Sezon turystyczny w pełni. Kompletowanie odpowiedniego sprzętu na wyprawę to duża sztuka. Każdy zakup musi być dokładnie przemyślany, by sprzęt spełnił oczekiwania kupującego i nie zawiódł w najważniejszym momencie. Od czego zatem zacząć? Buty powinny być wygodne i lekkie, kurtka ciepła i nieprzemakalna, a plecak dopasowany do postury, pojemny i odpowiednio trwały. Nie inaczej wygląda sprawa doboru sprzętu optycznego, np. lornetki do zastosowań turystycznych.
Dla osoby nieobeznanej z tajnikami optyki, wybór odpowiedniego modelu może być trudny. Na rynku jest wielu producentów, z których każdy oferuje przynajmniej kilkanaście różnych typów urządzeń, znacznie różniących się parametrami optycznymi, gabarytami, wytrzymałością i ceną. Jak więc podjąć odpowiednią decyzję? Oto kilka wskazówek.
Dokonując wyboru lornetki musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań:
- Czy chcemy lornetkę zawsze mieć przy sobie i w każdej chwili gotową do obserwacji, czy też będziemy po nią sięgali sporadycznie, wyjmując z plecaka, sakwy rowerowej lub bagażnika?
- Co w lornetce jest dla nas istotniejsze: duże powiększenie, szerokie pole widzenia czy jasny obraz?
- Czy bierzemy pod uwagę wykonywanie obserwacji w bezpośredniej styczności z wodą lub w trudnych warunkach atmosferycznych, także podczas deszczu?
- Czy rozważamy wykonywanie obserwacji w bardzo słabym oświetleniu lub w nocy?
- Czy jesteśmy zwolennikami lornetek o konstrukcji klasycznej czy też tych bardziej nowoczesnych?
Klasyczne przykłady turystycznego zastosowania lornetki to m.in. obserwacja ptaków i kajakarstwo. W obu przypadkach lornetkę należy zawsze mieć pod ręką, więc w praktyce przeważnie noszona jest ona na szyi. W takie sytuacji urządzenie nie może być zbyt duże, ani za ciężka, gdyż w przeciwnym wypadku szybko prowadziłoby do zmęczenia obserwatora. Jeśli lornetka używana jest sporadycznie i większość czasu spędza w plecaku czy w bagażu, jej wymiary i masa nie są tak istotne. Miłośnikom ornitologii warto polecić lornetki o ośmiokrotnym powiększeniu (8x), takie jak Nikon Monarch 8×42, Action EX 8×40 czy klasyczna SE 8×32. Kajakarzom z pewnością przyda się lornetka wodoszczelna, jak choćby Monarch 10×36, Sporter EX 10×42 lub wspomniany już Action EX 8×40. Dla żeglarzy idealne będą z kolei lornetki Marine 7×50, osiągalne także z wbudowanym kompasem. Urządzenia tego typu, dzięki uszczelnionej konstrukcji, bez problemu znoszą częste bryzgi wody, a nawet pełne zanurzenie, o ile nie trwa ono zbyt długo. Warto również zwrócić uwagę na wypełnienie azotem oraz uszczelniające pierścienie, które dodatkowo chronią układ optyczny przed zaparowaniem.
Dużą rozwagę należy zachować przy doborze powiększenia. Zasada „im większe tym lepsze” jest w tym wypadku błędna. Przyjmuje się, że 12x to największe powiększenie lornetki, jakie z powodzeniem można stosować „z ręki”, a więc w sposób w pełni mobilny i bez statywu. Dla osób potrzebujących dużego powiększenia przeznaczone są takie lornetki, jak Action VII 12×50, Monarch 12×56, Sporter EX 12×50 czy doskonała optycznie, klasyczna SE 12×50.
Jeśli priorytet jest duże pole widzenia – tak istotne przy podziwianiu panoram ze szczytów i punktów widokowych – należy skupić się na lornetkach o niewielkim powiększeniu: 7x lub 8x. Tu rozpiętość osiągalnych modeli jest bardzo duża: od maleńkiej i lekkiej lornetki Sportstar EX 8×25, poprzez topowe modele High Grade 8×32, Monarch 8×42 a także Action VII 7×50.
Jasny obraz, niezbędny w czasie obserwacji w warunkach słabego oświetlenia, uzyskamy z kolei w lornetce łączącej małe powiększenia z dużą średnicą obiektywów. W tym wypadki warto sięgnąć po modele o parametrach: 8×40, 7×50, 8,5×56 oraz 10×50. Lornetki tego typu doskonale nadają się do obserwacji o świcie i zmierzchu, a także do podziwiania nocnego rozgwieżdżonego nieba. W ich przypadku musimy się jednak liczyć ze sporymi gabarytami obudowy i dość wysoką masą.
Przeglądając ofertę lornetek, z pewnością zauważymy dwa różne ich typy. Te wyglądające klasycznie, mają obiektywy zwykle silniej rozsunięte niż okulary. Są to lornetki z pryzmatami typu Porro, dające wysokiej jakości obrazy z dobrym efektem widzenia 3D. Są one większe i mniej poręczne od nowoczesnych lornetek z pryzmatami dachowymi, które dodatkowo wyróżniają się zwartą konstrukcją, dużą wytrzymałością mechaniczną, ale też zwykle wyższą ceną. Wybierając jedną z tych konstrukcji należy wziąć po uwagę przede wszystkim ergonomię, masę oraz wymiary.
W przypadku osób potrzebujących dodatkowych wskazówek warto odwiedzić stronę www.sportoptics.pl, gdzie każdy znajdzie bazę wiedzy na temat lornetek dopasowanych do różnych typów aktywnego wypoczynku.
Źródło: Artykuł autorstwa Marcina Górko, Nikon Polska
Ceny w sklepach
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.