Każdy z nas chciałby mieszkać w wymarzonym domu, ale czynnikiem limitującym jest zazwyczaj budżet. Są na świecie ludzie, dla których nie jest to problem i inwestują w drogie ubrania i luksusowe samochody. Dobrą inwestycją zawsze jest mieszkanie – poniżej znajdziecie 8 najbardziej niezwykłych z nich.
Dom Kostki, Rotterdam
Dom Kostki w Rotterdamie to oryginalny pomysł na budynek mieszkalny. Składa się on z domów w kształcie sześcianu zbudowanych w Rotterdamie przez architekta Pieta Bloma. Projekt został zrealizowany w ramach koncepcji „życie jako miejski dach”. Blom przechylił sześcian konwencjonalnego domu o 45 stopni i oparł go na pylonie o sześciokątnym kształcie. Dom Kostki w Rotterdamie znajduje się przy ulicy Overblaak obok stacji metra Blaak. W skład kompleksu wchodzi 38 małych kostek i 2 superkostki połączone ze sobą. Wszystkie domy zawierają trzy piętra, łączna powierzchnia apartamentu to ok. 100 m kw., ale aż ¼ powierzchni jest bezużyteczna z powodu ukośnych sufitów.
Przezroczysty dom, Tokio
Czy ktoś w Was chciałby mieszkać w przezroczystym domu? Z jednej strony, daje on mnóstwo naturalnego światła, z drugiej jednak można zapomnieć o jakiejkolwiek prywatności. Okazuje się jednak, że rozwiązanie to w Tokio znalazło swoich zwolenników. Dwa przezroczyste domy – NA House i S House – zbudowano w Japonii. Ten drugi projekt został uznany za najbardziej innowacyjną konstrukcję 2014 r.
Dom Kereta, Warszawa
Dom Kereta to oficjalnie najwęższy budynek świata. Od października 2012 r. dom stoi między przedwojenną kamienicą na Żelaznej i peerelowskim blokiem na Chłodnej, na warszawskiej Woli. W szczelinie o szerokości od 152 cm do 92 cm jako pierwszy mieszkał izraelski pisarz, Etgar Keret, natomiast za projekt odpowiada Jakub Szczęsny. Dom Kereta jest zbudowany na planie trójkąta prostokątnego i ma trzy poziomy – elewacja jest z poliwęglanu, a frontową ścianę zabezpieczono siatką ze stali. Światło zapewnia spadzisty szklany dach, a do budynku wchodzi się przez podnoszoną klapę. Dom Kereta to instalacja tymczasowa, w 2016 r. planowana jest jego rozbiórka.
Haweoojae, Suwon
Kto (normalny) chciałby mieszkać w domu w kształcie toalety? Chętny znalazł się w koreańskim Suwon. Sim Jae-duck, twórca Haweoojae, chciał oddać tym samym hołd swojej babci, bo podobno urodził się w jej toalecie. Haweoojae, zwany także Toilet House, po koreańsku oznacza „miejsce sanktuarium gdzie są rozwiązywane problemy”. Budynek ma powierzchnię 419 m kw. – znajdziemy w nim dwie sypialnie, dwa pokoje gościnne i inne pomieszczenia, a także trzy toalety „deluxe”. Dzisiaj Sim Jae-duck nie mieszka już w Haweoojae, a znajduje się tam muzeum.
Heliodome, Cosswiller
Jeżeli zawsze chcieliście mieszkać w domu, który wygląda jak wrak latającego talerza, idealnym miejscem dla Was będzie Heliodome we francuskiej miejscowości Cosswiller. Ten niezwykły dom znany także jako Dom Wschodzącego Słońca to tak naprawdę trójwymiarowy zegar słoneczny. Dzięki przeszklonej powierzchni i południowej orientacji, budynek w pełni wykorzystuje potencjał energii słonecznej. Dom jest ustawiony pod stałym kątem, dzięki czemu w miesiącach letnich zapewnia przyjemny chłód, a w chłodniejszym okresie staje się prawdziwą przytulną oazą.
Chodzący dom, Kopenhaga
Czy domy mogą chodzić? Jasne, jeżeli tylko da im się odpowiednie „nogi”. Takie ma duński Walking House zaprojektowany przez grupę architektoniczną N55. Dom porusza się na 6 nogach i może osiągać prędkość kilku m/h. To opcja lepsza i wygodniejsza nawet od najbardziej zaawansowanego kampera. Chodzący dom to świetna propozycja dla osób, które nie chcą przywiązywać się do jednego miejsca. Jego projektanci już planują budowę całej chodzącej wioski. Przy jego tworzeniu grupa N55 inspirowała się cygańskimi taborami. Koszt pojedynczego chodzącego domu to ok. 40 tys. euro.
House on a Rock, Bajina Basta
Jeżeli zastanawiacie się gdzie jeszcze można wcisnąć dom, zobaczcie uroczy domek zbudowany na dużej skale osadzonej pośrodku rzeki płynącej przez serbskie Bajina Basta. Jego twórcami są zwykli turyści, przyjeżdżający tu popływać – poszukując miejsca do odpoczynku, postanowili wznieść je na środku rzeki. Dom został wzniesiony błyskawicznie, choć do budowy zużyto całkiem sporo drewnianych desek. Przebywając w takim domku, nie trzeba się martwić o sąsiedztwo.
Odwrócony dom, Niagara Falls
Kiedy Wasze życie staje na głowie, musicie się pozbierać i odnaleźć w nowej sytuacji. Czasami jednak życie może dosłownie stanąć na głowie. Właśnie tak jest w odwróconym domu położonym w Clifton Hill, niedaleko wodospadu Niagara. Odwrócony dom to atrakcja turystyczna – codziennie odwiedzają go dziesiątki przyjezdnych. Niestety, turyści zwracają uwagę, że zwiedzanie odwróconego domu to bardzo kosztowna i nie do końca warta swojej ceny przyjemność. Z drugiej strony jednak, chyba rzadko kiedy (na trzeźwo) mamy wrażenie, że podłoga jest u góry, a sufit na dole?
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Cześć- Zapraszam na nowy portal społecznościowy dla dorosłych!
Znajdziesz tam osoby na szybkie sex randki,wyskok na imprezke!
Wystarczy wejść aktywować konto i juz randkować! https://erooo.pl
Mi podoba się dom Free Spirit Spheres — Qualicum Beach, Kanada
Chodzący dom kojarzy mi się z anime „Ruchomy zamek Hauru” 😀
Te domy do góry nogami są już chyba wszędzie. Widziałem w Niemczech i w kilku miejscach w Polsce. Nie miałem natomiast okazji zwiedzać wnętrza bo jakoś mnie to nie ciekawi.
„Dom porusza się na 6 nogach i może osiągać prędkość nawet kilkudziesięciu km/h” – terefere. Autor obejrzał film z poruszającym się domem? Pędzi, prawda? Dom ma maksymalną prędkość 60 m na godzinę. Metrów! nie kilometrów.
co do domu odwróconego nogami to i Polska może się pochwali, w Szymbarku na kaszubach.
Proponuje tez na naszym podworku. Na kaszubach odwrocony do gory „nogami” dom zdaje sie w Sierakowicach. W Sopocie niedaleko molo „krzywy domek”. Wrazenia ciekawe i prawie na miejscu.