Ładną mamy jesień tej zimy – zdaje się drwić większość Polaków. Ta prędzej czy później zaatakuje, choć wszyscy mają nadzieję, że nie będzie ona wyjątkowo sroga. Są jednak miejsca na Ziemi, gdzie zima trwa praktycznie cały rok. Rejony, w których średnia temperatura cały czas utrzymuje się poniżej 0 stopni Celsjusza i tworzą się kilkumetrowe warstwy śniegu, to prawdziwe piekło dla ciepłolubnych Polaków. Oto one.
Góra Waszyngtona, New Hampshire
Góra Waszyngtona to najwyższy szczyt w Górach Białych, części Appalachów. Leży na terytorium USA, w stanie New Hampshire i mierzy 1917 m n.p.m. Góra jest znana przede wszystkim z otaczających go silnych wiatrów – w XX w. odnotowano tu aż trzy rekordy klimatyczne związane z prędkością wiatru. Góra Waszyngtona jest również bardzo ośnieżona – można na niej znaleźć miejsca z 6,6-metrową warstwą białego puchu. Ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne, wejście na szczyt dozwolone jest tylko latem.
Chamonix, Francja
Chamonix to miejscowość turystyczna i gmina we Francji zamieszkała przez niecałe 10000 osób. Największą atrakcją turystyczną tej miejscowości jest Mont Blanc, najwyższy szczyt Europy i trzecia najczęściej odwiedzana góra na świecie. Otaczający Chamonix krajobraz przypomina księżycowy… z domieszką dużych ilości białego puchu. Chamonix jest uznawane za najbardziej zaśnieżoną miejscowość Starego Kontynentu. Śnieg nigdy tu nie topnieje, a czasami może być go nawet 10 m grubości. W Chamonix w 1924 r. odbyły się pierwsze zimowe Igrzyska Olimpijskie na świecie.
Nagano, Japonia
Nagano to japońskie miasto ulokowane w środkowej części wyspy Honsiu, główny resort narciarski kraju. Liczące blisko 400000 mieszkańców miasto gwarantuje dużą liczbę niecodziennych atrakcji i rozrywek zimowych. Ale czasami nawet samo dotarcie do Nagano jest niemożliwe przez nieustannie zalegający w okolicy śnieg, który w niektórych miejscach może tworzyć nawet 12-metrowe warstwy. Mieszkańcy Nagano już do tego przywykli. Podobnie jak słynne małpki, których park można zwiedzić w Shiga Kogen.
Góra Kirkwood, Kalifornia
Wydawać by się mogło, że w Kalifornii zawsze świeci Słońce, a śnieg dla mieszkańców jest egzotyką, którą widzi się okazjonalnie w filmach. Nic bardziej mylnego. W okolicach wysokiej na 460 m Góry Kirkwood można czasami znaleźć 12-metrową pokrywę śnieżną. Jest to jednak możliwe tylko w miejscach specyficznych, otoczonych ze wszystkich stron górami, które zapewniają odpowiednie odizolowanie od świata zewnętrznego i możliwość przetrzymywania dużych ilości śniegu. Często powstają tu gwałtowne burze śnieżne. Okolice Góry Kirkwood nie są zamieszkałe, więc zalegający śnieg nikomu nie przeszkadza. Nie ma co się dziwić – w Kalifornii można wybrać bardziej komfortowe miejsce do życia.
Góra Fidelity, Kanada
Park Narodowy Glacier, położony w północno-zachodniej części Montany w USA, przy granicy z Kanadą, jest uznawany za jedno z najbardziej ośnieżonych miejsc na świecie. Park zajmuje powierzchnię 4102 km2 i obejmuje dwa pasma Gór Skalistych. Na obszarze Parku Narodowego Glacier znajduje się kilka dużych i kilkaset małych jezior polodowcowych. Tutaj znajdziemy także kilkadziesiąt lodowców, od których powstała nazwa parku. Szczytem, który wyraźnie wybija się na tle innych w Parku Narodowym Glacier jest Góra Fidelity. Często znajduje się na niej aż 15-metrowa pokrywa śnieżna, która połączona z niezamarzającymi, lodowatymi wodami stanowi o pięknym, ale i niebezpiecznym krajobrazie lokalnym. Szczyt Góry Fidelity jest niedostępny dla człowieka.
Niseko, Japonia
Podobno narty wprowadzono do Japonii zaledwie 100 lat temu. Zgodnie z tą legendą, austriacka armia dała Japończykom pierwszą lekcję jazdy na nartach w 1911 r. Sport ten szybko stał się popularny w kraju, a przez ostatnie kilkanaście lat to resort Niseko przyciągał turystów z całego świata. W położonym w Hokkaido kurorcie zawsze panują doskonałe warunki do jazdy na nartach, do czego przyczyniają się często nawet 15-metrowe warstwy zbitego śniegu.
Mount Rainier, Waszyngton
Mount Rainier to stratowulkan w USA, oddalony o 87 km od Seattle, w stanie Waszyngton. Jest to najwyższy szczyt Gór Kaskadowych, który oferuje nieprawdopodobne widoki. Jako pierwszy Mount Rainier zdobył Hazard Stevens i P.B. Van Trump w 1870 r. Wulkan jest uśpiony od 1894 r. Praktycznie na całej powierzchni łańcucha górskiego Mount Rainier przez cały rok utrzymuje się stała, ponad 17-metrowa, warstwa śniegu. Niestety, ze względu na obecność parku narodowego, nie można uprawiać tu zbyt wielu sportów zimowych. Widoki są jednak w stanie zrekompensować każdą stratę.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.