na tylnym panelu ponadto znajdziemy włącznik parowania WiFi.
Głośniki zostały zaprojektowane ze starannością.
W pudełku znajdziemy jeszcze jedno akcesorium – adapter WiFi, dzięki któremu możemy podłączyć głośniki do źródła dźwięku bezprzewodowo. Funkcjonuje w oparciu o złącze USB. Z początku może się wydawać, że dostaliśmy uszkodzone urządzenie – nic bardziej mylnego. Przycisk parowania został sprytnie ukryty pod wąskim i luźno zamocowanym paskiem tworzywa sztucznego. Chcąc z niego skorzystać, wystarczy nacisnąć od boku na wspomnianą osłonkę. Jakość bezprzewodowego połączenia zależeć będzie głównie o ilości zakłóceń w Waszej okolicy. Pracując na bardzo zatłoczonym kanale 2,4 GHz, sygnał musi się przebić przez zasłonę okolicznych sieci WiFi. Oznacza to często pojawiające się szumy i zgrzyty, co efektywnie obniża komfort korzystania z głośników. Z drugiej strony, jeżeli w Waszym sąsiedztwie mało kto korzysta z pasma 2,4 GHz, na jakość sygnału raczej narzekać nie będziecie.
Przy rozstawianiu poszczególnych elementów systemu 2.1 możemy uznać że przewody są krótkie – zwłaszcza kabel łączący jednostkę centralną i źródło dźwięku. Na szczęście jest to uniwersalne złącze, do którego łatwo znaleźć przedłużkę. Warto tu wspomnieć o możliwości podpięcia głośników do dwóch różnych urządzeń – drogą tradycyjną oraz bezprzewodową. Zmiana aktywnego wejścia odbywa się z poziomu pilota lub jednostki centralnej i jest odpowiednio sygnalizowana frontowymi diodami. Do frontowego panelu ponadto możemy podpiąć, na gniazdach jack 3,5 mm słuchawki lub urządzenie wejściowe (np. odtwarzacz MP3).
Funkcjonalność
Zestaw Microlab FC 362W to (pomijając funkcję bezprzewodowego łączenia z komputerem) klasyczny system 2.1. Subwoofer oferuje nam moc rzędu 24 Watów. Został zaprojektowany w układzie rezonansowym bass-reflex. Co to oznacza? Porzucając techniczny żargon i mało zrozumiane definicje – jest to układ, który zapewnia większą wydajność głównego głośnika w zakresie niskich częstotliwości? Jeszcze prościej? Otwór, który znajdziemy na boku głośnika zapewnia mocniejsze, niższe i czystsze basy – coś co kochają miłośnicy solidnego uderzenia. Głośniki satelitarne charakteryzują się łączną mocą 30W.
Zestaw Microlab FC 362W został zaprojektowany w układzie rezonansowym bass-reflex.
Wiedząc już, że obcujemy z potęgą 54 Watów, możemy zabrać się do testowania od strony praktycznej. Najpierw jednak kilka słów o metodologii. Niniejszy test jest skierowany do laików, którzy na co dzień nie mają styczności z technologicznymi aspektami dźwięków. Nie będziemy zatem badać zestawu wymyślnymi narzędziami mierzącymi długość fal i ich częstotliwość. Dla nas liczy się czystość dźwięku, moc i przede wszystkim sprawność głośników w konkretnych sytuacjach – coś, co może sprawdzić każdy przeciętny zjadacz chleba.
W pierwszym rzucie uruchomiłem filmy. Systemowo wyzerowałem equalizer i postanowiłem zorganizować sobie wielogodzinny seans zarówno z filmami akcji, jak i spokojnymi komediodramatami. Z pierwszego testu głośniki wyszły obronną ręką – jeśli nie pracowaliście wcześniej na zestawie 5.1, będziecie zadowoleni. Zestaw zdecydowanie radzi sobie lepiej w spokojniejszych filmach – dialogi są wyraźne, a dźwięk przestrzenny nie jest niezbędny do czerpania radości z seansu.
Druga faza testów to gry komputerowe. Jako system 2.1 głośniki sprawdziły się bardzo dobrze. W pozycjach FPP typu Quake odróżnimy po dźwięku, z której strony nadchodzi śmierć i apokalipsa. Z kolei w RTSach i strategiach, możemy z powodzeniem cieszyć się muzyką tła i odgłosami niszczonych oddziałów przeciwnika. Ponownie Microlab wypada trochę powyżej standardu rynkowego.
Ostatnie testy dotyczą oczywiście słuchania muzyki. Na warsztat rzuciłem praktycznie każdy gatunek, począwszy od muzyki klasycznej Chopina i Wagnera, przez pop, folk, hip-hop, trip-hop i cięższe brzmienia w postaci Stormtroopers od Death. Wymienione przykłady oczywiście nie wyczerpują obszernej listy, z jaką musiały się zmierzyć głośniki Microlabu. Tutaj zdecydowaliśmy się wykorzystać gotowe presety equalizera.
Głośniki satelitarne charakteryzują się łączną mocą 30W.
Dźwięk okazał się być czysty, plastyczny i przede wszystkim pozbawiony chaosu instrumentalnego – wyczulone ucho będzie w stanie do pewnego stopnia oddzielić poszczególne instrumenty z linii muzycznej. Warto przy tym zauważyć, że moc głośników (zarówno na niskich, jak i wysokich tonach) jest znaczna. Można zatem z powodzeniem zamęczyć siebie, pognębić sąsiadów i podenerwować współlokatorów – do momentu wizyty funkcjonariuszy policji.
…możemy podłączyć głośniki do źródła bezprzewodowo.
Na jednostce centralnej nie znajdziemy kontrolera niskich i wysokich tonów. Na szczęście projektanci przewidzieli tą funkcję na pilocie zdalnego sterowania. Możemy odpowiednio skonfigurować barwę dźwięku podług naszego gustu, posiłkując się w razie potrzeby programowych equalizerem.
Podsumowanie
Microlab FC 362W jest stosunkowo drogim systemem 2.1. Wysoką cenę po części tłumaczyć można obecnością łączności WiFi, liczyć możemy również na dobrą jakość dźwięku i wysoką ergonomię pracy (jeśli tylko przyzwyczaimy się do nietypowego pilota). Czy warto zainwestować w ten sprzęt? Tutaj odpowiedź zależy już przede wszystkim od Waszych preferencji – jeżeli nie potrzebujecie WiFi, na rynku znajdziecie równie dobry sprzęt, w niższej cenie. Także i w ofercie Microlab.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA7
- ERGONOMIA7
- MOC8
- DŹWIĘK8
ZALETY
|
WADY
|
Alternatywne propozycje
Na polskim rynku nie znajdziemy wielu głośników bezprzewodowych pracujących w systemie 2.1 i prezentujących poziom FC 362W. Jeśli jednak nie zależy nam na WiFi, warto zerknąć na zestaw Modecom Mc-2110 lub SPEED-LINK Forza. Pierwsze z wymienionych charakteryzują się mniejszą mocą, ale i mniejszymi gabarytami, podczas gdy drugi z zestawów prezentuje trochę lepszą jakość wykonania.
Ceny Microlab FC 362W
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.