To już kolejny router TRENDnetu, jaki mieliśmy okazję testować. Poprzednia konstrukcja, TEW-712BR, opierała się na standardzie N i pozbawiona była dual bandu, który – bądź co bądź – znacznie poprawia wydajność domowej sieci. Przyjrzyjmy się zatem, jak prezentowany na targach Computex AC1750 (TEW-812DRU) wykorzystuje łączność AC i w czym może być lepszy od klasycznego, taniego routera.
TRENDnet TEW-812DRU – specyfikacja
- Wspierane standardy bezprzewodowe: IEEE 802.11ac (draft), IEEE 802.11n, IEEE 802.11g, IEEE 802.11b, 802.11a
- Pasma: 2,4 GHz i 5 GHz jednocześnie
- Transmisja/odbiór: Anteny 3 x 2 dBi na 2,4 GHz, 3 x 2 dBi na 5 GHz
- Złącze USB: Tak (udostępniona pamięć masowa, wirtualne złącze USB i serwer multimediów)
- Liczba portów i prędkość transmisji: 4 x Gigabit
- Protokoły: IPv4 i iPv6
- Firewall: NAT, SPI, DMZ, serwery wirtualne, filtrowanie MAC, filtrowanie IP, filtrowanie URL
- Bezpieczeństwo sieci: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2-PSK, WPA/WPA2-RADIUS
- Zawartość opakowania: router, płytka z instrukcjami, kabel ethernetowy o długości 1,5 metra, krótki przewodnik i zasilacz
Budowa i jakość wykonania
Taki trochę grubasek
TRENDnet AC1750 (TEW-812DRU) został skonstruowany z wysokiej jakości plastiku. Router zamknięto w obudowie o stonowanych barwach szarości, jaśniejszych i ciemniejszych; wyjątkiem jest błyszczące logo producenta na bocznych ściankach urządzenia. Pierwsze jednak, na co zwrócisz uwagę, to grubość AC1750. Nie da się bowiem powiedzieć, że to rynkowy standard czy wartość pomijalna. Nowa propozycja TRENDnetu jest po prostu wyjątkowo szeroka, choć w praktycznym użyciu będzie to przeszkadzać zapewne tylko odsetkowi potencjalnych klientów. Router dostarczany jest też bez żadnej podstawki, co osobiście uważam za zaletę – im prościej, tym lepiej. Ze stabilnością TEW-812DRU nie miał żadnych kłopotów.
Pionowo ulokowane diody LED wskazują na aktywność sieci czy zajętość portów, podczas gdy z tyłu routera znajdziemy gigabitowe porty LAN, port WAN, przycisk do WPS oraz złącze USB 2.0. Wszystkie anteny ukryto we wnętrzu obudowy, dzięki czemu urządzenie zyskuje na estetyce.
W opakowaniu, oprócz AC1750, producent dostarcza płytkę z instrukcją, kabel RJ45, zasilacz i krótki przewodnik instalacyjny.
Funkcjonalność
Prosta instalacja i bardzo dobra przepustowość
Do zestawu TRENDnet dołącza wspomnianą wyżej płytkę, na której zmieszczono informacje typu quick-guide, mające na celu pomóc w szybkim podłączeniu do sieci, oraz pełnowymiarową instrukcję w formacie PDF.
Po podpięciu wszystkich stosownych kabli (zasilanie, WAN, ewentualnie LAN, gdy router zamierzamy konfigurować właśnie przez kabel) należy dostać się do AC1750 poprzez adres 192.168.10.1. To jeden ze standardowych IP, może nie tak rozpoznawalny, jak 192.168.1.1 czy 192.168.0.1, ale wciąż całkiem popularny.
W kreatorze konfiguracji większość z Was zaznaczy zapewne DHCP, co zresztą sugeruje sam producent. Kilka kliknięć i gotowe; możesz już w pełni korzystać z dobrodziejstw sieci. Proces jest bardzo prosty do przeprowadzenia, a sam przewodnik czytelnie skonstruowany.
Urządzenia możesz podpinać do sieci albo w sposób tradycyjny, przez podanie hasła, albo za pośrednictwem WPS po wciśnięciu właściwego przycisku na routerze. Świetną sprawą jest tez możliwość stworzenia izolowanej sieci „dla gości”.
I teraz najważniejsze: router oferuje stabilny, silny sygnał o szerokim zasięgu. Możliwość korzystania z dwóch pasm jednocześnie powodował, że nawet jednoczesny streaming wideo w wysokiej rozdzielczości, na cztery różne urządzenia, nieszczególnie dławił moją domową sieć.
Utrzymywanie dwupasmowej transmisji danych pozwala teoretycznie na przesył z prędkością 1300 + 450 Mb/s, czego nam nie udało się osiągnąć. Fakt faktem, że przy użyciu adaptera AC1200 (TEW-805UB) prędkość na AC zauważalnie wzrastała, zwłaszcza w porównaniu ze standardowym N. Różnica jest widoczna gołym okiem nawet dla laika.
Moim zdaniem to właśnie stabilność, szybkość i dobry transfer ze sporej odległości są zaletami tego urządzenia. Mało co wpłynie negatywnie na prędkość przesyłu plików między połączonymi w sieci urządzeniami, a o całkowitym zerwaniu połączenia w rozsądnym zasięgu nie ma nawet mowy.
Na niczym nie wyróżniającym się osiedlu, smartfon rozłączał się z moim routerem dopiero po ok. 12 metrach, podczas gdy pasmo 5 GHz potrafiło wytrzymać nawet 35-45 metrów, zależnie od kierunku i zagęszczenia przeszkód. Jeśli chodzi o średnią prędkość, jaką udało mi się uzyskać w odległości trzech metrów od routera, było to odpowiednio 245 Mb/s na 5 GHz w standardzie AC (szerokość kanału na 80 MHz, WPA2-PSK) oraz 72 Mb/s na 2.4 GHz w standardzie N.
Podsumowanie, ocena i opinia
TRENDnet AC1750 (TEW-812DRU) sprawdzi się jako router do firmy i do domu – ograniczenia „rodzicielskie”, które producent udostępnia w panelu administracyjnym, znajdą zastosowanie w obydwu lokalizacjach. Przyda się też niecodzienna stabilność połączenia i również jego szybkość, jeśli tylko decydujemy się korzystać ze standardu AC.
Co ciekawe, AC1750 radzi sobie również pod sporym obciążeniem – wykorzystuje pasmo 5 GHz do strumieniowania czy gier on-line (istnieje też opcja określenia ręcznego), pozwalając smartfonom czy tabletom korzystać z bardziej zatłoczonego 2,4 GHz. Łatwa konfiguracja pozwoli z kolei na błyskawiczne rozstawienie nowej sieci.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- ERGONOMIA7
- FUNKCJONALNOŚĆ7
- SIŁA SYGNAŁU / ZASIĘG10
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Router zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Alternatywne propozycje
Szukając nowoczesnego routera o wysokiej funkcjonalności, zerknąć możecie również na Cisco Linksys EA4500 – testowany przez nas w ubiegłym roku sprzęt współpracujący z chmurą danych Cisco Connect i oferujący łączność dwupasmową.
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.