- « Poprzedni
- 5/5
- Następny »
Pyramid Laboratory, Nepal
Piramidy można zobaczyć w Egipcie, Las Vegas, Paryżu i… wysoko w Himalajach.
W Sagarmatha National Park znajduje się niezwykłe laboratorium w kształcie piramidy w jednym. Budynek zbudowany jest ze szkła i aluminium, i znajduje się na wysokości 5050 m n.p.m. Pyramid Laboratory to kolejne laboratorium interdyscyplinarne; pracujący tu uczeni zajmują się geologią, zmianami klimatycznymi, a nawet fizjologią człowieka. Próbujący dokonać wiekopomnych odkryć badacze w trakcie przerwy na kawę mogą spotkać himalaistów podczas wypraw na Mount Everest, bowiem to znajduje się jedna ze stałych baz wysokogórskich.
Laboratorium-piramida jest tworem Ev-K2-CNR, komitetu zajmującego się promocją różnego rodzaju badań naukowych. Obiekt jest podzielony na trzy poziomy: dwa najniższe są przeznaczone na laboratoria i pomieszczenia mieszkalne, podczas gdy najwyższym znajdują się sale analizy i wysyłania zebranych danych.
Pyramid Laboratory szybko stało się ważnym punktem na mapie nie tylko naukowców, ale i turystów oraz miejscowych, którzy traktują placówkę jako centrum telekomunikacyjne.
Brookhaven National Laboratory, Nowy Jork
Najgorętsze laboratorium na Ziemi
Brookhaven National Laboratory to multidyscyplinarne laboratorium naukowe w USA, zlokalizowane w centralnej części wyspy Long Island. Kiedyś prowadzono tam badania nad pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej, teraz prowadzi się w nim eksperymenty w dziedzinie fizyki, chemii, biologii. W ciągu istnienia Brookhaven National Laboratory jego uczeni zdobyli łącznie aż 8 nagród Nobla. Laboratorium zajmuje zalesiony teren o powierzchni ok. 5000 akrów.
W lutym 2010 r. znajdujący się w Brookhaven National Laboratory w akcelerator ze Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC) wytworzono temperaturę ok. 4 trylionów stopni Celsjusza (trylion to 1 i 18 zer). Była to najwyższa temperatura w historii osiągnięta przez człowieka – aż 250 000 razy wyższa od tej, która panuje w centrum Słońca. Innym niezwykłym osiągnięciem było rozpędzenie jonów złota do prędkości bliskiej prędkości światła i stworzenie plazmy kwarkowo-gluonowej – „zupy” cząstek elementarnych, która w naturze istniała tylko przez kilka sekund po Wielkim Wybuchu.
RHIC jest drugim po akceleratorze LHC w CERN najpotężniejszym zderzaczem cząstek na świecie. Brookhaven National Laboratory jest również jedyną placówką badawczą na Ziemi, gdzie dochodzi do zderzeń spolaryzowanych protonów w celu obserwacji jak uzyskują one swój spin.
- « Poprzedni
- 5/5
- Następny »
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
I polski odział Alcor.org to Almira.pl