Któż nie lubi seriali? Przyjemnie się je ogląda, nowe odcinki pojawiają się regularnie, a ponadto pozwalają związać się widzom z bohaterami. Poniżej znajdziecie naszą subiektywną listę 7 seriali SF, których produkcja rozpoczęła się w ciągu ostatnich 5 lat. Warto się na nie skusić, bo wiele z nich jest kręconych do dziś.
- Zobacz również | Cyberpunk to nie sposób na tanie SF
Black Mirror (2011)
„Czarne lustro” (ang. Black Mirror) to nietypowy serial opowiadający różne historie osadzone w przyszłości, przedstawiające konsekwencje nadmiernego rozwoju cywilizacji. W każdej historii mamy do czynienia z różnymi problemami społecznymi mającymi miejsce w różnej perspektywie czasowej. Serial porusza wiele ważnych dziś kwestii, m.in. problem przekraczania barier obyczajowych w sztuce, zgubny wpływ nowych technologii na człowieka czy podporządkowanie harmonogramu dnia telewizji i portalom społecznościowym. Każdy sezon liczy 3 odcinki. Premiera trzeciego jest zaplanowana na 2015 rok.
Falling Skies (2011)
“Wrogie niebo” (ang. Falling Skies) to serial opowiadający historię inwazji kosmitów na Ziemię. Podczas nagłego ataku, duża część ludzkości ginie, a ci, którzy przetrwali, zawiązują grupy ruchu oporu. Na czele jednej z nich staje Tom Mason, profesor historii z Bostonu, który stara się przechytrzyć i uprzedzić kolejne ataki kosmitów, ochronić ocalałych i odnaleźć uprowadzonego syna. Serial jest bardzo popularny, właśnie w Stanach Zjednoczonych emitowany jest 4. sezon, a na 2015 r. zapowiedziana jest kolejna seria.
Person of Interest (2011)
„Impersonalni” (ang. Person of Interest) to serial, który koncentruje się wokół uznanego za zmarłego, byłego agenta CIA. Zostaje on zatrudniony przez tajemniczego miliardera-samotnika Harolda Fincha, który zbudował superkomputer zdolny do analizy danych na temat przestępstw i przewidywania możliwych ataków terroryzmu. Komputer nazywany „Maszyną” jest podłączony do sieci monitoringu miejskiego, kamer przemysłowych i sieci telekomunikacyjnych, dzięki czemu identyfikuje zwykłych ludzi, którzy mogą dopuścić się niezwykłych zachowań. Fabuła serialu skupia się na tym, by powstrzymać przestępstwo, zanim zostanie ono popełnione – coś jak w „Raporcie mniejszości”. Niebawem w USA startuje 4. sezon serialu.
Arrow (2012)
Serial „Arrow” ma na całym świecie wielu fanów. To współczesna historia Zielonej Strzały, superbohatera z komiksów DC Comics. Historia skupia się wokół uznanego za zmarłego miliardera Oliviera Queena, który po 5 latach od katastrofy morskiej zostaje odnaleziony na bezludnej wyspie. Po powrocie do domu, jego rodzina, że mężczyzna bardzo się zmienił. Olivier kreuje swoją sekretną tożsamość, stając się w nocy Zieloną Strzałą, bohaterem, który stara się przywrócić miasto do dawnej świetności. W październiku rusza 3. sezon serialu, który jest emitowany także w Polsce.
Agents of S.H.I.E.L.D. (2013)
„Agenci S.H.I.E.L.D.” to serial stanowiący w tym zestawieniu balans dla „Arrowa”. Historia jest bowiem oparta na komiksach Marvel Comics. Główny bohater – Phil Coulson, agent organizacji S.H.I.E.L.D. – powołuje specjalny zespół mający za zadanie wyjaśniać dziwne i nadzwyczajne zjawiska. Jego drużyna ma chronić ludzkość przed zagrożeniami, wobec zwykłe służby są bezradne. Jest to historia o świecie superbohaterów, bez superbohaterów. Serial rozkręca się powoli, ale znacznie zyskuje w drugiej części sezonu. Kolejny sezon startuje już za kilka dni.
Orphan Black (2013)
„Orphan Black” to powszechnie ceniony serial SF przedstawiający historię Sarah. Życie kobiety zmienia się diametralnie, kiedy staje się świadkiem śmierci osoby wyglądającej identycznie, jak ona. Sarah przejmuje tożsamość samobójczyni, jej konto bankowe i chłopaka. Zostaje jednak wciągnięcia w skomplikowaną intrygę, która zapętla się coraz mocniej. Wkrótce na jaw wychodzi przerażająca prawda – jest tylko jednym z wielu klonów. Sarah próbuje znaleźć odpowiedzi na pytania, kim jest i jak wiele jej „sióstr” istnieje. Serial cały czas trzyma w napięciu, w 2015 r. wyemitowany zostanie trzeci sezon.
Almost Human (2013)
Na koniec zestawienia najlepszych seriali SF ostatnich 5 lat – pozycja, która niestety została anulowana po zaledwie jednym sezonie (13 odcinkach). „Almost Human” przedstawia niedaleką przyszłość, w której każdy policjant z Los Angeles ma przydzielonego zaawansowanego technologicznie androida. John Kennex (świetny Karl Urban) niechętnie podejmuje współpracę z przypominającymi z wyglądu ludzi robotami. Kiedy jego partnerem zostaje Dorian, należący do serii androidów wycofanych z użytku ze względu na problemy emocjonalne, świat policjanta zmienia się całkowicie. „Almost Human” rozkręcał się z odcinka na odcinek, ale wyniki oglądalności nie pozwoliły na produkcję kolejnych serii. Pozostawiono wiele pytań, na które nigdy nie poznamy odpowiedzi. Wielka szkoda…
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
najlepsze? kto to pisał, 13-latek 😀
troche odgrzewam komentarze wiem.. ale uwazam, ze warto wspomniec tutaj o TAKEN – Wybrańcy Obcych.. serial trzyma niesamowity klimat 🙂
http://www….2002-37512
SF? to ty zjebie nie wiesz co to jest sf produkcie obecnego debilnego pokolenia
Ludzie a gdzie SUPERNATURAL???!!!!
Battlestar to też super gra online za darmo z fajną grafiką.
Battlestar Galactica jest fajny.
Mój ulubiony serial SF to był Star trek, a film- 5 element choć to nie jest ostatnich 5 lat;)
Agents of Shield ma bardzo fajną atmosferę i jest dobrze napisany… a Arrow to gniot! Tandetny gniot serialowy…
Arrow nie jest SF…SF to serial opowiadający o lotach w Kosmos…
Tia… o lotach w kosmos…
Między innymi, oczywiście. Ale zdecydowanie Arow nie jest SF. SF to science fiction. Gdzie science w Arrow? Chyba, że za naukę uznać to, czym zajmuje się Felicity dla teamu ;). SF to loty w kosmos właśnie, roboty, przyszłość. Fantasy to orki, gobliny i tak dalej. Arrow to ani jedno, ani drugie.
Warhammer 40k w takim razie niszczy twoją tezę.
Science fiction (fantastyka naukowa ) – gatunek literacki lub filmowy, a także gier komputerowych o fabule osnutej na przewidywanych osiągnięciach nauki i techniki oraz ukazującej ich wpływ na życie jednostki lub społeczeństwa. Razem z fantasy i horrorem, fantastyka naukowa zaliczana jest do fantastyki.
Nie musi być osadzony w kosmosie, tylko przedstawiać domniemaną technologię przyszłości albo alternatywną teraźniejszość lub przeszłość o innych realiach technologicznych, które mają znaczący wpływ na realia fabuły.
Ja bym dodał jeszcze do listy Continuum.