Kontenery transportowe nie kojarzą się szczególnie dobrze w kontekście miejsca do życia. Często są okupowane przez najbiedniejszych lub uchodźców. Wkrótce może się to zmienić, bo w Bombaju powstanie podwójny drapacz chmur, którego jednym z elementów budulcowych będą kontenery.
W kontenerach da się żyć. I to całkiem nieźle. Firma Sustainer Homes, o której pisaliśmy niedawno, postawiła sobie za cel stworzenie mieszkań o tanich i trwałych, idealnych dla osób nie mających w zwyczaju na dłużej przyzwyczajać się do jednego miejsca. I tak stworzono koncept tzw. sustainerów, które mogą pełnić rolę domków letniskowych, mobilnych stacji ratunkowych czy szpitali polowych. To jednak dopiero początek. Już wkrótce powstanie cały wieżowiec składający się z kontenerów.
Dwie wieże pełne kontenerów
Wizja powstała w głowach architektów z CRG Architects jest szalona, ale wcale nie niemożliwa do realizacji. Na kompletny projekt mają składać się dwie wieże o wysokościach 400 i 200 m. Każda z nich ma być odpowiednio wyprofilowana, by wyglądać luksusowo, a przy połyskiwać różnymi kolorami, w zależności od tego, jak się na nią spojrzy. Wieże miałyby powstać w indyjskiej dzielnicy Dharavi, gdzie znajdują się jedne z największych slumsów na świecie.
Wieża 1 będzie wyższa. Znajdziemy w niej 78383 m sz. powierzchni użytkowej i 139 pięter. Bliźniaczy obiekt będzie mniej więcej o połowę mniejszy – pod każdym względem. Powierzchnia użytkowa Wieży 2 zamknie się w 26693 m sz. rozlokowanych na 78 piętrach. Ponieważ kontenery same nie byłyby w stanie utrzymać swojego ciężaru, wzmocnią je konstrukcje stalowe i betonowe.
Projektanci do realizacji projektu chcą użyć 4500 kontenerów, które dadzą dom ok. 1300 rodzinom. Nie wszystkie kontenery będą wykorzystane w całości i w tych samych celach. Wnętrza poszczególnych apartamentów będą różne. Rozpiętość ma być duża, by każdy mógł znaleźć tu coś dla siebie. Będą dostępne mieszkania z sypialnią, łazienką i kuchnią wciśniętą w jeden kontener i takie, w których zostaną wykorzystane 3 kontenery. Niektóre z umieszczonych kontenerów będą spełniać rolę gigantycznych zbiorników wodnych. W każdym z mieszkań standardowo ma być klimatyzacja.
Twórcy niezwykłego projektu przekonują, że wykorzystanie kontenerów jako jednego z materiałów budulcowych pozwoli obniżyć koszty produkcji, a tym samym cen poszczególnych mieszkań. Te na pewno nie powinny być wysokie, zważywszy na nieciekawą okolicę. Aby budynek powstał, muszą zostać rozwiązane pewne problemy techniczne, m.in. ograniczenie nagrzewania poszczególnych kontenerów i sposób chłodzenia budynku. Architekci przekonują, że na dachu oraz na fasadach będzie mnóstwo roślin, które spełnią rolę naturalnych regulatorów powietrza. Szczegóły nie są znane, ale trzeba przyznać, że całość prezentuje się imponująco.
Więcej zdjęć niezwykłego drapacza chmur zbudowanego z kontenerów znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej CRG Architects.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.