Od pamięci operacyjnej dużo zależy. Aby komputer działał płynnie, a aplikacje nie zawieszały się przy najprostszych operacjach, warto postarać się z dopasowaniem nie tylko procesora i karty graficznej, ale i właśnie pamięci operacyjnej. To ona przechowuje aktualnie wykorzystywane dane, dlatego istotne, by nie był to element przypadkowy. Oto, co powinniście wiedzieć o pamięci RAM przed samodzielnym zakupem kości do komputera.
Najprostsze kryterium – wielkość pamięci RAM – jest bardzo mylące. Okazuje się bowiem, że nie zawsze zasada „więcej=lepiej” obowiązuje. Tak też jest z pamięcią operacyjną, dostępną bezpośrednio przez procesor, a nie za pośrednictwem urządzeń typu input-output. Stąd też pochodzi nazwa – pamięć operacyjna. Obecnie wykorzystywane pamięci operacyjne są tylko pamięciami elektronicznymi, a główny jej rodzaj to pamięć RAM obecna we wszystkich komputerach świata. To pamięć operacyjna (utożsamiana z RAM, które jednak stanowi zawężenie tej definicji) przechowuje program i przetwarza dane podczas jego pracy.
DDR2 vs. DDR3
Pamięć operacyjna może być typu DDR2 i DDR3. Czym oba typy różnią się od siebie?
DDR2 to rozszerzenie technologii poprzedniej generacji – DDR. DDR2 cechuje się wyższą częstotliwością i większą energooszczędnością niż DDR, a poszczególne moduły kości są zasilane napięciem 1,8 V. Jeden cykl pracy zegara przesyła nie 2 a 4 bity, natomiast całkowita liczba pinów zamyka się w przedziale 240 sztuk. Pamięci DDR2 nie wykazują właściwości kompatybilności wstecznej.
DDR3 w porównaniu do pamięci DDR2 cechuje niższy pobór prądu (nawet o 40 %), większa przepustowość oraz koszt produkcji obniżony aż o 63 %. Prawdopodobnie już niebawem na rynku pojawi się kolejna wersja pamięci operacyjnej – wykonana w technologii DDR4.
Opóźnienia
W szczegółowej specyfikacji technicznej często można spotkać zapis taki: 2-2-2-6. Te cztery cyfry odpowiadają czterem parametrom, które powinny mieć kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiedniej pamięci RAM:
- CAS Latency (CL) to najważniejszy parametr, który w największym stopniu poprawia wydajność komputera. CL to czas, jaki upływa od momentu wysłania żądania, a odczytem z konkretnej kolumny pamięci.
- RAS to CAS Delay (RCD) to parametr, który również wpływa na wydajność kości, ale nie w takim stopniu, co CL.
- RP (Ras Precharge) to parametr, który w równie niewielkim stopniu co RCD wpływa na wydajność.
- CR (Command Rate) to parametr pamięci RAM, który ma najmniejszy wpływ na wydajność pamięci operacyjnej.
Czasy pierwszych trzech parametrów, powinny być jak najniższe.
Częstotliwość pracy
Częstotliwość taktowania szyny pamięci RAM wpływa na jej wydajność systemu, a przede wszystkim na szybkość obliczeń wykonywanych przez procesor. Częstotliwość pamięci operacyjnej nie powinna mieć dużego znaczenia dla zwykłych użytkowników, którzy komputera używają do podstawowych zadań – prac biurowych, surfowania w Internecie czy oglądania filmów. Na wspomniany parametr powinni zwrócić uwagę przede wszystkim nałogowi gracze, projektanci i graficy.
Pojemność pamięci
Tak jak nie każdy potrzebuje ogromnego mieszkania, wielkość pamięci RAM powinna być dobierana według indywidualnych preferencji. Swoje ograniczenia może mieć też sam sprzęt, który kompletujemy. Przed inwestycją w pojemne kości, należy sprawdzić, jaką ilość pamięci RAM obsługuje płyta główna oraz czy zainstalowany na komputerze system to Windows w wersji 32- czy 64-bitowej. Ten pierwszy system obsłuży maksymalnie 4 GB pamięci RAM, większy nawet do 32 GB.
Dual Channel
Okazuje się, że zestaw dwukanałowy, czyli zastosowanie dwóch identycznych kości (taka sama pojemność, ten sam producent) daje zauważalnie lepsze efekty, niż montaż pojedynczej kości. Obrazując to na liczbach – komputer zaopatrzony w układ 2x 2 GB będzie działał sprawniej niż taki z jedną kieszenią zapełnioną kością 4 GB, a drugą pustą. Jest to możliwe, ponieważ w trakcie wykonywania operacji logicznych, dane trafiają nie do jednego kontrolera, a do dwóch jednocześnie. Istnieje również technologia Triple Channel, dzięki której tymczasowe dane użytkownika trafiają w tym samym momencie do trzech kontrolerów.
Chłodzenie
Niektóre, najpotężniejsze komputery – zazwyczaj te przeznaczone dla maniaKów gier komputerowych lub overlockerów – mają swoje własne układy chłodzenia pamięci operacyjnej. Do tego typu zadań wykorzystywane są proste radiatory z aluminium, jak i skomplikowane rurki cieplne, chłodzenie wodne czy takie, z wykorzystaniem ciekłego azotu. Przy ich montażu musimy mieć świadomość, że najprawdopodobniej znacznie zwiększą one rozmiary komputera, przez co nie są polecane dla osób, które poszukują jak najmniejszej maszyny do swojego salonu.
Producenci
Kości pamięci RAM są stosunkowo tanie, dlatego konkurencja wśród ich producentów jest wysoka. Praktycznie każda z większych firm ma w swojej ofercie zarówno lepsze, jak i gorsze układy. Najwyżej cenione kości pamięci operacyjnych, zarówno przez użytkowników, jak i specjalistów wytwarzają firmy takie, jak Corsair, Patriot, Kingston, Transcned, Avexir, A-Data czy Good Ram.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.