Astronomiczne lato już się skończyło, co oznacza, że teraz czeka nas kilka miesięcy pluchy i zimna. Na większości obszarów zamieszkiwanych przez ludzi panują temperatury pośrednie, czyli takie, w których można normalnie funkcjonować. Są jednak miejsca, w których średnia temperatura jest ekstremalnie wysoka. Oto 12 najgorętszych miejsc na świecie według World Meteorological Organization (WMO).
Al-Azizija, Libia, Afryka
O libijskim mieście Al-Azizija świat prawdopodobnie by nie usłyszał, gdyby nie 13 września 1922 r. Wtedy to odnotowano tu temperaturę 57,8 st. Celsjusza, która przez 90 lat była uznawana za najwyższą odnotowaną temperaturą powietrza w historii. Okazało się jednak, że badacze w 1922 r. odnotowali temperaturę ok. 7 stopni wyższą od rzeczywistej. A przecież 50 st. Celsjusza nie brzmi już tak imponująco. Do dziś, zamieszkiwane przez 4000 osób miasto jest jednym z najgorętszych na świecie.
Dolina Śmierci, Ameryka Północna
Dolina Śmierci to bezodpływowa depresja na pustyni Mojave w Kalifornii, która przez długi czas była uznawana za jedno z najbardziej upalnych miejsc na naszej planecie. W tym miejscu rocznie spada maksymalnie 50 mm deszczu. Dolina Śmierci jest uznawana za najbardziej suche miejsce na świecie. Najwyższa temperatura, jaką tu odnotowano pochodzi z 10 lipca 1913 r. i wynosi 56,7 st. Celsjusza.
Tirat Cvi, Izrael, Azja
Tirat Cvi to izraelskie miasto, w którym termometry często pokazują powyżej 50 st. Celsjusza. Żaden Polak nie wytrzymałby tu więcej niż kilka dni, choć Izraelczycy przystosowali się to tych ekstremalnych warunków. Nagminnie hoduje się tu daktyle, owoce, które uwielbiają skrajnie gorące klimaty. 12 czerwca 1942 r. odnotowano w Tirat Cvi temperaturę 53,9 st. Celsjusza.
Ahwaz, Iran, Azja
Iran to jedno z najgorętszych państw świata, bardzo trudnym do normalnej egzystencji. Mieszkańcy miasta Ahwaz są przygotowani na to, że temperatury sięgają tu 47 st. Celsjusza. Dlatego jest to jedno z miejsc na Ziemi, w których godziny pracy są uzależnione od temperatury powietrza. Sklepy są nieczynne w godzinach 12-18, przez co w Iranie kwitnie życie nocne.
Timbuktu, Mali, Afryka
Sahara jest najchętniej odwiedzaną pustynią świata. Dobowe wahania temperatur są tu jednak tak skrajne, że poza krótkim pobytem nie tu wytrzymać. Często na Saharze odnotowuje się temperatury powyżej 54 st. Celsjusza, przez co jest to bardziej miejsce turystyczne, a nie obszar, w którym da się żyć. Niemal kompletny brak wody i roślinności oraz palące słońce zniechęcają do odwiedzin. Timbuktu to jedno nielicznych miast saharyjskich, w którym da się w miarę normalnie żyć, choć przez cały rok można liczyć tu na temperatury powyżej 40 st. Celsjusza.
Kibili, Tunezja, Afryka
Kibili to miasto w Tunezji, które niegdyś było jednym z głównych ośrodków handlu niewolnikami afrykańskimi, sprzedawanymi do Europy. Dzisiaj, Kibili to spokojne miasto, żyjące z rolnictwa i turystyki. Temperatury są tu jednak iście piekielne – dochodzą nawet do 55 st. Celsjusza. Tubylcy dostosowali się do takich warunków poprzez lepszą organizację pracy i odpowiednie przerwy na sjestę i ochłodzenie.
Ateny, Grecja, Europa
Mimo iż Grecja przeżywa kryzys, to jednak turystyka wciąż ma się tu dobrze. Jednym z miejsc, odwiedzanych i do pracy, i do odpoczynku, i do zwiedzania, są Ateny. To niewątpliwie najgorętsze miasto w Europie. 10 lipca 1977 r. w stolicy Grecji zanotowano 48 st. Celsjusza, a termometry regularnie pokazują tu powyżej „czterdziestki”.
Tuguegarao, Filipiny, Oceania
Tuguegarao to miasto na Filipinach, które jest często odwiedzane przez turystach. Przybywające na odpoczynek osoby mają pewność, że trafią tu na słoneczną pogodę i wysokie temperatury. Regularnie odnotowuje się tu co najmniej 38 st. Celsjusza, a rekordowe pomiary pochodzą z 29 kwietnia 1912 r. i 11 maja 1969 r., kiedy to termometry pokazały 42,2 st. Celsjusza.
Oodnadatta, Australia
Oodnadatta to australijskie miasto położone na Pustyni Simpsona, ok. 1000 km od Adelaide. Nazwa miasta pochodzi od aborygeńskiego wyrażenia „kwiat akacji” i jest to najgorętsze miejsce Antypodów. 2 stycznia 1960 r. termometry zanotowały tu 50,7 st. Celsjusza.
Rivadavia, Argentyna, Ameryka Południowa
Rivadavia to argentyńskie miasto w winiarskiej prowincji Mendoza, powszechnie uważane za najcieplejsze miejsce w Ameryce Południowej. W porównaniu do afrykańskich czy azjatyckich tropików, trochę mu jednak brakuje. 11 grudnia 1905 r. odnotowano tu „skromne” 48,9 st. Celsjusza.
Dallol, Etiopia, Afryka
Dallol to wulkan położony w północnej części Etiopii, niedaleko granicy z Erytreą. W latach 1960-1966 r. zmierzono tu najwyższą na Ziemi średnią roczną temperaturę, która wyniosła 34,4 st. Celsjusza. Miejsce to przypomina piekło – wszędzie są gejzery, gorące źródła i rejony niespokojne tektonicznie. Cechą charakterystyczną Dallol są kolorowe baseny solankowe, wypełniające kratery wulkanu. To malownicze, ale bardzo niebezpiecznie miejsce.
Pustynia Daszt-e Lut, Iran, Azja
Pustynia Daszt-e Lut położona jest w południowo-wschodnim Iranie i ma łączną powierzchnię ok. 80 tys. km kw. Jest pustynią pylasto-żwirową, z występującymi gdzieniegdzie wydmami. Roczna suma opadów nie przekracza tu 100 mm. Obecnie pustynia ta jest uważana za najgorętsze miejsce na Ziemi. To właśnie tu jeden z satelitów NASA odnotował temperaturę 70,7 st. Celsjusza.
- Zobacz również | 10 najbardziej zanieczyszczonych miast świata
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.