Leonardo Da Vinci był wszechstronnym geniuszem, który na każdym kroku wyprzedzał swą epokę, tworząc dzieła i wpadając na pomysły, które wykraczały poza ludzkie możliwości. Jego oryginalna twórczość do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością i trudno się dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że wszystko, czego dotknął, zamieniało się w złoto.
Co istotne, wiele jego konceptów nigdy nie ujrzało światła dziennego, a wszystkiemu winne czasy, w których żył. Mimo to, bardzo wiele osób uważa Leonarda za prekursora, tym bardziej, że jego błyskotliwe idee znajdują odzwierciedlenie w ówczesnych czasach. Jak myślicie, który z jego pomysłów był najbardziej błyskotliwy?
- Zobacz także | 10 miast, które odeszły w niepamięć
Idealne miasto
Leonardo da Vinci uwielbiał tworzyć utopijne projekty, jednym z nich była wizja idealnego miasta, które stałoby się wzorem architektury, jak również tarczą, chroniącą przed zarazami, mnożącymi się na potęgę w tamtych czasach. Miasto miało być przestronne, o geometrycznych i futurystycznych kształtach. Dominować miały w nim szerokie ulice, liczne place, tunele i kanały – wszystko po to, by stworzyć harmonię pomiędzy wymaganiami praktycznymi i estetycznymi. Niestety, pomysł został jedynie na papierze, podobnie jak w przypadku projektu jego życia (poświęcił na niego aż 40 lat), a mianowicie uratowaniu Toskanii przed katastrofalnymi powodziami. Co najgorsze te rejony walczą z tym problemem do dziś.
Spadochron
Leonardo często błądził myślami w przestworzach, podobnie jak dwaj mityczni bohaterowie: Dedal i Ikar. Jego celem było spełnić ludzkie marzenia o lataniu, dlatego stworzył projekty, które miały przyczynić się do wiekopomnego sukcesu. Jednym z nich był słynny spadochron w kształcie piramidy. Co ciekawe, projekt doczekał się realizacji dopiero 26 czerwca 2000 roku, kiedy to brytyjski skoczek spadochronowy Adriana Nicholasa, zgodnie ze wskazówkami wynalazcy przypiął 187-funtowy spadochron wykonany z sosnowego drewna oraz lnianego płótna i wykonał skok z pokładu balonu z wysokości ok. 10 000 stóp. Próba zakończyła się sukcesem.
Maszyna latająca i helikopter
Da Vinci za wszelką cenę próbował wzbić się powietrze. W tym celu stworzył specjalną maszynę latającą. Niestety, nie wiadomo czy sam wynalazca testował swoje urządzenie, czy robił to jeden z jego uczniów. Legenda głosi, że lot próbny został wykonany w pobliżu Florencji (Monte Ceceri) i… zakończył się śmiercią jednego z młodzieńców.
Leonardo tworzył kolejne projekty. Ten ukazuje helikopter, który miał być wprawiony w ruch przez czterech mężczyzn. Niestety, jak się okazało koncept również nie miał prawa wypalić, ponieważ kadłub helikoptera obracałby się w przeciwnym kierunku niż wirnik.
Aparat do nurkowania
Da Vinci interesował się także tajemnicami skrywanymi przez głębiny morskie, dlatego zaprojektował aparat do nurkowania. Co ciekawe, fakty historyczne dowodzą, że urządzenie miało posłużyć również celom wojskowym. Nie ma jednak dowodów na to, że projekt ten został kiedykolwiek zrealizowany przez Leonarda. Natomiast, same rysunki posłużyły inżynierom do stworzenia działającego urządzenia. Oczywiście, nie było zbyt funkcjonalne, ze względu na skórzane i drewniane elementy oraz dwie rurki, które musiały wystawać ponad powierzchnię.
Czołg
Leonardo uwielbiał sztukę wojenną, o czym świadczy niezliczona ilość projektów skomplikowanej maszynerii. Na szczególną uwagę zasługuje czołg, który w założeniu miał miotać małymi kamieniami, wprowadzając popłoch w szeregach wrogów. W filmie dokumentalnym BBC, drużyna wojskowych wykorzystała rysunek do budowy tej śmiercionośnej maszyny. Niestety, okazało się, że do prawidłowego działania należy zmienić jeden z mechanizmów. Teoria głosi się, że wynalazca celowo zostawił błąd, ponieważ nie chciał, aby machina wpadła w niepowołane ręce.
Rower
Czy wiecie, że pierwszym wynalazcą roweru był Leonardo da Vinci? Na jednym z rysunków przedstawił dwukołowy pojazd wyposażony w kierownicę i napęd łańcuchowy. Musicie przyznać, że rysunek do złudzenia przypomina współczesne jednoślady. Niestety, możliwości ówczesnej techniki nie pozwalały na skonstruowanie ani przekładni łańcuchowej ani łożyska kulkowego widocznych na rysunku. Istnieje również teoria, że ze względu na stosunkowo późne odnalezienie rysunku (w 1974 roku), mógł być sfałszowany.
Pierwszy samochód?
Da Vinci próbował również stworzyć urządzenie na podobieństwo samochodu, które miało być wykorzystywane w przedstawieniach teatralnych. Projekt obrazuje trzykołowy wózek wyposażony w skomplikowany mechanizm sterujący, który za pomocą drewnianych bloków mógł zaprogramować poruszanie się pojazdu na dystansie ok. 40 metrów.
Robot odziany w zbroję
Projekt robota pojawił się na szkicach odnalezionych w 1950 roku i najprawdopodobniej jest wynikiem badań anatomicznych Leonarda w zakresie kanonu proporcji. Ponoć, urządzenie byłoby w stanie wykonywać kilka prostych ruchów wzorowanych na ludzkich. Niestety, nie wiadomo czy wynalazca podjął próbę zbudowania tej maszyny.
Leonardo da Vinci był wizjonerem, który urodził się zdecydowanie zbyt wcześnie. Jego wynalazki wyprzedzały jego epokę, dzięki czemu na wieki zapisał się w annałach nie tylko jako prekursor, ale przede wszystkim jako wszechstronny mistrz.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
chlyp
uu terminator