Chiny to państwo o ogromnych możliwościach. Już wkrótce Państwo Środka będzie liderem w jeszcze jednej niezwykłej dziedzinie. W prowincji Guizhou powstaje bowiem największy pojedynczy radioteleskop na świecie.
Mimo, iż wiele osób uznaje to za stratę czasu i pieniędzy to największe kraje regularnie wydają miliony na badania kosmosu. Odnalezienie życia pozaziemskiego jest jednym z tych wydarzeń, które odmieniłoby historię dziejów. Być może będzie to możliwe dzięki maszynom takim jak FAST, czyli Five-hundred-meter Aperture Sperical Telescope.
SETI do kwadratu
FAST to imponujących rozmiarów radioteleskop, który pozwoli na jeszcze dokładniejsze poszukiwanie pozaziemskich cywilizacji. Konstrukcja, której projekt został zatwierdzony w 2011 r. pozwoli na zajrzenie do odległych zakątków Wszechświata. Radioteleskop będzie służył i do obserwacji astronomicznych i poszukiwania sygnałów od obcych cywilizacji.
Pod względem rozmiarów, FAST przebije największy obecnie pojedynczy radioteleskop na świecie, który jest ulokowany w portorykańskim Arecibo i ma czaszę o średnicy 305 m. Określenie „pojedynczy” jest tu nieprzypadkowe, bo na świecie są obserwatoria, które składają się z sieci niewielkich radioteleskopów, których łączna powierzchnia anteny jest znacznie większa od tych tu omawianych.
Średnica czaszy radioteleskopu FAST będzie miała 500 m. Składać się będzie ona z 4450 trójkątów o 11-metrowych bokach. Dzięki temu, FAST będzie w stanie dostrzec obiekty oddalone nawet na 3 razy większą odległość od tych uchwyconych przez radioteleskop w Arecibo. To obserwatorium nie jest przypadkowe, gdyż niemal od początków istnienia bierze udział w programie SETI, który ma na celu odnalezienie pozaziemskich cywilizacji. Kto oglądał „Kontakt” z Jodie Foster ten wie, o czym piszę.
Obserwacje od zaraz
Niewykluczone, że radioteleskop FAST będzie wykorzystywany w jeszcze nieogłoszonych programach poszukujących życia pozaziemskiego. Nie należy zapominać, że z obserwatorium będą mogli także korzystać naukowcy z całego świata. Być może dzięki niemu uda się rozwiązać jedne z największych tajemnic współczesnej astronomii, do których zalicza się m.in. pochodzenie pulsarów.
Radioteleskop FAST powstaje w naturalnej dolinie, z dala od miast, więc jest otoczony dziką przyrodą. Koszt powstania urządzenia szacuje się na ok. 110 mln $. Budowa ma zostać ukończona w przyszłym roku, a pierwsze obserwacje są spodziewane na rok 2017.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.