Alcor, Scottsdale
„Magazyn” mózgów i ciał
Alcor Life Extension Foundation to organizacja, która pewnego dnia wszystkich nas może przywrócić do życia. Zajmuje się ona krioniką, czyli zamrażaniem ciał lub mózgów osób, po ich śmierci. Poddający się zabiegom ochotnicy mają nadzieję, że pewnego dnia nauka osiągnie poziom pozwalający na wyleczenie przyczyny zgon i wskrzeszenie. Siedziba Alcor znajduje się w Scottsdale w stanie Arizona, w USA.
Siedziba Alcor nie jest laboratorium naukowym per se, bowiem są tu jedynie przechowywane ciała lub mózgi poddanych krioprezerwacji osób. Członkami Alcor jest blisko 1000 osób, a w siedzibie generalnej firmy jest przechowywanych blisko 150 ciał lub samych głów z mózgami.
Usługi krioniczne Alcor nie są tanie. Koszt krioprezerwacji wynosi od 80000 $ (sam mózg) do 200000 $ (całe ciało) dla obywateli USA. Dodatkowe opłaty to 15000 $ dla mieszkańców Wielkiej Brytanii oraz 25000 $ dla osób spoza USA i UK (w tym Europejczyków). Alcor zobowiązane jest tajemnicą handlową, dlatego nie wiadomo czy wśród klientów firmy znajdują się Polacy.
NOAA Aquarius Reef Base, archipelag Florida Keys
Najgłębiej położona placówka badawcza na świecie
Podwodny świat pełen jest tajemnic i nieodkrytych rejonów, co udowadniał już przed kilkudziesięcioma laty Jacques-Yves Cousteau, słynny francuski badacz mórz. NOAA Aquarius Reef Base co prawda nie jest bazą wypadową dla poszukiwaczy skarbów, a najgłębiej położoną placówką badawczą na świecie.
Przez minione dwie dekady, naukowcy wykorzystywali podwodną bazę do obserwacji oceanicznej flory i fauny. Baza liczy 6 wolnostojących, przypominających kontenery, bunkrów z osobną łazienką i oknem każdy. Laboratorium znajduje się 15-18 m pod powierzchnią wód otaczających archipelag Florida Keys.
Biolodzy morscy nie są jedynymi osobami, które odwiedzają laboratorium Aquarius. NASA wykorzystuje placówkę do szkolenia astronautów i badania ich ciał pod kątem nieważkości i odizolowania od obiektów stałych. Pod koniec września 2013 r. oceanograf Fabien Cousteau, wnuk legendarnego badacza mórz Jacquesa-Yves Cousteau, zamknął się w laboratorium z 5 towarzyszami na 31 dni. Planuje on stworzyć film dokumentalny 3D, który będzie wyświetlany w kinach IMAX. Ma to pomóc NOAA Aquarius Reef Base zebrać dodatkowe fundusze na rozwój i kolejne eksperymenty naukowe.
Na kolejnych stronach przeczytacie o obserwatorium astronomicznym na wysokości 2635 m.n.p.m., laboratorium w nieczynnej kopalni niklu, ponad 2 km pod ziemią, piramidzie wysoko w Himalajach i najgorętszym laboratorium na Ziemi.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
I polski odział Alcor.org to Almira.pl