RedaKcja techManiaK.pl wraz z firmą Fibaro podjęła wspólną akcję, która ma na celu przybliżenie naszym maniaKalnym czytelnikom czym są i jak funkcjonuję inteligentne instalacje w domach i mieszkaniach. Większość z Was zapewne nawet nie wie, że obejdzie się bez kucia ścian i prac remontowych. Można w 3 minuty zainstalować odpowiednie urządzenia i moduły. Mieszkaniem można sterować z poziomu telefonu komórkowego albo tableta. A w zamian otrzymamy oszczędność czasu, kosztów, wygodę i bezpieczeństwo. Warto? Dla naszych czytelników, którzy przeczytają nasz cykl artykułów, mamy wspaniałą nagrodę! Do wygrania będzie system wart 5.000 złotych! Tym bardziej warto przeczytać nasze artykuły.
Poniższy artykuł jest pierwszym z cyklu tekstem. Zapraszamy do lektury.
Artykuł sponsorowany
Inteligentne instalacje
W przeciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej popularne stają się inteligentne instalacje w budynkach. Z całą pewnością ta atrakcyjność spowodowana jest przyspieszonym tempem życia, gdyż celem zaimplementowania inteligentnego rozwiązania jest poprawa jakości i szybkości wykonywania codziennych czynności. Dzięki inteligentnym instalacjom budynkowym użytkownik może zaprogramować swoje mieszkanie, tak aby w pełni komponowało sie z jego przyzwyczajeniami.
Aby zrozumieć istotę inteligentnych systemów należy zapoznać sie ze strukturą ich funkcjonowania. Inteligencja człowieka uwarunkowana jest od wspólnego działania trzech elementów: mózgu, zmysłów oraz jednostek wykonawczych. Mózg pełni funkcje zarządcze, czyli przetwarza zapamiętuje oraz decyduje. Zmysły podpowiadają nam jak odczuwamy, jaka potrzebę mamy, natomiast element wykonawczy, ręka, noga realizuje nasze potrzeby. Elementy komunikują się między sobą poprzez sieć neuronów. Podobnie funkcjonują inteligentne instalacje. Opierają się na trzech elementach:
- Jednostce zarządczej centralce (mózg systemu)
- Czujnikach (temperatury, wilgotności, co2, oświetlenia, zalania itd.) – zmysły
- Modułach wykonawczych: włącznik on/off, ściemniacz, kontroler rolet.
Poza podstawowymi elementami potrzebna jest, tak samo jak u człowieka, sieć komunikacji. W przypadku standardowych systemów automatyki sieć tworzona jest poprzez wielokilometrowe autostrady kabli miedzianych, które wnikają w ściany domostwa. Istnieją również bardziej zaawansowane instalacje bezprzewodowe oparte na przykład na technologii z-wave. Jest to obecnie najbezpieczniejszy i najsprawniejszy protokół komunikacji umożliwiający bezprzewodowy przesył poleceń. Dzięki temu rozwiązaniu „myślenia” możemy nauczyć zarówno stary dom jak i nowobudowany, gdyż bezprzewodowość nie wymaga kładzenia żadnych kabli, czyli ingerencji w infrastrukturę obiektu.
Tak uformowany system ma inteligencję 2 latka, przy czym czas nauki skrócony jest z 2 lat do zaledwie kilkudziesięciu minut. System przyjmuje bowiem polecenia i rozwiązania zapamiętując je raz na zawsze. Nie wymaga powtarzania czy utrwalania. Celem wizualizacji możliwości rozwiązania wyobraźmy sobie poranek zorganizowany przez inteligentny system.
6:30
Centrala systemu pobiera dane meteorologiczne, za pośrednictwem, których dostosowuje szereg kolejno zaplanowanych działań, tworząc odpowiednia temperaturę dla Twoich potrzeb i porannych przyzwyczajeń.
7:15
Temperatura wszędzie jest juz odpowiednia. Dom budzi nas włączając pierwsze nuty naszego ulubionego radia, stopniowo podnosząc głośność.
7:20
Delikatnie podnoszą sie rolety, wpuszczając do naszej sypialni naturalne światło. W porze zimowej system włącza oświetlenie do 30%, przystosowując stopniowo nasz wzrok.
7:25
Wstajemy. Dom wyczuwając nasilony ruch w sypialni, odpowiednio oświetla nam drogę do łazienki i kuchni.
7:28
Wanna napełnia sie gorąca woda, a w kuchni uruchamia sie ekspres do kawy. Zostaje włączony TV na kanał z wiadomościami – nie ma to jak najnowsze informacje ze świata.
7:30
Okna delikatnie uchylają sie, wpuszczając podmuch świeżego powietrza do naszego domu.
Jak to możliwe, dzięki jednokrotnemu zaprogramowaniu – sceny pobudka w centralce systemu. Co niezwykle istotne sceny można programować indywidualnie dla poszczególnych dni tygodnia. Podobnie możemy nauczyć inteligentny system naszych wieczornych przyzwyczajeń jak i zachowań w przypadku zdarzeń losowych np. pożar, zalanie. Tak naprawdę to z takimi inteligentnymi systemami, ogranicza nas tylko wyobraźnia.
W naszym cyklu artykułów pokazujemy, jak polski system Fibaro może zmienić Twoje życie w wygodniejsze i bezpieczniejsze. Zobacz jak wygląda dom XXI wieku:
Dla naszych czytelników na zakończenie tego krótkiego cyklu mamy do wygrania zestaw inteligentnej instalacji wart 5.000 zł!
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
To takie instalacje, które są w domu inteligentnym 😉 A propos, jedzie ktoś na targi agd/rtv na Mińską 25 pod koniec października? Tam będzie podobno dużo dyskusji o tego typu instalacjach.
Witam,
Zainteresowanych zapraszam do współpracy na terenie województwa mazowieckiego. Zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą.Przyjadę,przedstawię ofertę,zrobię kosztorys instalacji systemu Fibaro.
Tel.: 502 743 617
Email: tomasz.ustaszewski@gmail.com
Strona salonu firmowego Fibaro: http://www….ome.com.pl
Pozdrawiam,Tomasz Ustaszewski.
Bardzo fajny system byłem,widziałem, Bardzo funkcjonalne rozwiązania.
bardzo ciekawe i wciągające- ja mam już wykonaną instalację elektryczną i podobno gotową na prawie każdą inteligencję- ciekawe – zobaczymy
Trafiłem tu przez zupełny przypadek. Artykuł i samo rozwiązanie genialne. Sam wkrótce (2 lata) rozpoczynam budowę domu i zacząłem poważnie myśleć o inteligentnym zarządzaniu typu automatyczne dostosowanie temperatury w pomieszczeniu, czujnik na niedomkniętą lodówkę a już oświetlenie drogi do łazienki przy wzmożonym ruchu w sypalni i wstawianie ekpresu do kawy… szczyt marzeń 🙂 Z niecierpliwością czekam na dalsze artykuły !
POPIERAM NOWE INNOWACYJNE WDRORZENIA