Co roku na Srebrnym Ekranie pojawiają się dziesiątki seriali telewizyjnych. Sporo wśród nich historii medycznych. Oto 5 najciekawszych propozycji ostatnich 5 lat.
Obejrzenie wszystkich seriali medycznych zajęłoby duży fragment życia każdego, normalnie funkcjonującego widza. Poniżej znajdziecie 5 tytułów, o których być może nie słyszeliście, a warto je sprawdzić.
* W tym subiektywnym zestawieniu wziąłem pod uwagę tylko seriale medyczne, które pojawiły się na antenie maksymalnie w 2009 roku i są kontynuowane do dziś. To dlatego wśród tytułów brakuje takich klasyków jak „Dr House”, „Ostry dyżur” czy „Chirurdzy”.
The Knick
„The Knick” to jeden z najbardziej oryginalnych i odświeżających seriali medycznych ostatnich lat. Akcja toczy się w szpitalu Knickerbocker, ale na początku XX w., kiedy nie było jeszcze antybiotyków, a chirurgia raczkowała. Główny bohater – John Thackery (genialna rola Clive Owena) – jest uzależniony od kokainy, a jego pomocnikiem zostaje zdolny Algernon Edwards (świetny Andrew Holland), który jest czarnoskóry. Ponieważ dyskryminacja rasowa była wtedy na porządku dziennym, Edwards nie ma lekkiego życia w szpitalu potocznie nazywanym przez pracowników Knick.
Twórcą serialu jest Steven Soderbergh, który odpowiada także za klimatyczne zdjęcia. Jeżeli dodamy do tego muzykę skomponowaną przez Cliffa Martineza („Drive”) i niesamowity klimat brudnej Ameryki, otrzymamy serial wybitny. Odkrywa on przed nami tajniki medycyny, która dzisiaj jest na porządku dziennym. Twórcy serialu starają się wyłapywać jak najwięcej smaczków z historii medycyny i wplatają je w fikcyjną fabułę. Pojawia się tu historia tyfusowej Mary Mallon, William Olser czy doktor Halsted uważany za ojca amerykańskiej chirurgii. Zapowiedziano już drugi sezon „The Knick”, ale można się spodziewać, że serial otrzyma kilka kolejnych.
Bananowy doktor (Royal Pains)
„Bananowy doktor” to serial, który zyskał ogromną popularność na świecie (także w Polsce) dzięki dużemu dystansowi do sztywnych medycznych historii i nieskrępowanej bezpretensjonalności. Głównym bohaterem „Bananowego doktora” jest doktor Hank Lawson, który pracował na oddziale ratunkowym jednego z nowojorskich szpitali. Po bezpodstawnym oskarżeniu o nieumyślne spowodowanie śmierci, Hank wraz z bratem wyjeżdża do Hamptons, miejsca zamieszkiwanego przez najbogatszych Amerykanów. Dziełem przypadku, Hank staje się „medycznym aniołem stróżem”, lekarzem na telefon. Serial ma swój nieodparty urok i choć medycyna jest tu jedynie pretekstem do przemycenia całej warstwy obyczajowej serialu, robi to w sposób znakomity. Do tej pory powstało 6 sezonów serialu, najnowszy pojawi się w tym roku, a na 2016 r. zapowiedziano kolejny.
Doktor Hart (Hart of Dixie)
„Doktor Hart” to serial, który łączy w sobie cechy dramatu i komedii z uroczą Rachel Bilson w roli głównej. Przedstawiony jest tu klasyczny motyw zderzenia prowincji z miastem. Główna bohaterka – Zoe Hart – trafia z Nowego Jorku do małej mieściny w Alabamie, gdzie czas dawno się zatrzymał. Doktor Hart początkowo ma problemy z akceptacją miasteczka Bluebell i jej mieszkańców, ale w końcu to mija. Fabuła serialu nie należy do nowatorskich, ale historia nadrabia humorem, odpowiednim dystansem i nieco archaicznym klimatem. Twórcy „Doktor Hart” nie wymyślili na nowo koła, a po prostu trzymają się reguł gatunku. To się sprawdza, bo trwa właśnie 4 sezon serialu, który jest lubiany przez widzów na całym świecie.
Saving Hope
„Saving Hope” to ciekawe spojrzenie na temat współczesnej medycyny. Główną bohaterką jest ambitna chirurg, Alex Reid, w której życiu wszystko układa się idealnie. Do czasu. Pewnego dnia jej narzeczony (też lekarz) ulega poważnemu wypadkowi, w konsekwencji którego zapada w śpiączkę. Leży na jednym z oddziałów szpitala Hope Ziom, w którym pracuje Alex. W toku rozwoju fabuły, poznajemy losy Alex, jej byłego chłopaka, ortopedy Joela i psychiatry Gavina. Najciekawsze jest jednak to, co dzieje się w głowie narzeczonego Alex. Mimo, iż nie może się on odezwać, to krąży po szpitalu jak duch, rozmawia z innymi osobami w śpiączce i wpływa na niektóre wydarzenia. To właśnie ten motyw świadczy o niezwykłości „Saving Hope”. W serialu życie prywatne przeważa nad wątkami medycznymi, jednak te drugie są tu bardzo ważne. Tylko dla fanów gatunku.
Siostra Jackie (Nurse Jackie)
Serial „Siostra Jackie” opowiada historię nowojorskiej pielęgniarki, która balansuje między wyczerpującą pracą w szpitalu a dramatami życia prywatnego. Główną rolę gra tu znana z „Rodziny Soprano” Edie Falco. Siostra Jackie ma romans z farmaceutą, dzięki czemu ma łatwy dostęp do Vicodinu i Adderallu. Serial wywołał niezadowolenie grup pielęgniarek, które uważają, że postać głównej bohaterki niekorzystnie wpływa na wizerunek wszystkich osób pracujących w tym zawodzie. Siódmy sezon serialu, który wystartuje w kwietniu tego roku, będzie ostatnim. Jest zatem jeszcze sporo czasu, by zapoznać się z historią Jackie przed wielkim finałem.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.