W królestwie zwierząt nie brakuje gatunków, które śmiało można określić mianem toksycznych zabójców. W końcu fauna przez lata ewoluowała, uzbrajając niektóre z nich w jedną z najbardziej śmiercionośnych broni – jad. Poniżej prezentujemy 10 niezwykle jadowitych zwierząt, których z pewnością nie chcielibyście spotkać na swojej drodze.
- Zobacz także | Najgroźniejsze wirusy świata
1. Liściołaz żółty
Naszą jadowito-maniaKalną listę otwierają płazy, zamieszkujące Amerykę Południową i Środkową. Pewnie nie byłoby w nich nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że wszystkie dzikie drzewołazowate wytwarzają niezwykle groźne toksyny (poziom toksyczności różni się u poszczególnych gatunków). Na szczególną uwagę zasługuje liściołaz żółty, który posiada wystarczająco dużo toksyny, by zabić dwudziestu ludzi lub około dziesięciu tysięcy myszy. Co najciekawsze, wspomniane trujące związki wytwarzane przez tego płaza, bardzo często służą Indianom do zatruwania dmuchawek i strzał.
2. Wałęsak brazylijski
Jeżeli nie lubisz pająków, to ten gatunek z pewnością będzie śnił Ci się po nocach. Tym bardziej, że jest on nie tylko silnie jadowity, ale również bardzo agresywny. Pająk ten występuje w tropikalnej części Ameryki Południowej i Północnej, kryjąc się najczęściej w kiściach bananów. Wałęsaki brazylijskie zostały zapisane w Księdze Rekordów Guinessa w 2007 roku jako najbardziej jadowite pająki na świecie. Śmiercionośna toksyna Tx2-6, znajdująca się w jadzie stawonoga jest również doskonałym źródłem erekcji (przynajmniej tak uważają naukowcy), dlatego obecnie wciąż trwają badania pod kątem zastosowania jej właściwości w leczeniu impotencji.
3. Rozdymka
Występuje w wodach północno-zachodniej części Oceanu Spokojnego, w zachodniej części Morza Japońskiego, w Morzu Wschodniochińskim i w Morzu Żółtym. Dlatego nie dziwi fakt, że rozdymka jest jednym z ulubionych japońskich przysmaków. Niestety, jej wnętrzności zawierają silnie toksyczną tetrodotoksynę, która jest bardzo niebezpieczna dla człowieka. W konsekwencji wystarczy tylko kęs niewłaściwie przygotowanej ryby, by skończyło się prawdziwą tragedią. Rocznie ofiarami rozdymki pada nawet kilkadziesiąt osób.
4. Szkaradnica
Drapieżna ryba morska z rodziny skorpenowatych, uzbrojona w kolce połączone z gruczołami jadowymi, co sprawia, że jest śmiertelnie niebezpieczna dla człowieka. Szkaradnica występuje w Oceanie Indyjskim, Oceanie Spokojnym oraz Morzu Czerwonym na głębokości ok. 30 metrów. Ryba charakteryzuje się również niesamowitymi zdolnościami, dzięki którym jest w stanie upodabniać się do otoczenia.
5. Hapalochlaena
Ośmiornica zamieszkująca Ocean Spokojny. Jej mechanizm obronny czyni ją jedną z najbardziej jadowitych istot morskich. Podczas zagrożenia ciemne obwódki na jej płaszczu nabierają jaskrawoniebieskiej, ostrzegawczej barwy. Równocześnie wytwarza jad zawierający między innymi tetrodotoksynę, która do ciała ofiary aplikowana jest po niebolesnym ukłuciu.
6. Skorpion żółty
Gatunek ten występuje głównie na obszarach pustynnych Ameryki Północnej. Choć jad skorpionów zazwyczaj nie zagraża życiu, to istnieje kilka gatunkowych wyjątków. Jednym z nich jest Skorpion żółty, którego jad może spowodować u ofiary gorączkę, konwulsje, śpiączkę, paraliż, a nawet śmierć.
7. Stożek tekstylny
Choć ślimaki wydają się stworzeniami całkiem sympatycznymi, to istnieją gatunki, których nieodłącznym towarzyszem pozostaje widmo śmierci. Gatunek ten należy do najbardziej jadowitych ślimaków świata. Mimo iż liczebność tego stożka jest bardzo wysoka, to, dzięki różnorodnemu ubarwieniu skorupy (zainspirowała nawet samego Rembrandta) w obrębie poszczególnych lokalnych populacji, jest on wysoko ceniony przez kolekcjonerów.
8. Kobra królewska
Najwyższa pora na pierwszego przedstawiciela węży w naszym zestawieniu. Kobra królewska to największy z jadowitych gatunków, osiąga nawet do 6 metrów długości. Występuje na obszarze Bangladeszu, Mjanmy, Kambodży, Indii, Indonezji, Laosu, Tajlandii, Wietnamu, zachodniej Malezji, południowych Chin i na Filipinach. Wytwarza bardzo dużą ilość silnego jadu. Świetnie pływa i wspina się po drzewach, co czyni z niej wyjątkowego zabójcę. Jej jad wydzielany jest przez parzyste gruczoły znajdujące się po bokach głowy. A teraz parę ciekawostek. Kobra nie zawsze używa jadu – jest dla niej niezwykle cenny, dlatego czasami jedynie kąsa, nie aplikując trucizny. Oczywiście, zdarza się to niezwykle rzadko. Osoba, która została zaatakowana, w razie braku pomocy medycznej może umrzeć w ciągu kwadransa. Bardzo ciekawy jest również fakt, że młode kobry królewskie, jako jedyne zwierzęta na świecie, są zdolne do ataku i obrony tuż po urodzeniu.
9. Kostkomeduza śmiercionośna
Nazywana również osą morską. To gatunek meduzy występujący u północnych wybrzeży Australii oraz w sąsiednich tropikalnych wodach przybrzeżnych Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Zawiera truciznę wystarczającą do uśmiercenia 60 dorosłych osób – atakuje jednocześnie skórę, system nerwowy oraz serce.
10. Tajpan pustynny
Nasze zestawienie zamyka najbardziej jadowity wąż na świecie, zamieszkujący pustynne tereny Australii. Maksymalna dawka wydzielona przy jednym ukąszeniu jest w stanie uśmiercić ok. 100 osób! Na szczęście, gatunek ten jest stosunkowo wolny, mało agresywny, a co najważniejsze występuje z dala od miejsc zasiedlonych przez człowieka, dzięki czemu nie zanotowano jeszcze wypadków z udziałem ludzi.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.