AirLive N.Plug jest ciekawym urządzeniem wielofunkcyjnym, zaprojektowanym z myślą o transmisji sygnału WiFi. Łączy w sobie funkcjonalność routera, punktu dostępowego oraz extendera. To świetne rozwiązanie zarówno dla hoteli, w których właściciele chcą zwiększyć zasięg sieci WiFi, jak i dla podróżników szukających mobilnego AP. Oczywiście nie każde urządzenie tego typu powinno zasługiwać na uwagę. GizManiaKalna redakcja postanowiła przetestować sprzęt sygnowany marką AirLive. Sprawdzimy, czy jest wart swojej ceny, oraz jak się prezentuje w praktyce jego funkcjonalność.
AirLive N.Plug – specyfikacja
- Chipset Realtek: RTL8196C + RTL8188CE
- Flash + SDRAM: 4MB Flash + 32MB SDRAM
- Port WAN: 10/100M UTP Port x 1 (Auto MDI/MDI-X)
- Port LAN: 10/100M UTP Port x 1 (Auto MDI/MDI-X)
- Port USB: USB 2.0 Typ A x 1 (dla modemu 3G)
- Częstotliwość pracy: 2.4000~2.4835GHz
- Transfer danych:
- 11b: 1/2/5.5/11Mbps
- 11g: 6/9/12/24/36/48/54Mbps
- 11n (20MHz): MCS0-7, do 72Mbps
- 11n (40MHz): MCS0 7 do 150Mbps
- Siła sygnału: 11n: 13±1.5dBm, 11g: 13±1.5dBm, 11b:16±1.5dBm
- Antena: 3dBi, RP-SMA x 1
- Zużycie energii: Mniej niż 1W przy czuwaniu; 2W maksymalnie
- Wymiary: 32 x 50 x 67,85 mm
- Temperatura operacyjna: 0~40°C
- Wilgotność operacyjna: 10~90%
Przydatna wtyczka
AirLive N.Plug wyglądem przypomina klasyczną wtyczkę zasilania. Projektanci postarali się o jak najprostszy design. Biała plastikowa obudowa mierzy blisko 7 cm długości i 5 cm szerokości. Nie jest jednak zbyt duża i zbyt ciężka – można ją podłączyć do gniazdka niemal w każdym położeniu bez obaw o to, że wypadnie. Pod względem jakości wykonania nie można jej nic zarzucić. Lakierowane tworzywo sztuczne nie wygląda imponująco, ale musimy mieć na względzie niską cenę urządzenia. Najważniejsze, że łączenia są szczelne, sprzęt nie trzeszczy pod palcami i nie rozpada się w dłoni. Wbrew pozorom nie zajmuje też dużo miejsca – podłączone do listwy nie będzie okupować miejsca sąsiednich gniazdek.
Na dolnym panelu wmontowano parę portów Ethernetowych służących zarówno do komunikacji z modemem, jak i z komputerem (tudzież innymi urządzeniami peryferyjnymi). Ponadto znajdziemy tu gniazdo anteny WiFi oraz włącznik. O tym ostatnim w zasadzie zapomnimy bardzo szybko. Gniazdo antenowe jest pozłacane i mocno osadzone w konstrukcji urządzenia. Na górnym panelu został ulokowany pojedynczy port USB (do którego podłączymy modem 3G) oraz niewielki przełącznik trybów pracy.
Całość uzupełnia zestaw diod sygnalizujących działanie poszczególnych systemów. Znajdziemy je na przeciwległej do wtyczki ściance, dzięki czemu z reguły będą na widoku. Warto też wspomnieć o naklejce produktowej, na której oprócz numeru seryjnego znajdziemy kilka ważnych i przydatnych informacji – numer MAC karty sieciowej oraz domyślne dane dostępowe do interfejsu cyfrowego.
Wraz z wtyczką, w zestawie znajdziemy niezastąpioną porcję makulatury (instrukcję obsługi w kilku językach oraz informacje o gwarancji), krótki kabel ethernetowy, płytkę CD z elektroniczną, rozszerzoną wersją instrukcji oraz antenę WiFi. Ostatnia z wymienionych jest bardzo prostym modelem dokręcanym do obudowy. Posiada jednak przegub i łożysko jednoosiowe, dzięki którym ustawimy ją w odpowiednim położeniu.
Tak niepozorna, a tak funkcjonalna
AirLive N.Plug, choć niepozorny, łączy w sobie funkcjonalność trzech urządzeń. Może działać w trybie punktu dostępowego (przetwarzając sygnał dostarczony do portu Ethernetowego, na sygnał WiFi), routera oraz extendera. Tryby przełączamy ręcznie na obudowie, ale zawsze warto sprawdzić w interfejsie sieciowym, czy zmiany zostały wprowadzone. Do panelu administracyjnego przy pierwszej konfiguracji mamy dostęp jedynie przy podłączeniu wtyczki do komputera kablem Ethernetowym. Później będziemy mogli wykorzystać w tym celu łączność bezprzewodową.
Interfejs sieciowy jest klasyczny – otwieramy go z poziomu przeglądarki wpisując adres wewnętrzny IP oraz login i hasło. Układ poszczególnych funkcji został rozdzielony na dwie belki. Górna jest niezmienna i zawiera w sobie główne kategorie ustawień. W każdej kategorii zaś mamy dostęp do bocznej belki zawierającej podkategorie. Nawigacja po poszczególnych opcjach jest bardzo intuicyjna. To zasługa czytelnych i przejrzystych opisów. Zanim przejdziemy do szczegółowych testów wydajności trybów pracy, warto wspomnieć o kilku interesujących opcjach związanych z bezpieczeństwem i użytkowaniem sieci.
Wtyczka obsługuje funkcję filtrowania portów, adresów MAC oraz adresów URL, a także opcję klonowania sieci. Ponadto mamy dostęp do funkcji DoS (Denial-of-Service). Zablokuje zmasowany napływ pakietów, który zwykle towarzyszy atakom hakerów próbujących odciąć nam dostęp do internetu. W kwestii szyfrowania danych, sprzęt nie odbiega od konkurencji. Na pokładzie znajdziemy obsługę między innymi standardów WEP, WPA oraz WPA2. Miłośnicy oszczędzania energii z pewnością skorzystają z opcji grafiku wyłączającego i włączającego urządzenie o określonych porach.
W trybie extendera, urządzenie wyłapuje sygnał WiFi z wybranej sieci i wzmacnia go siłą swojej anteny transmitując dalej. Sprawdzi się to zarówno w warunkach domowych, jak i na większą skalę. Dzięki tej funkcjonalności możemy pokryć o wiele większy obszar projektując infrastrukturę sieciową. Co więcej, nasz obszar nie musi wychodzić z jednego punktu – możemy go modelować o odgałęzienia, co zaoszczędzi kosztów kupowania kolejnych routerów z większą siłą sygnału. Przykładem może być hotel, w którym wystarczy podłączyć kilka tych wtyczek na korytarzach, aby zapewnić klientom dostęp do internetu.
Podczas testów nie odnotowaliśmy poważnej utraty stabilności połączenia. Wykres siły sygnału przez cały czas oscylował w amplitudzie 4%. Niestety nie można powiedzieć, aby efekt pracy w trybie Repeater był w pełni zadowalający. Po zainstalowaniu wtyczki w połowie drogi (4m) między odbiornikiem i źródłem sygnału, siła sygnału wzrosła tylko o 6%. Większą skuteczność odnotowaliśmy po oddaleniu się od źródła sygnału o kolejne 4 metry. Siła sygnału bez wtyczki spadła o o 30%, podczas gdy z wtyczką w połowie drogi o około 20%.
W trybie routera urządzenie sprawdziło się znacznie lepiej. Konfiguracja sieci odbyła się bardzo szybko. Na potrzebę testów nawiązaliśmy z wtyczką połączenie z poziomu dwóch komputerów. Sprawdziliśmy transfer dużych i małych plików w obie strony, oraz siłę sygnału po oddaleniu danego komputera od wtyczki w trzech kolejnych etapach. Poniżej znajdziecie zestawienie wyników. Jak widać, sprzęt poradził sobie umiarkowanie. Po oddaleniu o 8 metrów i 2 ścianach działowych stojących na drodze sygnału, siła spadła o 60% względem komputera ulokowanego tuż przy antenie. Testy transmisji danych pokazują zaś, że najmocniej to odczujemy przy kopiowaniu dużych plików.
Oczywiście wtyczkę możemy wykorzystać jako router dla modemu 3G. Właśnie po to, projektanci umieścili w niej gniazdo USB. Ten tryb przetestowaliśmy w oparciu o modem Huawei E173-u2 oraz kartę zyskującego coraz większą popularność operatora Aero2. Konfiguracja połączenia odbyła się bez większych problemów i już po chwili mogliśmy się cieszyć dostępem do internetu z Aero2, co widać na poniższym grafie.
Podsumowanie
AirLive N.Plug może się okazać bardzo użytecznym urządzeniem. Jego niewielkie gabaryty oraz dyskretna forma z pewnością przypadną do gustu zwolennikom minimalizmu. Z kolei elastyczna funkcjonalność znajdzie zastosowanie zarówno w domu, jak i w większych ośrodkach. Minusem tutaj jest niewielkie wzmocnienie sygnału w trybie extendera, jednakże jest to wada, z którą można się pogodzić przy niskiej cenie wtyczki. Sprzęt zdecydowanie sprawdzi się w rękach osób, którym nie tyle zależy na sile sygnału, co na powiększeniu obszaru dostępu do sieci.
- kabel Ethernetowy w zestawie;
- minimalistyczna obudowa;
- prosty w obsłudze panel administratora;
- szeroki wachlarz funkcji;
- niska cena;
- możliwość łączenia wtyczek w jedną sieć;
- obsługa modemu 3G.
- raczej średniej jakości antena;
- słaby zasięg.
Ocena
Każdy z najważniejszych elementów składowych został oceniony w skali od 1 do 5 punktów, gdzie 1 prezentuje poziom bardzo słaby, 3 jest odpowiednikiem standardów rynkowych, a 5 jest notą najwyższą. Wszystkie oceny cząstkowe są sumowane, a ich średnia stanowi ocenę całkowitą.
Składowe |
Ocena cząstkowa
|
Jakość wykonania |
3,0
|
Ergonomia |
5,0
|
Funkcjonalność |
5,0
|
Siła sygnału i zasięg |
3,0
|
Cena |
4,5
|
Ocena końcowa
|
4,1
|
Werdykt maniaKa
Ten sprzęt jest dla Ciebie jeśli…
|
Ten sprzęt jest Ci niepotrzebny jeśli…
|
|
|
|
|
|
|
Ceny AirLive N.Plug
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Router na pewno świetnie się sprawdza w małym jednorodzinnym domu, zajmujemało miejsca i zasięg jest bardzo dobry
@solon: powinno być OK – dużo jeszcze zależy od ilości i grubości ścian wewnątrz domu. Pozdrawiam
Do dużego domu dwupiętrowego dwa by chyba wystarczyły, nie? Jeden na parterze a drugi na 1. piętrze?
Urządzenie zarąbiste, proszę pokażcie mi inne tego typu. Szukałem i szukałem czegoś aby w końcu podłączyć sobie internet do tv bez plątaniny kabli, a przy okazji wzmocnić sygnał na pokój bo router jest w innym pomieszczeniu. No i działa i zachwalam. pozdr
@wojo2000: testowaliśmy N.Plug w połączeniu z modemem Huawei E173-u2 i nie zaobserwowaliśmy problemów ze stabilnością połączenia, stąd też nie mamy podstaw by pisać, że port USB jest za słaby. Pozdrawiam
Dla mnie urządzenia tego typu to to dobre rozwiązanie dla podróżujących, a nawet jako router do niewielkiego mieszkania. Jedyny problem jak z nimi jest i o którym nie piszecie, to za słaby port USB. Te urządzenia mają kiepskie zasilacze co za tym idzie napięcie na porcie USB jest za niskie i w większości przypadków używanie modemu 3G+ WiFi jest niemożliwe.
Taka konfiguracja podziała chwile i się wywali!