Mars to szczególnie interesująca dla naukowców planeta. Mimo że jeszcze nie było tam żadnego człowieka, to już całkiem dobrze ją znamy. Teraz NASA stworzyła aplikację, która pozwoli na jeszcze dokładniejsze zbadanie Czerwonej Planety – Mars Trek.
W ostatnim czasie głośno było o projekcie Mars One – kosmicznym reality show, którego bohaterami mieli być pierwsi kolonizatorzy Czerwonej Planety. Niestety, wszystko wskazuje na to, że inicjatywa zaplanowana przez holenderskiego filantropa Basa Lansdorpa może być jednym wielkim kłamstwem. Co prawda do 2025 r. (wtedy pierwsi uczestnicy Mars One mają zjawić się na planecie) jeszcze daleko, ale mało prawdopodobne by projekt doczekał się realizacji.
Obejrzyj sobie Marsa
Niezależnie od prywatnych inicjatyw, można być pewnym, że załogowa misja na Marsa kiedyś się odbędzie. Taka na poważnie. Z prawdziwymi astronautami i organizowana przez NASA. Wtedy może przydać się dokładna mapa Czerwonej Planety, najlepiej taka, jaką oferuje usługa Google Earth. Nic prostszego!
NASA udostępniła do Internetu i na smartfony aplikację Mars Trek, której możliwości są zbliżone do tych oferowanych przez Google Earth. To interaktywna mapa złożona ze zdjęć Czerwonej Planety wykonanych podczas różnych misji badawczych. Co ciekawe, powierzchnię Marsa można oglądać zarówno w 2D, jak i 3D. Można także uruchomić widok globusa lub projekcję planety. Biegunom Marsa poświęcono osobne rzuty.
Strona Mars Trek zawiera wiele przydanych narzędzi do przeglądania obrazów w wysokiej rozdzielczości. Można przejrzeć miejsca lądowań łazików, a nawet zaznaczyć interesujący nas fragment powierzchni i wygenerować plik do drukarki 3D. Istnieją także opcje umożliwiające włączenie i wyłączenie dodatkowych warstw skomponowanych ze zdjęć pochodzących z danego urządzenia badawczego (np. kamer termowizyjnych).
Zabawy jest mnóstwo, co najlepiej sprawdzić samemu pod tym adresem.
Warto pamiętać, że dokładniejszych zdjęć satelitarnych Marsa nie zobaczymy prawdopodobnie jeszcze przez kilkanaście miesięcy, bo następny bezzałogowy lądownik – InSight – zostanie wysłany na Czerwoną Planetę dopiero w marcu 2016 r.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.