Co roku, największe stacje telewizyjne wypuszczają na rynek dziesiątki, a nawet setki seriali. Niektóre są bardziej udane i ciągną się przez wiele lat, inne okazują się niewypałami i są błyskawicznie anulowane. Które z nich są najdroższe? Czy ogromny budżet oznacza wielki sukces?
Dzisiaj seriale nie są już skromniejszymi braćmi hollywoodzkich superprodukcji. Obsada, lokalizacja, stroje, kaskaderzy, efekty specjalne – wszystko to kosztuje. Poniżej ranking najdroższych seriali w historii telewizji pod względem tego, ile kosztowała produkcja pojedynczego odcinku u szczytu popularności.
7. Zagubieni (Lost) – 4 mln $
„Lost” to chwalony przez krytyków dramat science-fiction, składający się z 6 (coraz bardziej pokręconych) sezonów. Rdzeniem serialu jest katastrofa samolotu pasażerskiego leciącego z Sydney do Los Angeles i losy jej rozbitków, uwięzionych na tajemniczej wyspie. Bohaterowie muszą stawić czoła nie tylko niebezpieczeństwom przyrody, ale i zjawiskom nadprzyrodzonym. Serial zasłynął głównie ze względu na szeroką obsadę (70 aktorów i jeden pies) oraz fakt kręcenia w malowniczym Oahu na Hawajach. Już to wygenerowało spore koszty produkcji pojedynczego odcinka, wynoszące ok. 4 mln $.
6. Fringe: Na granicy światów (Fringe) – 4,1 mln $
„Fringe” miał być duchowym następcą kultowego serialu „Z Archiwum X”. Ten thriller science-fiction produkowany w latach 2008-2013 przez telewizję Fox zebrał tyle samo zwolenników, co przeciwników. Serial opowiada historię agentki FBI Olivii Dunham, która zostaje zmuszona do połączenia sił ze zdziwaczałym naukowcem, Walterem Bishopem i jego synem, genialnym Peterem. Wspólnie stawiają czoło zjawiskom dosłownie „nie z tego świata”. Pilotowy odcinek „Fringe” kosztował 10 mln $, a budżet każdego z pozostałych epizodów oscylował wokół 4,1 mln $. Niestety, z czasem produkcja historii zapoczątkowanej przez J.J.Abramsa przestała być rentowna.
5. Deadwood – 4,5 mln $
„Deadwood” to amerykański western kręcony w latach 2004-2006 przez telewizję HBO. Serial opowiada historię legendarnej miejscowości Deadwood, pełnej nie tylko poszukiwaczy złota, ale i ludzi pragnących władzy. Obserwujemy tu losy przestępców, byłych żołnierzy, najemników, biznesmenów, robotników, prostytutek i oczywiście kowbojów. W „Deadwood” postaci historyczne spotykają się z fikcyjnymi. Mimo iż jest to western z krwi i kości, serial znakomicie odwzorowuje ewolucję miasta. Wyprodukowanie każdego z 36 odcinków kosztowało twórców średnio 4,5 mln $.
4. Zakazane imperium (Boardwalk Empire) – 5 mln $
„Zakazane imperium” to osobiście mój numer jeden pod względem seriali. Wyjątkowo wystylizowana i wysmakowana produkcja HBO o Ameryce czasów prohibicji skupia się wokół postaci Enocha „Nucky’ego” Thompsona, prominentnego polityka, który nieoficjalnie włada całym Atlantic City. Kontroluje on hotele, kasyna i domy publiczne. Obraca on alkoholem, ale wraz z rozwojem historii do gry wkraczają także narkotyki. Nucky robi interesy z największymi gangsterami z Nowego Jorku, Chicago i Filadelfii, takimi jak Al Capone, Lucky Luciano czy Arnold Rothstein. Wyprodukowanie pilotowego odcinka „Zakazanego imperium” kosztowało aż 18 mln $. Budżet każdego z odcinków składających się na 5-sezonową historię wynosił średnio 5 mln $.
3. Gra o tron (Game of Thrones) – 6 mln $
„Gra o tron” to prawdopodobnie najgorętsza serialowa superprodukcja ostatnich lat. Ekranizacja kultowej sagi George’a R.R. Martina ma szansę stać się najdroższym serialem w historii, bo nie ulega wątpliwości, że najlepsze w serialowej „Grze o tron” jeszcze przed nami. Historia serialu rozgrywa się w większości w fantastycznej krainie Siedmiu Królestw, pełnej rycerzy, magicznych istot i… zdrajców, bo ci w „Grze o tron” odgrywają chyba największą rolę. W każdym sezonie występuje ponad 250 aktorów, mimo iż występuje tu niesamowita średnia 14 zgonów na odcinek. Pilotowy odcinek „Gry o tron” kosztował blisko 10 mln $. Budżet poszczególnych epizodów zamyka się w 6 mln $.
2. Rzym (Rome) – 9 mln $
„Rzym” to spektakularne widowisko stworzone przy współpracy HBO z BBC. Akcja serialu rozpoczyna się w 52 r. p.n.e. Opowiada o losach Lucjusza i Tytusa, dwóch prostych żołnierzy, których losy łączą się z losami Cezara, Marka Antoniusza, Kleopatry i młodego Oktawiusza Gajusza. Serial jak mało który pokazywał losy starożytnego Rzymu, pełnego korupcji, zepsucia i polityki. Niestety, ze względu na wysokie koszty produkcji, powstały tylko dwa sezony „Rzymu” (pierwszy ma 12, drugi 10 epizodów). Na kosmiczny budżet serialu składały się przede wszystkim kosztowne kostiumy, makiety i szczegółowe projekty.
1. Przyjaciele (Friends) – 10 mln $
„Przyjaciele” to chyba znany każdemu, amerykański serial komediowy, opowiadający historię grupy młodych ludzi mieszkających na Manhattanie. Co ciekawe, im dłużej „Przyjaciół” produkowano, tym większego budżetu serial wymagał. Wpływ miały na to szczególnie rosnące gaże głównych aktorów. Serial emitowano w latach 1994-2004. Każdy z odcinków finałowego, 10. sezonu kosztował producenta aż 10 mln $.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Fringe najlepszy!!! doskonały serial