- « Poprzedni
- 3/3
- Następny »
XCOR Aerospace
XCOR Lynx ma oderwać się od ziemi jeszcze w tym roku. Statek dysponuje własnym napędem, dzięki czemu składa się on z jednego, zwartego elementy, a nie rakiety wynoszącej i kapsuły dla załogi. Statek będzie zdolny do wielokrotnych lotów w kosmos nawet jednego dnia.
Pierwszy egzemplarz XCOR Lynx ma wznieść się na wysokość 61 km, czyli ok. 30 km za nisko, by można było mówić o locie suborbitalnym. Dopiero drugi egzemplarz, który będzie miał zbiornik ciekłego tlenu zrobiony z włókien węglowych zamiast aluminium ma osiągnąć pożądaną wysokość. Docelowo statki XCOR Lynx mają latać na wysokość 100 km.
Póki co, największym problemem konstrukcyjnym Lynxa jest jego kokpit. Musi mieć on dużą, przeszkloną powierzchnię, która nie pęknie jak balon w kosmosie, a która jednocześnie będzie na tyle lekka, by wynieść statek na orbitę. Zadania nie ułatwiają okna, które nie są okrągłe – rozkład naprężeń nie jest równomierny.
Armadillo Aerospace
Firma Armadillo Aerospace już niebawem ukończy prace nad rakietą Stig B. Jej zadaniem będzie wynoszenie w przestrzeń kosmiczną zarówno ludzi, jak i ładunków. Firma założona przez słynnego Johna Carmacka, twórcę m.in. gier Quake, Doom czy Wolfenstein 3D pracuje obecnie nad kilkoma projektami rakiet i ciągle szuka najodpowiedniejszego rozwiązania. To podobno ma być gotowe jeszcze w 2013 r.
Bardziej odległe plany teksańskiego producenta zakładają stworzenie załogowego statku o nazwie Hyperion (wraz ze Space Adventures). Na pokład zdalnie sterowanego statku wejdzie dwóch pasażerów.
Sierra Nevada Corporation
Dream Chaser to załogowy wahadłowiec kosmiczny budowany przez amerykańską prywatną firmę Sierra Nevada Corporation (SNC). Dream Chaser wyglądem najbardziej przypomina promy kosmiczne wycofane z użytku przez NASA. Zdążył pojawić się już nawet w kilku filmach, w tym ostatnim dziele Alfonso Cuarona, wysoko cenionej „Grawitacji”.
Podobnie jak wahadłowce Discovery czy Endeavour, Dream Chaser będzie wynoszony na orbitę okołoziemską przy użyciu rakiety nośnej (Atlas V), natomiast lądował będzie jak samolot, dzięki sile nośnej wytworzonej przez jego skrzydła. Dream Chaser jest projektem statku kosmicznego wielokrotnego użytku, zbudowanym z materiałów kompozytowych, mogących dowieźć załogę lub ładunek na ISS. Będzie również zdolny do lotów autonomicznych, czyli sterowanych z Ziemi. Dream Chaser na pokład zabierze maksymalnie 7 członków załogi.
- « Poprzedni
- 3/3
- Następny »
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
A pola magnetyxcznego w kosmosie nie brakuje 🙂 🙂 🙂
Nas zabierze w kosmos forsa 🙂 Kto ma forsę ten jedzie 🙂 A dlaczego na Ziemi wynaleziono kolej magnetyczną? To dlaczego naukowcy nie idą w tym kierunku. Mam na myśli rozwój, nie wiem, silnika o napędzie magnetycznym albo ( + i – ). Odpychanie, przyciąganie. Może osiągniemy barierę szybkości w kosmosie 🙂