NASA potwierdza – w atmosferze Księżyca jest neon. Kończy to trwającą kilkadziesiąt lat debatę o obecności tego gazu w atmosferze naszego naturalnego satelity.
Mimo, iż od kilku lat to Mars jest na celowniku wszystkich najważniejszych placówek badawczych, niewykluczone, że ludzkość kiedyś wróci na Księżyc. Zbudowanie bazy na Srebrnym Globie może otwierać drzwi do eksploracji dalszych rejonów Układu Słonecznego. Teraz satelita LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer) potwierdził ważne odkrycie dotyczące Księżyca – w jego atmosferze jest neon.
Neonowy Księżyc
Ostatnie pomiary wykonane przez satelitę LADEE potwierdziły, że w atmosferze Księżyca znajduje się stosunkowo sporo helu, neonu i argonu. Co ciekawe, skład atmosfery zależy od… pory dnia – np. neonu jest najwięcej ok. 4 nad ranem.
Mehdi Benna z Goddard Space Flight Center w taki sposób skomentowała odkrycie:
Już od pierwszych wypraw Apollo spekulowano o obecności neonu w atmosferze Księżyca. Do tej pory jednak nie udawało nam się wykryć tego gazu. Teraz nastąpił przełom. Mam przyjemność ogłosić, że w końcu nie tylko udało nam się zaobserwować neon w atmosferze Księżyca, ale i potwierdzamy, że jest go całkiem sporo.
Do tej pory naukowcy byli przekonani, że atmosfera Księżyca jest kształtowana przez wiatr słoneczny. Teraz okazuje się, że wpływ na jej skład mają także procesy zachodzące na powierzchni Srebrnego Globu. Argon-40 jest produktem rozpadu potasu-40, który znajduje się w księżycowych skałach. Niestety, neonu w atmosferze naszego naturalnego satelity nie jest na tyle, byśmy obserwowali jego świecenie.
Tak skomentowała to Benna:
Byliśmy zaskoczeni, że argon-40 tworzy lokalny bąbel nad częścią Księżyca, gdzie znajduje się Mare Imbirum i Oceanus Procellarum. Przypuszczamy, że to miejsca, w których występują duże ilości potasu-40. Jesteśmy przekonani, że istnieje związek między atmosferycznym argonem, a potasem na powierzchni.
Księżyc pełen niespodzianek
Satelita LADEE zaobserwował także, że ilość argonu w księżycowej atmosferze znacznie się waha. Może być to spowodowane siłami pływowymi działającymi na Srebrny Glob, które wymuszają większą emisję gazu. Atmosfera Księżyca kryje jeszcze wiele tajemnic, ale kolejne badania prowadzone przez NASA mają sprawić, by ich liczba systematycznie malała. Może okazać się to kluczowe w perspektywie przyszłych załogowych misji na Księżyc, a tym bardziej budowy potencjalnej bazy na jego powierzchni.
Atmosfera Księżyca jest nazywana przez astronomów egzosferą. Jest to najczęstszy typ atmosfery w Układzie Słonecznym, dlatego tak bardzo interesuje naukowców. W przeciwieństwie do ziemskiej atmosfery, w egzosferze rzadko dochodzi do jakichkolwiek interakcji między cząsteczkami. Jeżeli jednak udałoby nam się zbudować bazę na Srebrnym Globie to skład atmosfery prawdopodobnie zostałby zakłócony przez gazy wytwarzane przez człowieka.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.