Wakacje 2.0 to termin, który powstał już przeszło 3 lata temu. Wskazuje na coraz większą tendencję wśród ludzi do wykorzystywania nowych technologii podczas urlopu. Czy nowe technologie to tylko rozrywka, czy wręcz uzależnienie?
Z dnia na dzień obserwujemy gwałtowny rozwój w obszarze nowych technologii. Co więcej są one obecne w każdej sferze naszego życia. Od czasu powstania pierwszego komputera prawie 75 lat temu, jego ponad 27-tonowa waga zmniejszyła się do kilkudziesięciu gramów. Zaawansowane, elektroniczne urządzenia towarzyszą nam wszędzie, a ich nieustanny rozwój codziennie wprawia nas w zdumienie. Naturalnym procesem wydaje się być także przenoszenie sfer użytkowania z chociażby militarnych czy stricte naukowych do powszechnych i dostępnych dla każdego.
Miesięczny transfer danych przypadający na użytkownika jednego smartfona w Europie i Stanach Zjednoczonych to obecnie średnio ponad 2,5 GB. Prognozy na 2021 rok to nawet 22 GB transferu dla jednej osoby. Dostępność i powszechność aplikacji, a także zwiększająca się z roku na rok ilość urządzeń mobilnych w przestrzeni użytkowej ma bezpośredni wpływ na ich coraz wyższą jakość i przystępność. Wszystko to zmierza do ciągłego usprawniania i podnoszenia jakość naszego życia. Dedykowane aplikacje odnoszące się do każdej ze sfer codzienności począwszy od kalendarzy biznesowych, kończąc na aplikacjach ułatwiających efektywny sen powstają w błyskawicznym tempie. Ich szacowana liczba sięga obecnie 1,5 mln! Czy warto i jeżeli tak to w jakim stopniu wykorzystywać nowe technologie podczas wypoczynku?
Elektronika w służbie podróży
Aż 1/3 Polaków uważa, że nowe technologie zdecydowanie wspierają planowanie podróży. Cenimy sobie wygodę i oszczędność czasu jaka płynie z możliwości dokonywania zakupów czy rezerwacji on-line. Coraz większa grupa ludzi decyduje się na kontrolowane wakacyjne szaleństwo dzięki stałemu dostępowi do internetu czy rozwiązań elektronicznych. Nikogo już nie dziwi używanie nawigacji GPS, a spontaniczne zmiany trasy wycieczek objazdowych są łatwe i nie stanowią żadnego problemu dzięki portalom rezerwacyjnym i ich aplikacjom, które umożliwiają natychmiastowe działanie. Z pewnością znajdzie się grupa osób, która powie, że takie kontrolowane szaleństwo niewiele ma wspólnego ze spontanicznością. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że dzięki powszechnej dostępności tego typu narzędzi znakomicie aktywizuje się grupę osób, której trudniej jest podjąć decyzję o swobodnym zwiedzaniu. Możliwość swobodnego podróżowania otwiera się także dla tych, którzy dysponują ograniczonym czasem czy budżetem.
Dostępny dla cywilów dopiero od 1983 roku GPS rozwinął się niesamowicie od tamtego czasu. Rynek oferuje obecnie bogaty wybór urządzeń z nawigacją GPS. Można więc stwierdzić, że jest to narzędzie dostępne prawie dla każdego. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na wyniki badań przeprowadzonych w 2013 roku, które wykazały, że zabieramy ze sobą na wakacje sprzęt elektroniczny, który swoją wartością często przekracza wartość samego wyjazdu. Jak zapobiec sytuacji, w której więcej pieniędzy przeznaczamy na elektronikę, a nie na urlop? W jaki sposób odciążyć swoje, i tak już przeładowane, torby podróżne? Warto szukać urządzeń, które łączą w sobie wiele możliwości.
W mojej codziennej pracy rozmawiam z dziesiątkami osób, które w ten czy inny sposób planują swoje podróże. Niezależnie od tego czy celem jest robienie biznesu czy wypoczynek większość z nich zwraca uwagę na bezpieczeństwo i komfort. Wobec takich głosów, postanowiliśmy zaproponować rozwiązanie, które w pełni zaspokoi te dwie potrzeby. W oferowanym przez nas – Vasco Navigatorze mamy dostęp do funkcji, które oprócz tego, że bezproblemowo przeprowadzą nas przez zatłoczone miasto, czy pozwolą na odnalezienie ciekawych atrakcji turystycznych nawet w egzotycznych zakątkach świata, umożliwią także komfortową jazdę w nocy dzięki opcji Head Up Display. Funkcja HUD to, stosowana powszechnie w lotnictwie, możliwość wyświetlania wskazówek nawigacji na przedniej szybie samochodu. Eksperci z branży motoryzacyjnej zgodnie stwierdzają, że używanie tego rozwiązania zdecydowanie wpływa na koncentrację kierowcy co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie zagrożenia wypadkiem. Urządzenie posiada także mobilny alarm, dzięki któremu możemy z powodzeniem zabezpieczyć domek letniskowy, campera, a nawet zwiększyć bezpieczeństwo naszego samochodu. Dzięki dedykowanej aplikacji, użytkownik może za pomocą swojego smartfona mieć stała kontrolę nad chronioną powierzchnią, może zdalnie uzbrajać i rozbrajać alarm, podglądać, a nawet podsłuchiwać na wypadek gdy alarm zostanie wzbudzony.
– Grzegorz Korzec, Customer Service Menager w Vasco Electronics
Ciężko jest zaprzeczyć lub wzbraniać się przed postępującą technologizacją życia codziennego. Funkcjonowanie w świecie w obecnym kształcie narzuca nam niejako pewne schematy postępowania, a elektronika i nowe technologie są ich nieodłącznym elementem. Bardzo trudno jest zdefiniować jednoznacznie czy rozwój nowych technologii jest dobry czy zły dla człowieka. Pewnym jest natomiast to, że z nowoczesnych rozwiązań elektronicznych warto korzystać mądrze, a ich wyboru dokonywać w taki sposób by to one służyły nam, a nie my im.
źródło: informacja prasowa
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
nie wyobrażam już sobie wakacji bez smarfona, pomijając już tak oczywiste aplikacje jak mapy i nawigacja jest mnóstwo innych przydatnych apek jak TripAdvisor czy Bookapart, bardzo to ułatwia życie w podróży