Są takie gry, które w pamięci pozostają na długo. Te najlepsze stają się klasykami gatunku oraz wzorcami dla nowych produkcji. Wielu osobom strzelanki kojarzą się z typową, uzależniającą „rąbanką”, w której rządzi ten, kto szybciej i dłużej naciska lewy przycisk myszy. Myślisz podobnie? Jeśli tak, to jesteś w wielkim błędzie! Poniżej prezentujemy 10 najlepszych strzelanek multiplayer, które zmuszą Cię zarówno do wykazania się wachlarzem umiejętności, jak i nauczą logicznego myślenia.
10. Quake
W tym zestawieniu nie będzie brakowało klasyki, tym bardziej, że każda z produkcji ma swoje zasłużone miejsce w historii. Quake jest grą komputerową z gatunku FPS stworzoną przez id Software i wydaną 22 czerwca 1996 roku przez GT Interactive. Jako jedna z pierwszych posiadała silnik graficzny wyświetlający trójwymiarowy, teksturowany obraz. Wywodzi się pośrednio z serii Doom, kontynuując jej niektóre rozwiązania. Gra jest swego rodzaju prekursorem, ponieważ po raz pierwszy w historii pojawiła się konsola służąca do konfiguracji i automatyzacji ustawień oraz rozmów z pozostałymi graczami.
9. Quake III Arena
Najbardziej znana i przez wielu uważana za jedną z najlepszych gier typu deathmatch. Wprowadziła tryb rozgrywki wieloosobowej o nazwie Clan Arena, w którym gracze są podzieleni na dwie drużyny walczące według określonych zasad (na przykład podział rozgrywki na rundy, taki sam ekwipunek graczy na początku każdego etapu, eliminacja zabitych graczy z rozgrywki do zakończenia rundy). W grze nie ma miejsca na przypadek, liczą się tylko umiejętności.
8. Wolfenstein: Enemy Territory
Kolejny klasyk, który zyskał uznanie w oczach zarówno graczy, jak i krytyków. Wolfenstein: Enemy Territory to darmowa gra akcji/FPS, osadzona w realiach II Wojny Światowej, dedykowana wyłącznie rozgrywce wieloosobowej w sieci Internet lub LAN. W Enemy Territory gracze są podzieleni na dwie strony konfliktu: aliantów i wojska Osi. Playerzy mogą rozpocząć rozgrywkę na jednej z sześciu dostępnych map, które reprezentują tereny w Afryce Północnej i Europie. W grze istnieją cztery tryby rozgrywki: Objective, Campaign, Stopwatch i Last Man Standing.
7. Titanfall
Titanfall to gra opracowana przez współtwórców serii Call of Duty. Jeden z najbardziej oczekiwanych tytułów 2014 roku, który przez blisko trzy lata utrzymywany był w tajemnicy. Bezcenne doświadczenie i świeże spojrzenie na specyfikę gier z gatunku FPS pozwoliły wizjonerom z Respawn stworzyć całkowicie nowe, rewolucyjne uniwersum. Ludzkość zostaje podzielona na dwie przeciwne sobie frakcje. Jedna z nich to konsorcjum, które chce zdobyć zasoby planet pozostających do tego czasu poza zainteresowaniem władz Ziemi. Druga frakcja to mieszkańcy innych światów, którzy są wyzyskiwani przez ogromne firmy. Mimo, że gra tak naprawdę dopiero raczkuje, to już uważana jest za wielki hit, na pewno będziemy bacznie śledzić jej dalsze losy.
6. Battlefield 3
Sprzeczki między graczami wciąż te same – która część Battlefielda najlepsza? Battlefield 2, Battlefield 3 czy Battlefield 4? Sieciowe potyczki w Battlefield 3 rozgrywają się w podobnych sceneriach, co kampania solowa i zostały oparte na czteroklasowym systemie postaci: szturmowca, żołnierza wsparcia, inżyniera i zwiadowcy. Dla zagorzałych miłośników Battlefielda 2 przygotowano pakiet dodatkowej zawartości, zawierający odświeżone wersje kultowych map wraz z charakterystycznymi pojazdami i uzbrojeniem. Zdania na temat Battlefield 3 są podzielone, co nie zmienia faktu, że jego kult wciąż trwa.
5. Call of Duty: Modern Warfare 2
Gra nie tylko zebrała świetne recenzje, ale i osiągnęła doskonałe wyniki sprzedażowe. Warto wspomnieć, że w przeciągu 24 godzin od premiery sprzedano na całym świecie ok. 4 700 000 egzemplarzy! Twórcy przygotowali widowiskową oprawę audiowizualną oraz bardzo rozbudowany moduł rozgrywki sieciowej, składający się z kilku ciekawych form. Nowością jest tryb Operacje Specjalne, w ramach którego przygotowano 23 krótkie, lecz niezwykle dynamiczne zadania.
4. Call of Duty
Gra Call of Duty została wyprodukowana przez twórców Medal of Honor: Allied Assault – myślę, że tego tytułu nikomu przedstawiać nie muszę. Co ciekawe, podobieństwo do poprzedniej produkcji dawało się we znaki niemal na każdym kroku. Gra uzyskała przychylne recenzje krytyków – chwalono ją za: oprawę audiowizualną, intensywność rozgrywki oraz monumentalny charakter bitew. Za największą wadę uznano zbytnie uproszczenie rozgrywki. Bez dwóch zdań Call of Duty ustanowiła nowy kanon komputerowego widowiska wojennego.
3. Counter Strike 1.6
Pierwszą trójkę otwiera gra, która stała się ikoną e-sportu w Polsce. Counter Strike 1.6 to rozgrywka komputerowa z gatunku FPS, stworzona przez Minha „Gooseman” Le’a i Jessa „Cliffe” Cliffe’a 19 czerwca 1999 i będąca modyfikacją („modem”) gry Half-Life. Początkowo Counter-Strike wymagał do działania Half-Life’a, jednak wraz z upływem czasu stworzono kolejne jego wersje, które przekształciły się w samodzielne produkcje, jedynie korzystające z silnika oryginalnej gry. Gra królowała przez ponad 10 lat na e-sportowej arenie, nawet kolejna odsłona – Source, nie zdołała zdetronizować 1.6. Dopiero najnowsza część Counter-Strike – Global Offensive odesłała klasyka na zasłużoną emeryturę. Mimo to wielu graczy z sentymentem wraca do tej pozycji i nikogo nie powinno to dziwić.
2. Battlefield 2
Battlefield 2 to klasyk, który stał się kanonem dla całej serii Battlefield. Gra stworzona przez Digital Illusions CE została wydana przez firmę Electronic Arts w 2005 roku. Gra jest kontynuacją gier Battlefield 1942 oraz Battlefield Vietnam. Do podstawowej wersji gry zespół EA wydał trzy dodatki: Special Forces, Euro Force oraz Armored Fury. Do dzisiaj Battlefield 2 cieszy się sporym zainteresowaniem.
1. Counter Strike 1.5
Wcześniej pisałem o sentymencie do 1.6, jak więc nazwać uczucia towarzyszące wersji 1.5? Tęsknota – to chyba najlepsze słowo. Starsi gracze na pewno pamiętają czasy, kiedy internet dopiero raczkował, a w CSa grało się w kafejkach internetowych. Atmosfera podczas gry była nie do opisania, tym bardziej, że klanówki rozgrywało się ze znajomymi z podwórka. W dzisiejszych czasach jest to już po prostu niemożliwe. Co nie zmienia faktu, że Counter Strike 1.5 przetarł szlaki najlepszym tytułom.
Stare produkcje przetarły szlak nowym, które dopiero wciąż pracują na swoją renomę, co nie zmienia faktu, że również zgadzam się z Tobą :). Co do wcześniejszych csów te czasy już nie wrócą, nie porównywałbym też nonsteamowego grania w kafejkach w 1.6 do 1.5, bo to jednak trochę inne czasy i trochę, co innego. Zupełnie inna mentalność, podejście i kultura gry. Braku tego ostatniego z pewnością możesz teraz doświadczyć na każdym serwerze niezależnie od tytułu. Postawiłem na klasykę, co nie zmienia faktu, że jest jeszcze sporo produkcji, na które m.in. zwróciłeś uwagę. Co do 1.6, to przecież na ESLu jeszcze nie tak dawno były Mistrzostwa Polski, a dopiero GO godnie zastąpiło tę pozycję, która przecież przez ponad dekadę dzielnie się utrzymywała. 🙂 Pod resztą się podpisuję 😉
Cs 1.5 na pierwszym miejscu… Myślałem, że padnę. Grałem w kafejkach w 1.6 było spoko ale dziś ta i wcześniejsze wersje nie mają racji bytu chociażby z powodu braku fizyki 😐
Bez urazy ale co było kryterium wyboru bo część wydaję się nieco nostalgiczna.
Pozwolę sobie wrzucić moje top10 zachęcam innych jeżeli się znajdą do wrzucenia swojej listy.
10. Quake
9. Call of Duty 4
8. Wolfenstein: Enemy Territory
7. Call of Duty 2
6. Battlefield: Bad company(jako serie)
5. Battlefield 3 & 4
4. Titanfall
3. Left for Dead 2
2. Team Fortress 2
1. Counter-Strike: Global Offensive
Zabrakło mi:
*CoD 2 najlepszej gry o 2 wojnie światowej z dobrą kampanią i świetnym multi.
*Team Fortress 2 obecnie najlepsza strzelanka Free-to-play! Z ogromnym community wiele klas postaci itd. Można powiedzieć że takie inne enemy territory.
*L4D2 tą grę można kochać i nienawidzić jednocześnie 😀 co:op 4v4. Bardzo dobre mapy są też z pierwszej części i nie jako DLC!
Do opisów dodałbym tylko:
Wolfenstein doczekał się bardzo wielu modów i ma zdecydowanie więcej map niż sześć.
Za battlefieldem przemawia ogrom map i chociażby destrukcja otoczenia.
Titanfall czemu nie ma opisu multi ??
W każdym razie żebym na jakiegoś hejtera nie wyszedł przejdę dalej.
CS: GO dlaczego na pierwszym u mnie: Świetnie rozwiązane multi a szczególnie mecze rankingowe/turniejowe. 5v5 i kary za opuszczenie (rage quit) gry! Jak ktoś często opuszcza rozgrywkę to kara czasowa na multi się zwiększa i jak kiedyś grałem jakiś typ dostał bana na 2 tygodnie 😀 (w czacie pokazuje kto wyszedł ma 3 min na powrót albo 5 już nie pamiętam i jak nie wraca to pisze na ile ban) muszę przyznać satysfakcjonujące. Brakuje mi tego w L4D2. Gdzie jakaś szma** może wypruć cały magazynek i rq. Nie daj Boże przejdziesz z drużyną ledwo mapę pierwszą i często z przeciwnego teamu leci rq. 😐