Cisco Linksys EA4500 jest routerem umożliwiającym bezprzewodowe i przewodowe podłączenie wielu urządzeń do jednej sieci. Producent zachwala prostotę obsługi oraz wysoką funkcjonalność urządzenia. Użytkownicy mogą liczyć na strumieniowe przesyłanie multimediów o jakości HD, łączność dwupasmową, dużą przepustowość oraz dostęp do internetowej chmury Cisco Connect. Postanowiliśmy sprawdzić ile prawdy tkwi w zapewnieniach producenta. Zapraszam do lektury!
Wideo recenzja Cisco Linksys EA4500
Cisco Linksys EA4500 – specyfikacja
- Technologia: Wireless-N
- Pasma: 2,4 GHz i 5 GHz jednocześnie
- Transmisja/odbiór: Anteny 3 x 3 (6 wewnętrznych)
- Złącze USB: Tak (udostępniona pamięć masowa, wirtualne złącze USB i serwer multimediów)
- Liczba portów i prędkość transmisji: 4 x Gigabit
- Obsługa IPv6: Obsługa Native IPv6 i 6rd
- Oprogramowanie Cisco Connect: Tak, z obsługą aplikacji mobilnej
- Konfiguracja: Płyta CD z kreatorem konfiguracji Cisco Connect
- Zawartość opakowania: Linksys EA4500, przewodnik Szybkie Wprowadzenie, płyta CD z oprogramowaniem do konfiguracji, kabel sieciowy, zasilacz
Gustowne wzornictwo
Cisco Linksys EA4500 cechuje się eleganckim i bardzo prostym wyglądem. Na pierwszy rzut oka dostrzegalna jest jedynie wierzchnia, wyprofilowana część. Została ukształtowana w lekko wypukłe, prostokątne wieko przedzielone srebrnym, wyraźnie zaznaczonym i kontrastującym kolorystycznie pasem. Pod spodem znajdziemy pozostałe elementy obudowy – ażurowe ściany (w tym panel portów) oraz podstawę pokrytą powtarzalnym „wiklinowym” deseniem. Sprzęt możemy ustawić na widoku, bez strachu o wystrój wnętrza naszego pokoju, salonu, czy pracowni.
Producent zachwala prostotę obsługi oraz wysoką funkcjonalność urządzenia.
Od strony konstrukcyjnej, projektanci dołożyli wszelkich starań, aby zagwarantować urządzeniu solidność i trwałość. W efekcie, poszczególne elementy zostały dobrze spasowane. Niewielkie gabaryty routera oraz niezauważalna waga pozwolą ulokować go w dowolnym miejscu – czy to na kredensie, na półce, czy też na biurku. Sprzęt z pewnością nie będzie nam przeszkadzał, tym bardziej, że na pokładzie nie znajdziemy agresywnie świecących diod. Jedynym sygnalizatorem pracy jest łagodny poblask logo Cisco.
Po podpięciu przez port WAN źródła internetu, możemy rozdysponować cztery gniazda Ethernet (charakteryzujące się przepustowością 1000 Mbps) oraz pojedynczy port USB. Oczywiście nie zabraknie też złącza zasilania. Interfejs tworzy włącznik w formie klasycznego pstryczka, przycisk odświeżenia ustawień oraz schowany w zagłębieniu guzik resetu.
Wraz z routerem, w zestawie znajdziemy niewielką porcję makulatury (instrukcję obsługi w postaci krótkiej broszury nakazującej skorzystanie z dołączonej płyty CD), krótki kabel ethernetowy, zasilacz sieciowy oraz płytkę CD z oprogramowaniem.
Router z chmurą danych
Cisco Linksys EA4500 to klasyczny router obsługujący standard N. Został zaprojektowany z myślą o tworzeniu sieci bezprzewodowej i rozdzielaniu sygnału internetowego pomiędzy podłączone do niego urządzenia peryferyjne. Tylko tyle i aż tyle, bowiem aby skutecznie sprostać zadaniu, router został wyposażony w szereg nowoczesnych technologii oraz solidne zaplecze programowe umożliwiające między innymi szyfrowanie połączenia. Zacznijmy jednak od początku.
Router został wyposażony w system 3×3 MIMO – sześciu zintegrowanych anten. Ponadto, podwójny nadajnik/odbiornik pozwala na utrzymywanie dwupasmowej transmisji danych na kanałach 2,4 GHz i 5 GHz. Producent zapewnia że urządzenie umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 450 + 450 Mb/s. W trakcie testów nigdy nie udało nam się osiągnąć takiej szybkości. Nie rzutuje to jednak mocno na wydajność urządzenia – wiele zależy od warunków w jakich skonfigurujemy router do pracy. Przykładowe wyniki siły sygnału, które zarejestrowaliśmy znajdziecie poniżej. Jak widać sprzęt radzi sobie dobrze pomimo braku zewnętrznych anten i obecności kolejnych przeszkód na drodze sygnału. Na mniej zatłoczonym kanale 5 GHz, router wypada jeszcze lepiej.
Tworząc sieć bezprzewodową nie możemy oczywiście zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu przed atakami z zewnątrz. Tutaj producent wyciąga w stronę użytkownika pomocną rękę upraszczając proces konfiguracji do granic możliwości. Po wypakowaniu routera z pudełka, wystarczy go podpiąć do prądu i internetu. Następnie wrzucamy płytkę CD do komputera i postępujemy według instrukcji w większości przypadków czekając i klikając „Dalej”. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nawet osoby które są z techniką na bakier będą potrafiły postawić w domu sieć WiFi obłożoną domyślnym szyfrowaniem.
…router został wyposażony w szereg nowoczesnych technologii…
Oczywiście bardziej wymagający użytkownicy zechcą pogrzebać w ustawieniach. W przeciwieństwie do konkurencji, Cisco nie oferuje klasycznego interfejsu cyfrowego. Do zaawansowanej konfiguracji sprzętu wykorzystamy aplikację Cisco Connect (dostępną również na urządzenia mobilne). Otwieramy ją z poziomu przeglądarki i warto tu zauważyć, że wymaga aktywnego podłączenia do internetu – łączymy się z centralą producenta i dopiero stamtąd jesteśmy przekierowani do naszego urządzenia. Brzmi skomplikowanie? Pewnie, ale zwiększa to bezpieczeństwo naszej sieci.
Aplikacja Cisco Connect jest dostępna również na urządzenia mobilne – np. smartfony.
Gdy już poprawnie zalogujemy się na nasze konto możemy liczyć na dostęp do rozbudowanego zaplecza programowego. Pomijając standardowe zabezpieczenia w postaci filtrowania MAC i firewalla, programiści dorzucili między innymi blokadę rodzicielską oraz podsieć gościnną (umożliwiającą łączenie się z internetem przez router na innym haśle i z innymi prawami użytkownika). Ponadto, podpinając pod port USB pamięć zewnętrzną możemy wykorzystać dysk, albo pendrive jako serwer chmury danych, do której mamy dostęp z poziomu każdego urządzenia korzystającego z tej sieci. Niestety router nie obsługuje w ten sposób zewnętrznych modemów 3G.
Planując większą sieć, złożoną z większej ilości routerów i urządzeń wspierających technologię Connect Cloud, możemy wszystkie skonfigurować z tego samego miejsca, łącząc się z internetem. Co więcej, do ustawień możemy się dostać z poziomu jakiegokolwiek urządzenia – czy to komputera, czy też smartfonu lub tabletu uzbrojonego w odpowiednią aplikację. Więcej wskazówek dotyczących korzystania z tej usługi, jak i niezbędne oprogramowanie na Androida, znajdziecie na stronie CiscoConnectCloud.com.
Chcąc połączyć się z routerem „po kablu” skorzystamy z jednego z czterech portów Ethernet ulokowanych na tylnej ściance urządzenia. Oferują wysoką przepustowość 1000 Mbps, a tym samym błyskawiczny transfer danych. Uwaga: domyślna konfiguracja z płyty CD zakłada jedynie stworzenie sieci bezprzewodowej.
Podsumowanie, ocena i opinia
Od strony funkcjonalnej, opisywany sprzęt stoi na wysokim poziomie daleko wyprzedzając konkurencję, co zdecydowanie rekompensuje wysoką cenę urządzenia. Dostęp do standardu N oraz czterech portów Ethernet o wysokiej przepustowości zachęca do inwestycji. Warto do tego dodać solidne zaplecze programowe i przyjazny interfejs użytkownika. Bez względu na to, czy szukacie routera do domu, czy biura – powinniście rozważyć zakup Cisco Linksys EA4500.
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 10 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 5 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 10 jest notą najwyższą. Średnia ocen stanowi ocenę całkowitą.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- WYGLĄD / JAKOŚĆ WYKONANIA9
- ERGONOMIA8
- FUNKCJONALNOŚĆ8
- SIŁA SYGNAŁU / ZASIĘG8
ZALETY
|
WADY
|
Ceny Cisco Linksys EA4500
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.