VLT, Chile
Obserwatorium astronomiczne na wysokości 2635 m.n.p.m. na pustyni Atakama
VLT (Very Large Telescope) to obserwatorium astronomiczne należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego. Lokalizacja VLT jest o tyle niezwykłe, że znajduje się na wysokości 2635 m.n.p.m. na pustyni Atakama w północnej części Chie. Jest to doskonałe miejsce do prowadzenia obserwacji astronomicznych, bowiem wokół nie ma żadnych obiektów, których światła mogłyby zaburzać oglądanie Wszechświata.
Na VLT składają się cztery teleskopy z optyką adaptatywną i aktywną o średnicy zwierciadła 8,2 m, które noszą nazwy Antu, Kueyen, Melipal i Yepun. Teleskopy te są uzupełniane przez cztery przestawne teleskopy optyczne o średnicy 1,8 m w badaniach interferometrycznych. Co ciekawe, teleskopy mogą prowadzić obserwacje niezależnie albo wspólnie – w tym drugim wypadku tworzą VLTI (Very Large Telescope Interferometer).
Budynki, w których znajdują się teleskopy mają kontrolowaną temperaturę i obracają się razem ze zwierciadłami. Taki mechanizm minimalizuje niekorzystne efekty wpływające na obserwacje, np. turbulencje powietrza w tubusie teleskopu.
SNOLAB, Ontario
Laboratorium w nieczynnej kopalni niklu, ponad 2 km pod ziemią
Podobnie jak w IceCube, w kanadyjskim Sudbury Neutrino Observatory (SNOLAB) dokonuje się obserwacji fenomenów powstających daleko poza granicami Ziemi. Laboratorium jest ulokowane w nieczynnej kopalni niklu, ponad 2 km pod ziemią. Podziemny kompleks zamyka się w obszarze 5000 m kwadratowych, ale na powierzchni znajdują się jeszcze dodatkowe obiekty zajmujące powierzchnię 3100 m kwadratowych.
Przeprowadzane w SNOLAB eksperymenty wymykają się poziomowi zrozumienia zwykłych zjadaczy chleba, ale mają ogromną wagę dla współczesnej fizyki. SNOLAB jako jedna z nielicznych placówek na świecie poszukuje ciemnej materii, która wypełnia nawet 80 % naszego Wszechświata.
Tutaj wychwytuje się również niskoenergetyczne neutrina i poszukuje neutrin emitowanych podczas wybuchów supernowych. Ale w SNOLAB bywają nie tylko naukowcy związani w mniejszym lub większym stopniu z fizyką. W Ontario prowadzi się także eksperymenty z zakresu geofizyki, sejsmologii i biologii.
Na ostatniej stronie przeczytacie o piramidzie wysoko w Himalajach i najgorętszym laboratorium na Ziemi
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
I polski odział Alcor.org to Almira.pl