Nasz świat jest coraz bardziej zanieczyszczony, co jest konsekwencją radykalnego rozwoju cywilizacyjnego. Skażona woda i powietrze przyczyniają się do rozwoju poważnych chorób neurologicznych i coraz trudniejszych w opanowaniu nowotworów. Niektóre z nich nie objawiają się od razu, a dopiero po kilkunastu latach, a nawet w kolejnych pokoleniach. Gdzie jest najgorzej? Które miasta świata są najbardziej zanieczyszczone?
Statystyki są bezwzględne. Tylko w 2010 r. na raka płuc wywołanego wdychaniem zanieczyszczonego powietrza (nie podłoże genetyczne) zmarło ponad 220 tys. osób. Połowa tych przypadków została odnotowana w Azji, co nie znaczy, że mieszkańcy innych krajów mogą czuć się bezpiecznie. Oto zestawienie 10 miast, w których lepiej się nie osiedlać z powodu zanieczyszczonego powietrza.
Ahwaz, Iran
Ahwaz w Iranie zamieszkuje ponad 1,5 mln mieszkańców. Miasto powstało w III wieku, a jego rozkwit jest datowany na XX wiek, gdy w okolicy odkryto ogromne złoża ropy naftowej. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że jest to miasto, w którym oddycha się najbardziej zanieczyszczonym powietrzem na świecie (372 ug/m3). Bezpieczny dla człowieka poziom zanieczyszczeń jest blisko 20 razy mniejszy.
Linfen, Chiny
Linfen to miasto w Chinach, położone nad rzeką Fen He. Linfen ma ok. 250 tys. mieszkańców, podczas gdy cała prefektura (miasto ma taki status) liczy ich ponad 4 mln. WHO zwraca uwagę, że powietrze w Linfen jest zanieczyszczone cząstkami popiołu, tlenkiem węgla, dwutlenkiem siarki, tlenkiem azotu, a nawet ołowiem! Takiej mieszanki prawdopodobnie nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie. Wszystko przez liczne kopalnie, które wręcz zalewają okolicę.
Lahaur, Pakistan
Lahaur to pakistańskie miasto na zachodnim przedgórzu Himalajów, położone niedaleko granicy z Indiami. Zamieszkuje je ponad 6 mln osób, przy powierzchni 1772 km2, co daje blisko 3600 os./km2. To bardzo dużo. Lahaur praktycznie przez cały rok jest pogrążone w półmroku, co jest skutkiem dramatycznego skażenia powietrza. W mieście jest ponad 700 obiektów przemysłowych wykorzystujących paliwa kopalniane, a do tego dochodzi duża liczba samochodów i pył z sąsiadującej pustyni. Wszystko to sprawia, że trudno tu odetchnąć czystym powietrzem.
Sumgait, Azerbejdżan
Sumgait to miast w Azerbejdżanie, położone nad Morzem Kaspijskim i zamieszkiwane przez ponad 280 tys. osób. Pod względem administracyjnym, Sumgait jest jednym z 11 miast wydzielonych. Jest to typowe miasto przemysłowe, znane z przemysłu chemicznego i metalowego. Śmiertelność w Sumgait jest aż o połowę większa niż w innych azerskich miastach. To konsekwencja poważnych zanieczyszczeń środowiska metalami ciężkimi, odpadami z zakładów petrochemicznych i złóż ropy naftowej.
Dzierżyńsk, Rosja
Dzierżyńsk to rosyjskie miasto, duży ośrodek przemysłowy, w którym dominuje przemysł chemiczny, maszynowy, spożywczy, budowlany i drzewny. Dzierżyńsk zamieszkuje ponad 250 tys. osób. Według nowojorskiego Instytutu Blacksmith, Dzierżyński jest drugim (po Czarnobylu) najbardziej skażonym miejscem na naszej planecie. Działające do końca zimnej wojny fabryki broni chemicznej doprowadziły do skażenia wód gruntowych. Stężenie chemikaliów 17 mln razy przekracza dopuszczalne normy. Co bardziej przerażające – miasto czerpie wodę pitną z zanieczyszczonych źródeł. Nic dziwnego, że średnia długość życia wynosi tu 42 lata dla mężczyzn i 47 lat dla kobiet.
Nowe Delhi, Indie
Nowe Delhi to stolica Indii. Mimo iż pod względem administracyjnym jest to oddzielne miasto, nie stanowi wydzielonego obszaru miejskiego i łączy się z dzielnicami Delhi, stanowiąc jakby jego część. Całą aglomerację zamieszkuje 22 mln osób, a po ulicach przemieszcza się ponad 3,5 mln pojazdów spalinowych. Powietrze w Nowym Delhi jest bardzo zanieczyszczone, choć mieszkańcy starają się z tym walczyć. Każdy m3 powietrza zawiera 200 ug chemikaliów.
Ułan Bator, Mongolia
Ułan Bator, stolica Mongolii, położone jest nad rzeką Tuul gol i otoczone czterema masywami górskimi. Niestety, położenie geograficzne sprzyja akumulacji zanieczyszczeń powietrza, które tutaj na 1 m3 sięgają 300 ug. To aż 5 razy więcej niż w najbardziej zanieczyszczonych miastach Polski. Skażone mongolskie powietrze każdego dnia wdycha blisko 1,2 mln mieszkańców Ułan Bator.
La Oroya, Peru
La Oroya to górnicze miasto w Peru, liczące zaledwie ok. 40 tys. mieszkańców. Jest ważnym ośrodkiem przemysłu wydobywczego i hutniczego w Peru. Od lat 20. ubiegłego wieku działa tu amerykańska firma Doe Run, która składuje odpady w okolicy miasta. Pomimo ostrzeżeń ekologów, zanieczyszczenie La Oroya cały czas rośnie. Aż 99 % nowo narodzonych tutaj dzieci wykazuje oznaki zatrucia ołowiem.
Vapi, Indie
Vapi to kolejne indyjskie miasto w zestawieniu, które zamieszkuje ponad 160 tys. osób i działa aż 50 dużych fabryk. Produkują one nawozy chemiczne, petrochemię, farby i leki. Poza tym, miasto jest przesycone mniejszymi zakładami produkcyjnymi – tych jest blisko 1000. Zanieczyszczenia z fabryk przedostają się do zbiorników wodnych, więc regularnie odnotowywane są tutaj prawdziwe fale zatruć metalami ciężkimi.
Norylsk, Rosja
Norylsk to miasto zamknięte w azjatyckiej części Rosji w Kraju Krasnojarskim. Norylsk jest jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast na świecie, a jednocześnie bardzo zanieczyszczonym miejscem. Nowojorski Instytut Blacksmith zauważa, że największy w mieście zakład wytopu metali ciężkich generuje rocznie aż 2 mln ton dwutlenku siarki. W powietrzu unosi się zapach siarki, a śnieg jest tutaj dosłownie czarny.
- Zobacz również | 10 miast, które odeszły w niepamięć
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.