„Avengers: Czas Ultrona” to kolejna odsłona przygód komiksowych superbohaterów, która będzie królować przez wiele tygodni w polskich kinach. Zanim wybierzecie się na seans, zapoznajcie się z 10 ciekawostkami, których o filmie mogliście nie wiedzieć.
Film „Avengers: Czas Ultrona” wszedł do amerykańskich kin jako jedyna wysokobudżetowa produkcja majowego weekendu. Ten moment oficjalnie otworzył najbardziej dochodowy dla kin sezon letni. Nic dziwnego, że oczekiwania były ogromne, bo wyprodukowanie drugiej części przygód marvelowskich Mścicieli kosztowało aż 250 mln $. Fani nie zawiedli. Podczas premierowego weekendu (od 30 kwietnia do 3 maja) film „Avengers: Czas Ultrona” zarobił w USA i Kanadzie 187,7 mln $. Nie udało się jednak pobić rekordu pierwszej części przygód Mścicieli, która pierwszy weekend skończyła z 207,4 mln $ na koncie. Będzie jeszcze lepiej, bo w Polsce „Avengers: Czas Ultrona” zadebiutował dopiero 7 maja.
Fabuły filmu nie ma sensu przedstawiać, ale warto ją w tym miejscu chociaż zarysować. Tony Stark i Bruce Banner (aka Iron Man oraz Hulk) decydują się na stworzenie sztucznej inteligencji, która będzie „pancerzem dla Ziemi” i zadba o globalny pokój. Niestety, tytułowy Ultron buntuje się przeciwko swoim twórcom i wnioskuje, że jedyną nadzieją na zapewnienie pokoju na Ziemi jest eliminacja całej ludzkości. Radykalnemu planowi stara się przeciwstawić drużyna Avengers, w skład której wchodzą: Kapitan Ameryka, Iron Man, Thor, Hulk, Hawkeye i Czarna Wdowa. Plus kilka nowych postaci w toku rozwoju fabuły (komiksowcy wiedzą o kogo chodzi).
Poniżej znajdziecie 10 ciekawych faktów o filmie „Avengers: Czas Ultrona”. Niektóre z nich mogą zostać potraktowane jak spoilery, więc czujcie się ostrzeżeni.
Efekty specjalne
W „Avengers: Czas Ultrona” jest więcej efektów specjalnych, niż w jakimkolwiek innym filmie MCU (Marvel Cinematic Universe – oficjalna nazwa filmów kinowych bazujących na komiksach Marvela). W całym filmie jest ponad 3000 scen wypełnionych efektami specjalnymi, a najwięcej z nich jest udziałem Ultrona i jego armii robotów. Zastosowano tu nowy, autorski system kręcenia ujęć nazywany Muse, który pozwala przedstawić dynamikę poszczególnych postaci z różnych perspektyw.
Ciężarna Scarlett Johansson
Grana przez Scarlett Johansson postać Czarnej Wdowy to jedna z kluczowych postaci. Ale zdjęcia z jej udziałem musiały zostać przyspieszone ze względu na informację, że aktorka jest w ciąży. Nie zmieniono fabuły, ale do scen kaskaderskich zatrudniono szereg dublerek. Dzięki ich świetnej pracy i technologii CGI (Computer Generated Imagery), Czarna Wdowa mogła odegrać swoją ważną rolę w filmie.
Gadżety
Jako najpotężniejsza grupa superbohaterów na świecie, Avengers potrzebują najlepszych gadżetów. Praktycznie każdy z herosów w „Czasie Ultrona” otrzymał jakąś nową „zabawkę”. Hawkeye ma kilka różnych rodzajów strzał (paraliżujące, wybuchające), tarcza Kapitana Ameryki ma magnetyczne montowanie na dłoni, a Hulk wreszcie dorobił się superrozciągliwych spodni. Nie będzie musiał już biegać na golasa, jak w poprzedniej części.
Nowa kwatera
Nowa wieża Avengers, którą zaprezentowano w „Czasie Ultrona” jest największą konstrukcją zbudowaną na potrzeby filmów Marvela. Odgrywa ona ważną rolę w filmie, bo wiele scen (szczególnie w pierwszej części filmu) odgrywa się na różnych piętrach tego drapacza chmur zbudowanego przez samego Tony’ego Starka.
Hulk
Aby poradzić sobie z Hulkiem, którego zachowania są nieprzewidywalne, trzeba mieć specjalny pomysł. Takim jest zbroja Hulkbuster, nakładana na kombinezon Iron Mana. Zbroja została stworzona na podstawie badań Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera (aka Hulk). To technologiczny majstersztyk na trudne czasy.
Międzynarodowa sceneria
Aby nadać filmowi odpowiedniego rozmachu, twórcy postanowili rozrzucić akcję filmu po całym świecie. W związku z tym zdjęcia były kręcone w wielu egzotycznych zakątkach świata. Zobaczymy tu Anglię, RPA, Włochy, a nawet Koreę Południową. Podczas kręcenia sekwencji w Seulu wykorzystano specjalne drony i zdalnie sterowane samochody, co pozwoliło na uzyskanie niemożliwych do uchwycenia w inny sposób dynamicznych ujęć.
Avengers w cywilu
W komiksach rzadko możemy zobaczyć członków Avengers w cywilu. W „Czasie Ultrona” ma miejsce pewna niezapomniana impreza, podczas której poszczególni bohaterowie próbują podnieść Mjollnir, młot Thora. Trzeba było zatem zaprojektować herosom cywilny outfit. Zaszczyt ten przypadł projektantce Alexandrze Byrne, dla której największym wyzwaniem był strój Thora. Wspólnie z Chrisem Hemsworthem udało się jednak stworzyć świetną casualową stylizację nordyckiego boga.
Quicksilver
W „Avengers: Czas Ultrona” jedną z ważnych nowych postaci jest Quicksilver, którą odgrywa Aaron Taylor Johnson. Ten sam, który wcielił się w postać Dave’a Lizewskiego, znanego lepiej jako Kick-Ass, w świetnym filmowym pastiszu historii o superbohaterach. Joss Whedon jest wielkim fanem serii i „Kick-Ass” i zajęło mu aż rok by przekonać Aarona Taylora-Johnsona do przyjęcia roli Quicksilvera.
Ojciec Ultrona
To szczegół, ale jeżeli jeszcze go nie znacie, warto o nim wspomnieć. W filmie Ultron jest tworem Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera. W komiksach ta zbuntowana sztuczna inteligencja powstaje z winy Hanka Pyma (aka Ant-Mana), który jednak nie pojawił się w tej części przygód Avengersów.
Epicki trailer
Epickie widowisko wymaga epickiego trailera. Pierwszy zwiastun „Avengers: Czasu Ultrona” to zdecydowanie jeden z najlepiej zmontowanych trailerów w historii kina. Nie zdradza żadnych istotnych elementów fabuły, pokazuje różne typy scen z udziałem wszystkich bohaterów, a ponadto pozwala poczuć niesamowity klimat technologicznego armageddonu. Nic dziwnego, że do tej pory odtworzono go ponad 74 mln razy (tylko z oficjalnego konta Marvela).
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.