Z dnia na dzień na świecie robi się coraz ciaśniej. W związku z upowszechnieniem się środków masowego transportu, zaledwie w kilkanaście godzin możemy dotrzeć z jednego krańca świata na drugi. Na szczęście, Ziemia wciąż skrywa przed nami swoje tajemnice. Poniżej znajdziecie 8 najmniej zbadanych rejonów naszej planety.
Amazonia
Amazonia to region w Ameryce Południowej w dorzeczu Amazonki, rozciągający się na obszarze Boliwii, Ekwadoru, Brazylii, Gujany, Kolumbii, Peru, Wenezueli, Surinamu i Gujany Francuskiej. Teren ten zajmuje 7 mln km2, z czego blisko 5,5 mln km2 zajmuje amazoński las deszczowy. Amazonia stanowi ponad połowę wszystkich lasów deszczowych i najbogatszy gatunkowo obszar na naszej planecie. W wielu rejonach las deszczowy jest tak gęsty, że do poszycia dociera tylko 1% światła słonecznego. Spekuluje się, że poza nieodkrytymi gatunkami roślin i zwierząt, ukryte są tu także ruiny dawnych cywilizacji.
Nowa Gwinea
Nowa Gwinea to wyspa w zachodniej części Oceanu Spokojnego, będąca drugą pod względem wielkości wyspą świata. Wnętrze Nowej Gwinei zajmują gigantyczne, pokryte lodowcami, osiągające ponad 5000 m n.p.m. wysokości Góry Śnieżne. Poza tym wyspę porasta bujny las tropikalny z licznymi endemicznymi gatunkami roślin i zwierząt. Co roku odkrywa się tu wcześniej nieznane biologii gatunki. Wyspę zamieszkuje ok. 9 mln mieszkańców, ale i tak większość jej rejonów na zawsze pozostanie niezbadana.
Antarktyda
Antarktyda to kontynent znajdujący się na półkuli południowej Ziemi, niemal w całości w strefie podbiegunowej. Większą część kontynentu pokrywa polarna czapa lodowa. Antarktyda jest praktycznie niezamieszkana przez ludzi, pomijając personel 37 stacji badawczych. To jedyny kontynent, na terenie którego nie ma żadnego państwa. Ponieważ na Antarktydzie jest wyjątkowo wietrznie i zimno, szata roślinna i fauna są wyjątkowo skąpe. Pod skorupą lodową Antarktydy, która ma nawet 2700 m grubości, występują nieeksploatowane złoża cennych minerałów.
Grenlandia
Grenlandia jest autonomicznym terytorium zależnym Danii, które w 81% pokrywa lądolód. Na Grenlandii mieszka tylko 56 tys. osób, z czego większość stanowią Inuici. Ze względu na niewielką gęstość zaludnienia jest tu mnóstwo nieodkrytych miejsc. Te najciekawsze, mogą być ukryte pod grubą warstwą lądolodu. Całkiem niedawno odkryto przecież, że pod Grenlandią znajduje się kanion porównywalny wielkościowo z Wielkim Kanionem Kolorado.
Rów Mariański
Rów Mariański to najgłębszy znany punkt na Ziemi, położony w zachodniej części Oceanu Spokojnego. Według ostatnich pomiarów głębokość rowu wynosi 10994 m, a ponadto ścierają się tu dwie płyty: pacyficzna i filipińska. Do tej pory tylko cztery statki badawcze dotarły do najgłębszego punktu rowu, m.in. batyskaf Deepsea Challenger z reżyserem Jamesem Cameronem na pokładzie w 2012 r. Udało mu się zejść na głębokość 10898 m. W 2009 r. robot Nereus zszedł jeszcze głębiej – na 10902 m. Czyni to z niego najgłębiej nurkującym robotem badawczym. Rów Mariański skrywa przed nami więcej tajemnic niż jakiekolwiek inne miejsce na Ziemi. Prawdopodobnie na zawsze zostaną one ukryte.
Syberia
Syberia to przeogromna kraina geograficzna w północnej Azji, która wchodzi w skład Rosji. Powierzchnia Syberii wynosi 10-12,7 mln km2. Gęstość zaludnienia wynosi tu tylko 2,44 osoby na km2, z czego większość koncentruje się wokół większych miast. Syberia skrywa ogromne pokłady nieodkrytych minerałów, które z powodu niemożności dostarczenia maszyn wydobywczych na zawsze pozostaną nieskalane przez człowieka.
Jaskinie Mulu
Jaskinie Mulu to zespół największych jaskiń na świecie, które znajdują się na terenie Parku Narodowego Gunung Mulu na malezyjskiej wyspie Borneo. Cały system jaskiń znajduje się na odcinku ok. 200 km. Do tej pory odkryto tylko 10% całego systemu jaskiń, a reszta wciąż oczekuje na spektakularne odkrycia. Najbardziej znane jaskinie to Jaskinia Przepowiedni, Jaskinia Jelenia, Jaskinia Wiatrów, Jaskinia Pomyślności. Ich zbadanie stanowi marzenie eksploracji grotołazów z całego świata. Na terenie jaskiń można spotkać niezwykłe zwierzęta: ślepe pająki, półprzezroczyste kraby czy białe węże.
Gangkhar Puensum
Gangkhar Puensum to najwyższy szczyt Bhutanu, góra mierząca 7570 m n.p.m., a jednocześnie najwyższy niezdobyty szczyt świata. Od 1983 r., kiedy to Bhutan zezwolił na wspinaczki, miały miejsce cztery ekspedycje, wszystkie zakończone niepowodzeniem. Gangkhar Puensum znaczy „Biały szczyt trzech duchowych braci”. Jego wysokość została zmierzona po raz pierwszy w 1922 roku. Mapy tego regionu są jednak niedokładne do tego stopnia, że pokazują położenie szczytu w różnych miejscach – pierwsza ekipa na Gangkhar Puensum w ogóle nie mogła go znaleźć! Ze względów religijnych, wspinaczki na Gangkhar Puensum powyżej 6000 m n.p.m. zostały w 1994 r. zakazane przez władze Bhutanu. Od 2003 r. na górę nie można wspinać się w ogóle. Można zatem przewidywać, że Gangkhar Puensum jeszcze przez długi czas pozostanie szczytem nieskalanym przez człowieka.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.