WD My Net N900 Central to ciekawe urządzenie, należące do nowej generacji routerów. Sprzęt integruje w sobie wszystkie obecnie zdobywające popularność funkcje – oferuje bardzo wydajną transmisję dwupasmową, zdalne zarządzanie oraz dostęp do wewnętrznego magazynu danych. Postanowiliśmy sprawdzić czy wspomniane usprawnienia rzeczywiście się przydają w domowej sieci i przede wszystkim – czy są warte około 650 złotych, które przyjdzie nam zapłacić za router od WD.
WD My Net N900 Central – specyfikacja
- Obsługiwane standardy: IEEE 802.11 n/g/b/a
- Częstotliwość: 2.4 i 5 GHz
- Porty: 5x Ethernet 10/100/1000 Mbps; 1x USB 2.0
- Dysk sieciowy: Tak (1 lub 2 TB)
- Filtry: MAC, domeny / URL, IP
- Wymiary: 244 x 170 x 32 mm
- Waga: 650 g
Budowa / Jakość wykonania
WD My Net N900 Central wygląda solidnie. Projektanci zdecydowali się na zamkniętą bryłę, ale zrezygnowali z prostych kształtów na rzecz oryginalnego wzornictwa. Wierzch został lekko wyprofilowany w formę wklęsłą. Naroża boków oraz krawędzie zostały mocno wyokrąglone. Górny panel został pokryty nieregularnym, kropkowanym deseniem. Dolną cześć tworzy niepełna, ażurowa płyta, uzbrojona w otwór wentylacyjny. Całość dobrze współgra z matowymi i lśniącymi wykończeniami oraz ciemną kolorystyką.
Jakość wykonania stoi na wysokim poziomie. Sprzęt nie jest przesadnie lekki, został za to uzbrojony w zestaw gumowych podstawek (kable nie będą „ciągnąć” urządzenia). Wszystkie elementy zostały dobrze spasowane więc konstrukcja nie grozi rozpadnięciem. Jednocześnie szczeliny montażowe są na tyle wąskie, aby nie osadzał się tam kurz i brud. Obudowa została wykonana z tworzywa sztucznego – dzięki temu, pomimo braku zewnętrznych anten, nie musimy się obawiać o zakłócenia siły sygnału wywołane ekranowaniem materiału.
Projektanci postawili na oryginalne wzornictwo.
WD My Net N900 Central został uzbrojony w rozbudowany zestaw złączy. Na tylnej ściance znajdziemy w sumie 5 portów Ethernet, charakteryzujących się maksymalną przepustowością 1000 Mbps. Jeden z nich jest oczywiście zarezerwowany na potrzeby dostępu do sieci. Ponadto, dzięki gniazdu USB 2.0, do urządzenia możemy podpiąć kolejne akcesoria w postaci zewnętrznych dysków twardych oraz pamięci przenośnych. Warto tu wspomnieć o wbudowanym w pokład routera wewnętrznym dysku o pojemności 1 lub 2 TB.
Zestaw uzupełnia szereg przycisków – „twardy” włącznik ON/OFF, reset do ustawień fabrycznych oraz guzik odpowiadający za funkcję WPS (WiFi Protected Setup). Wraz z routerem, w zestawie znajdziemy krótki kabel ethernetowy, zasilacz sieciowy oraz płytkę CD z prostym programem służącym do konfiguracji urządzenia.
Funkcjonalność
Jak już wspomniałem na początku, WD My Net N900 Central nie jest kolejnym klasycznym routerem pracującym w standardzie N. Urządzenie zostało uzbrojone w szereg nowoczesnych technologii i funkcji świadczących o wysokiej klasie testowanego sprzętu. Zobaczmy czego możemy się spodziewać.
Zacznijmy od początku. Podłączenie routera oraz konfiguracja zajmuje około 2 minut. W skrócie – jest łatwa, prosta i przyjemna. Jak to wygląda? Podłączamy zasilanie, włączamy router, znajdujemy go w dostępnych połączeniach sieciowych, a następnie wpisujemy w adres przeglądarki następującą sekwencję znaków: 192.168.6.1. Zostajemy przeniesieni do strony logowania, a następnie do interfejsu użytkownika. Tam szybko zmieniamy nazwę sieci oraz domyślne hasła na preferowane. Warto tu zaznaczyć, że dwupasmowa transmisja danych odbywa się na zasadzie utworzenia dwóch niezależnych sieci operujących na kanałach, o częstotliwościach 2,4 GHz oraz 5 GHz.
Urządzenie zostało uzbrojone w szereg nowoczesnych technologii.
Zanim przejdziemy do opisywania kolejnych ustawień i funkcji, skupmy się na technicznych możliwościach sprzętu. Poniżej znajdziecie graf, na którym przedstawiliśmy siłę sygnału, w zależności od odległości urządzenia od routera, ilości przeszkód na drodze sygnału oraz częstotliwości z jakiej korzystamy. N900 testowaliśmy w warunkach domowych, w bloku, przy wysokim zatłoczeniu kanału 2,4 GHz.
Jak widać, korzystanie z częstotliwości 5 GHz jest opłacalne. Siła sygnału oraz potencjalna prędkość przesyłu danych wzrasta nawet dwukrotnie. Nie udało nam się co prawda „wycisnąć” zachwalanych przez producenta 450 Mbps. Jednak osiągnięcie 300 Mbps z czystym sumieniem możemy uznać za bardzo dobry wynik.
…osiągnięcie 300 Mbps z czystym sumieniem możemy uznać za bardzo dobry wynik.
Do routera możemy podpiąć przez USB zewnętrzny dysk lub inny kompatybilny nośnik pamięci. Możemy również skorzystać z wewnętrznego, dużego magazynu danych. My testowaliśmy model uzbrojony w dysk o pojemności 2 TB. Jednak niezależnie od źródła, udostępnienie pamięci w sieci (jako chmurę danych), jest również bardzo proste. To oczywiście nie wyczerpuje możliwości, jakie programiści i projektanci WD pozostawiają w naszych rękach.
Interfejs cyfrowy jest przejrzysty i ładny wizualnie. Na początku mamy dostęp do podstawowych opcji, które możemy rozszerzyć za pomocą jednego kliknięcia. Oprócz tradycyjnych funkcji związanych z administrowaniem sieci, mamy dostęp do rozbudowanego pakietu bezpieczeństwa. Możemy zainteresować się szyfrowaniem, filtrowaniem MAC i IP, przekierowaniem konkretnych portów – jednym słowem wszystkim, co tylko mogłoby się przydać w projektowaniu domowej, bądź biurowej sieci. Jeśli zaś planujemy się gdzieś wybrać, zawsze możemy ustawić warunki zdalnego zarządzania – czy to za pomocą przeglądarki w komputerze, czy też korzystając z urządzeń mobilnych.
Podsumowanie, ocena i opinia
WD My Net N900 Central to dobry router uzbrojony w szereg użytecznych technologii i funkcji. Oferuje prostą i szybką konfigurację, mocny sygnał oraz dostęp do rozbudowanego pakietu zabezpieczeń, szyfrowania i filtrowania połączeń. Wysoka cena jest zaś w pełni uzasadniona – z routerem otrzymujemy bowiem 2-terabajtowy dysk wewnętrzny, przygotowany do pracy w sieci.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA8
- ERGONOMIA8
- FUNKCJONALNOŚĆ10
- SIŁA SYGNAŁU / ZASIĘG10
ZALETY
|
WADY
|
Wyróżnienie redaKcji techManiaK.pl
Router zasługuje naszym zdaniem na wyróżnienie “Wybór redaKcji“.
Alternatywna propozycja
Jeżeli urządzenie nie przypadło Wam do gustu, możecie zerknąć na niedawno przez nas testowany Cisco Linksys EA4500. Ten high-endowy router charakteryzuje się podobną funkcjonalnością – z wyłączeniem wewnętrznego dysku. Również został wyposażony w port USB. Ponadto wspiera usługę Cisco Connect Cloud odpowiedzialną nie tylko za zdalną konfigurację sieci, ale również pełniącą rolę interfejsu dla platformy wymiany plików.
Ceny WD My Net N900 Central
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.