Pewnie nie raz przemknęło nam przez myśl, aby zamieszkać w domu rodem z filmów. Wielokrotnie stawały nam przed oczami obrazy inteligentnych czujników sterujących intensywnością światła, automatycznie uruchamianych zraszaczy ogrodu, rolet zsuwanych za jednym przyciśnięciem pilota, czy nawet szykowanej automatycznie kąpieli z rana. Niestety zawsze potem rozsądek stawiał nas do pionu jednym słowem – koszta. W istocie takie rozwiązania z reguły pozostają poza zasięgiem przeciętnego Polaka. Czy aby na pewno?
FIBARO to obecnie najdoskonalsze rozwiązanie w dziedzinie automatyki budynkowej dostępne na światowym rynku.
katalog FIBARO
W ten sposób prezentują swój produkt twórcy systemu. Pomimo że jest to popularny slogan reklamowy, warto sprawdzić czy i w tym przypadku czeka nas tylko krótki rzut oka na katalog cenowy. Okazuje się, że tym razem opłaca się przejrzeć całą broszurkę, a może nawet rozważyć inwestycję.
Polski produkt, polska cena
Fibaro System został stworzony w wyniku inicjatywy poznańskich przedsiębiorców. Produkcją natomiast zajmuje się fabryka ulokowana niedaleko Warszawy. Mamy zatem do czynienia ze 100% polskim produktem, dostosowanym w pełni do naszych standardów i przede wszystkim naszych kieszeni. Właśnie aspekt finansowy częstokroć jest powodem naszego sceptycznego podejścia do rozwiązań z segmentu automatyki budynkowej. Tymczasem w przypadku rozważania inwestycji w system Fibaro, rozważamy tak naprawdę inwestycję rzędu 5 tys. PLN (przy standardowym, 60-metrowym metrażu mieszkania).
Nasze marzenia zaczynają powoli nabierać rzeczywistych kształtów, prawda? Oczywiście cena to nie wszystko. Szukamy bowiem rozwiązań wysokiej klasy. Zobaczmy zatem na czym polega Fibaro System.
Kilka prostych założeń
Twórcy systemu, zanim rozpoczęli jakiekolwiek prace nad budową, przez kilka miesięcy testowali dostępne na rynku technologie. Każda z nich została rozebrana i przenicowana. Szczególną uwagę zwrócono na awaryjność, możliwość integracji oraz ewentualny rozwój. W końcu wybrano rozwiązanie, które spełniało wszystkie stawiane przed nim założenia.
Przede wszystkim poszukiwano elastycznego i nieinwazyjnego systemu. To oznacza możliwość zastosowania w istniejącej zabudowie, bez kilkumetrowych kabli, kucia ścian i czasochłonnych (a także kosztownych) prac montażowych. Dlatego też rozwiązanie zostało oparte na istniejącej sieci energetycznej oraz technologii Z-WAVE (środowisko typu mesh podobne w założeniach do popularnego WiFi) obsługującej łączność pomiędzy poszczególnymi urządzeniami sytemu.
Prostotę montażu osiągnięto poprzez zaawansowaną miniaturyzację elementów wykonawczych układanych w puszkach instalacyjnych (np. za włącznikiem światła). Elementy te, niezależnie od funkcji mają taki sam rozmiar – zaledwie 15 x 40 x 36 mm. Dzięki temu z czystym sercem można je nazwać najmniejszymi urządzeniami tego typu na świecie.
Kolejnym założeniem jest inteligencja i autonomia w podejmowaniu decyzji. Polega to na uproszczonym „uczeniu się” systemu w miarę jego używania. Cały proces przy tym został skrócony do kilkudziesięciu minut. Fibaro przyjmuje polecenia i rozwiązania natychmiast, po czym zapamiętuje je na zawsze.
Schemat systemu
System opiera się na trzech elementach – centrali, czujnikach i urządzeniach wykonawczych. Ostatnie z wymienionych są zróżnicowane pod kątem funkcjonalności. Mamy do dyspozycji ściemniacze, kontrolery rolet oraz włączniki. Są one montowane za gniazdkami, czy też włącznikami świateł. Podpięte do sieci elektrycznej kontrolują przepływ prądu komunikując się z centralą za pomocą technologi Z-WAVE.
Czujniki są zmysłami systemu. W naszym domu możemy zamontować detektory ruchu, dymu, wilgotności, CO2, zalania, otwarcia drzwi – przykładów można mnożyć bez liku. Rejestrowane przez nie sygnały są przesyłane na bieżąco do centrali, która zajmuje się ich interpretacją oraz ewentualną reakcją za pośrednictwem elementów wykonawczych. Na tym opiera się automatyka. To jednak nie wszystko.
Inwestując w system Fibaro otrzymujemy bowiem dostęp do zdalnej kontroli wszystkich elementów wykonawczych. Nie musimy się przy tym ograniczać do pilotów, czy też sterowania z poziomu centrali. Projektanci idąc z duchem czasu, postanowili wykorzystać smartfony. Instalując odpowiednią aplikację, jesteśmy w stanie nie tylko wyświetlić na ekranie naszego telefonu podgląd na cały system, ale również możemy sterować poszczególnymi funkcjami.
Fibaro jest na bieżąco rozwijany. Już teraz są opracowywane kolejne rozwiązania, które będzie można zintegrować z istniejącym systemem – na przykład obsługa urządzeń audio i wideo, czy też zakupy online.
Oczywiście nic tak nie przekonuje konsumentów jak obrazowe przykłady. Wyobraźmy sobie…
Komfort
Godzina 6:30
Centrala systemu FIBARO pobiera dane meteorologiczne, za pośrednictwem których dostosowuje szereg kolejno zaplanowanych działań, tworząc odpowiednią temperaturę dla Twoich potrzeb i porannych przyzwyczajeń.
Godzina 7:15
Temperatura wszędzie jest już odpowiednia. Dom budzi nas włączając pierwsze nuty naszego ulubionego radia, stopniowo podnosząc głośność.
Godzina 7:20
Delikatnie podnoszą się rolety, wpuszczając do naszej sypialni naturalne światło. W porze zimowej system włącza oświetlenie do 30%, przystosowując stopniowo nasz wzrok.
Godzina 7:25
Wstajemy. Dom wyczuwając nasilony ruch w sypialni, odpowiednio oświetla nam droge do łazienki i kuchni.
Godzina 7:28
Wanna napełnia się gorącą wodą, a w kuchni uruchamia się ekspres do kawy. Zostaje włączony TV na kanał z wiadomościami – nie ma to jak najnowsze informacje ze świata.
Godzina 7:30
Okna delikatnie uchylają się, wpuszczając podmuch świeżego powietrza do naszego domu.
Bezpieczeństwo
Godzina 1:03:12:001
Czujka dymu wysyła sygnał do Centrali FIBARO o zagrożeniu pożarem w Twoim domu.
Godzina 1:03:12:009
System błyskawicznie podejmuje wszystkie procedury awaryjne, informując Ciebie o zaistniałym niebezpieczeństwie.
Godzina 1:03:13:010
Zostaje uruchomiony system alarmowy, po czym oświetlenie w całym domu przechodzi w tryb migania, aby zaistniałe zagrożenie było jak najbardziej widoczne dla odpowiednich służb i sąsiadów.
Godzina 1:03:13:015
W całym budynku system FIBARO otwiera okna dachowe, rolety, garaż i zamki w drzwiach.
Godzina 1:03:13:025
Dopływ gazu zostaje zablokowany. Jednocześnie system wentylacyjny został uruchomiony na 100 % mocy.
Godzina 1:03:13:087
Termostaty i regulatory klimatyzacji natychmiast odłączają się zapobiegając rozprzestrzenianiu się dymu.
Godzina 1:03:13:215
Ostrzeżenia i instrukcje ewakuacyjne odtwarzane są we wszystkich urządzeniach audio-wideo.
Godzina 1:03:14:045
Drogę ucieczki domowników kieruje specjalnie skonfigurowane oświetlenie, które prowadzi ich do wyjścia.
Oszczędność i Ekologia Fibaro
Oszczędność systemu to nie tylko niższy koszt instalacji, ale i niższy koszt utrzymania. Podzespoły Fibaro są zasilane przez urządzenia o 90% sprawności. W celu ograniczenia zużycia energii wszystkie komunikaty radiowe ograniczone są do minimum, a urządzenia zasilane bateriami, wprowadzone w stan uśpienia. Na życzenie otrzymujemy dodatkowe elementy mierzące zużycie energii elektrycznej, gazu, czy też wody. Możemy stworzyć harmonogram ogrzewania, a system będzie na bieżąco reagował w przypadku niepotrzebnej straty energii.
Projektanci nie pominęli też problemu szkodliwego wpływu na środowisko. System Fibaro spełnia wszystkie wymogi związane z tym aspektem. Urządzenia powstały zgodnie z zaleceniami unijnych dyrektyw RoHS i WEEE.
Źródło: Fibar Group
W naszym cyklu artykułów pokazujemy, jak polski system Fibaro może zmienić Twoje życie w wygodniejsze i bezpieczniejsze. Zobacz jak wygląda dom XXI wieku:
Dla naszych czytelników na zakończenie tego krótkiego cyklu mamy do wygrania zestaw inteligentnej instalacji wart 5.000 zł!
|
Niektóre odnośniki na stronie to linki reklamowe.
Najlepsze jest to że w każdej tego typu rozmowie najwięcej rozpisują się branżowcy a nie faktyczni userzy.
Ech… Może tylko tyle, że nie miałbym nic przeciwko, aby faktycznie być właścicielem takiej firmy…
Wtedy na pewno nie musiałbym się wysilać, aby tracić czas na polemiki na tym forum… 😀
panie gobo alias fidziu alias panie fidler alias panie wlaścicielu firmy fibaro czy coś więcej trzeba dodać
Witaj drogi Kliencie! Czyżby sądząc z emocji, jak i pisania jednej wiadomości za drugą, nowe wcielenie nstalator’a? 😀
Słusznie. Nie kontynuuj, skoro jedyne, co możesz zaproponować, to inwektywy 😀
– Głupot nie opowiadam. Przedstawiłem fakty.
Dlaczego jest taka różnica cenowa? Myślałem, że napisałem…
Spróbuję więc jeszcze raz, dokładniej: System magistralny wymaga położenia specjalnych kabli komunikacyjnych (tzw. skrętki) ich koszt i robocizna z tym związana, to nie przysłowiowe 5 złotych…
Do tego dochodzi specjalistyczny osprzęt (czytaj wszelkiego rodzaju włączniki, urządzenia sterujące itp.). Dedykowany tylko dla tych systemów, stąd producenci życzą sobie za niego małe fortunki – łatwo sprawdzić, wystarczy sobie ściągnąć cennik ze strony choćby Berkera, czy ABB.
– Przy Fibaro, jeśli ktoś ma takie życzenie, może sobie zastosować osprzęt nawet z Castoramy.
Gdy już to wszystko się położy i zainstaluje, przyjeżdża technik i konfiguruje. Godzina jego pracy jest liczona setkami, nie dziesiątkami złotych.
I nie mów proszę, że masz to cenie… Wystarczająco mnie już rozbawiłeś.
Chciałbym też poznać zwykłego śmiertelnika, który jest po jakimś czasie w stanie samodzielnie zmienić sobie jakiekolwiek nastawy w programie sterującym…
Nota bene jako ciekawostkę mogę dodać, że LCN jeśli chce zaproponować ciekawszy osprzęt swoim klientom, to proponuje ten dedykowany dla KNX’a…
Równie rozbrajający jest zarzut o to „co będzie, jeśli Fibaro padnie za 2 lata”.
– Ten zarzut można by raczej postawić w stosunku do systemów, którymi się zachwycasz – LCN i Xcomfort. Są to systemy autorskie, rozwijane tylko przez ich producentów! O ile trudno sobie wyobrazić, że Moeller padnie, to przecież może zmienić politykę rynkową, co u takich gigantów nie jest wcale rzadkością i w każdej chwili zaprzestać rozwijania systemu!
– Fibaro jest tylko jedną z firm, która wchodzi w skład aliansu Z-Wave, gdzie można w każdej chwili zastosować wyrób innego producenta, bez utraty funkcjonalności systemu!
Garść elementów do kosza może pozostać po systemach LCN i Xcomfort, ale nie w wypadku Fibaro.
Mamy tu po prostu do czynienia z pewnym niezrozumieniem. Fibaro jest producentem systemu, ale tylko w pewnym narzuconym z góry standardzie (przypomina to EIB/KNX), w którym produkują też inne firmy. Z całego świata. Wystarczy sobie wejść na stronę aliansu: z-wavealliance.org Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, co szczególnie poleciłbym Twojemu elektrykowi…
Co do ceny, którą podałem też nie jest „z Księżyca”, lecz z mojej praktyki.
Domek ok. 150m zacząłem wyceniać na KNX’ie, gdy doszedłem do 90 tys. PLN, a nie miałem jeszcze w tym osprzętu, po rozmowie z klientem dałem sobie spokój. Zrobiliśmy tą funkcjonalność, której oczekiwał za 10-tą część kwoty, jaką by przeznaczył na KNX.
Kto opowiada głupoty? Cóż niech ocenią czytelnicy tej strony.
A co do barwnych porównań z branży motoryzacyjnej? Pozostaje mi spytać: A z którego roku jest ten VW…? 😀
Kończąc mogę tylko dodać, że wszystkim niezdecydowanym, mogę polecić, aby przyjrzeli się jeszcze całkiem rozsądnemu, polskiemu rozwiązaniu, pod nazwą F&Home produkcji firmy F&F.
Nie jest to, trzymając się metafor Klienta, Mercedes, ale na szczęście też nie VW z lat 90’…
Pozdrawiam
Witaj drogi Kliencie! Czyżby sądząc z emocji, jak i pisania jednej wiadomości za drugą, nowe wcielenie nstalator’a? 😀
Słusznie. Nie kontynuuj, skoro jedyne, co możesz zaproponować, to inwektywy 😀
– Głupot nie opowiadam. Przedstawiłem fakty.
Dlaczego jest taka różnica cenowa? Myślałem, że napisałem…
Spróbuję więc jeszcze raz, dokładniej: System magistralny wymaga położenia specjalnych kabli komunikacyjnych (tzw. skrętki) ich koszt i robocizna z tym związana, to nie przysłowiowe 5 złotych…
Do tego dochodzi specjalistyczny osprzęt (czytaj wszelkiego rodzaju włączniki, urządzenia sterujące itp.). Dedykowany tylko dla tych systemów, stąd producenci życzą sobie za niego małe fortunki – łatwo sprawdzić, wystarczy sobie ściągnąć cennik ze strony chośby Berkera, czy ABB.
– Przy Fibaro, jeśli ktoś ma takie życzenie, może sobie zastosować osprzęt nawet z Castoramy.
Gdy już to wszystko się położy i zainstaluje, przyjeżdża technik i konfiguruje. Godzina jego pracy jest liczona setkami, nie dziesiątkami złotych.
I nie mów proszę, że masz to cenie… Wystarczająco mnie już rozbawiłeś.
Chciałbym też poznać zwykłego śmiertelnika, który jest po jakimś czasie w stanie samodzielnie zmienić sobie jakiekolwiek nastawy w programie sterującym…
Nota bene jako ciekawostkę mogę dodać, że LCN jeśli chce zaproponować ciekawszy osprzęt swoim klientom, to proponuje ten dedykowany dla KNX’a…
Równie rozbrajający jest zarzut o to „co będzie, jeśli Fibaro padnie za 2 lata”.
– Ten zarzut można by raczej postawić w stosunku do systemów, którymi się zachwycasz – LCN i Xcomfort. Są to systemy autorskie, rozwijane tylko przez ich producentów! O ile trudno sobie wyobrazić, że Moeller padnie, to przecież może zmienić politykę rynkową, co u takich gigantów nie jest wcale rzadkością i w każdej chwili zaprzestać rozwijania systemu!
– Fibaro jest tylko jedną z firm, która wchodzi w skład aliansu Z-Wave, gdzie można w każdej chwili zastosować wyrób innego producenta, bez utraty funkcjonalności systemu!
Garść elementów do kosza może pozostać po systemach LCN i Xcomfort, ale nie w wypadku Fibaro.
Mamy tu po prostu do czynienia z pewnym niezrozumieniem. Fibaro jest producentem systemu, ale tylko w pewnym narzuconym z góry standardzie (przypomina to EIB/KNX), w którym produkują też inne firmy. Z całego świata. Wystarczy sobie wejść na stronę aliansu: z-wavealliance.org Zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego, co szczególnie poleciłbym Twojemu elektrykowi…
Co do ceny, którą podałem też nie jest „z Księżyca”, lecz z mojej praktyki.
Domek ok. 150m zacząłem wyceniać na KNX’ie, gdy doszedłem do 90 tys. PLN, a nie miałem jeszcze w tym osprzętu, po rozmowie z klientem dałem sobie spokój. Zrobiliśmy tą funkcjonalność, której oczekiwał za 10-tą część kwoty, jaką by przeznaczył na KNX.
Kto opowiada głupoty? Cóż niech ocenią czytelnicy tej strony.
A co do barwnych porównań z branży motoryzacyjnej? Pozostaje mi spytać: A z którego roku jest ten VW…? 😀
Kończąc mogę tylko dodać, że wszystkim niezdecydowanym, mogę polecić, aby przyjrzeli się jeszcze całkiem rozsądnemu, polskiemu rozwiązaniu, pod nazwą F&Home produkcji firmy F&F.
Nie jest to, trzymając się metafor Klienta, Mercedes, ale na szczęście też nie VW z lat 90’…
Pozdrawiam
Aha Gobo głupoty opowiadasz. Jak może coś kosztować 120tyś a to samo 5tyś.
Miałem ofertę od KNX. Więcej funkcji i sporo drożej ale nie jakaś przepaść.
Kup sobie zamiast Mercedesa C klasy samochód od TATA.
Ja tam jeżdżę VW.
Przeraża mnie bełkot i spory na forach, dużo czytam o inteligentnym domu ale to co czytam i Fibaro owiane jest epitetami z jednej strony – przedstawiciele, pracownicy – super, hiper, naj naj a z drugiej – konkurencją – nieudana próba, proteza, brak kompatybilności, etc.
Nie będę kontynuował wywodów bo każdy ma prawo wyboru.
Fibaro idzie na siłę poprzez błoto do przodu. Ich marketing zachwyca ale nie przekonał mnie.
System i postępowanie ludzi którzy próbowali mi sprzedać ten system w skrócie żenujący.
Nie kupię systemu który sprzedaje się od 2011 roku.
Co jeśli piękny super szybki Fibaro padnie za 2 lata. Garść ludzi zostanie w elementami jak to mówi mój elektryk które można do kosza wrzucić.
Nie wierzę bajką. Mam do wyboru aktualnie LCN lub Xcomfort. Kasy jest jak zwykle mało ale w Fibaro nie wejdę. I dziwi mnie że ludzie są tak zaślepieni stroną i ich marketingiem.
Jak buduje się dom to na lata a Fibaro nie wiadomo ile będzie działał.
Pozdrawiam i zwolenników i przeciwników.
Witam.Jestem zainteresowany centrala ma ktoś na zbyciu?.
Strasznie się „zagotowałeś” nstalator – dwa wpisy jednego dnia? Inni piszą „banialuki”, „bzdury”, „trefny towar”.
A może tak więcej konkretów – dlaczego tak niby jest?
Fibaro to „nieudolna podróbka” – też nasuwa się pytanie, a czemuż to?.
– Dlaczego podróbka i dlaczego nieudolna?
Może mniej emocji, a więcej faktów.
Przede wszystkim Z-wave nie jest własnością jednej firmy – to konsorcjum firm, do którego Fibaro też należy.
– Na podobnej zasadzie pracuje konsorcjum KNX.
Czy w takim wypadku nazwiesz Intel’a naciągaczem produkującym podróbki, skoro dostarcza on chipy, na których oparte są konstrukcje Z-Wave?
– Tym samym również jest sercem produktów Fibaro?
Jest to taki sam produkt jak każdy inny w tej branży. Ze swoimi wadami i zaletami.
Przeznaczony dla określonej grupy odbiorców – małe i średnie domki, mieszkania.
Porównywanie go do instalacji KNX i LCN jest nieporozumieniem. KNX, jako magistralny system jest przeznaczony dla zupełnie innej kategorii klienta. Poczynając od tego, że świetnie się sprawdza w obiektach przemysłowych, użyteczności publicznej itp, to zastosowanie go w przeciętnym, 150-cio metrowym domku wydaje się anachronizmem, choćby tylko ze względów cenowych.
– O ile instalację KNX wykonam tam za ok. 120 – 160 tys. PLN, o tyle Fibaro za 5 – 15 tys. PLN. Różnica raczej zasadnicza. Nieprawdaż?
Zanim zaczniesz również mnie obrażać, przyjmij do wiadomości, że nasza firma jest partnerem KNX.
Po prostu są różne rozwiązania o czasami różnej funkcjonalności, dla różnych klientów. Niektórzy zdają się o tym zapominać…
Ty Jesiotr…
Co ty za bzdury opowiadasz?!
Chyba na oczy nie widziałeś fibaro albo po prosu jesteś dealerem fibaro i siedzisz na kartonach pełnych trefnego towaru, nigdy nie uruchomiłeś ani jednego modułu i opowiadasz bajki wyczytane w pięknym lśniacym katalogu.
Jak fibaro dalej będzie opowiadało bajki i sprzedawało chłam to niedługo zbankrutują i nie pomogą pieniądze z dopalaczy
Ale banialuki tam napisali.
Fibaro to nie żaden system tylko nieudolna próba przypisania sobie zasług innych. System Z-Wave wynalazła firma Zen-sys i właśnie tego systemu używają ci nieudolni plagiatorzy.
Z dyskusji z kolegami po fachu wynika że ich przeróbka jest bardzo nieudana, pełna błędów podstawowe funkcje nie działają nie mówiąc o bardziej zaawansowanych.
Jednym słowem dno!
Witam,
Zainteresowanych zapraszam do współpracy na terenie województwa mazowieckiego. Zachęcam do zapoznania się z naszą ofertą. Przyjadę na umówione miejsce,przedstawię ofertę,zrobię kosztorys instalacji systemu Fibaro.
Tel.: 502 743 617
Email: tomasz.ustaszewski@gmail.com
Strona salonu firmowego Fibaro: http://www….ome.com.pl
Pozdrawiam,Tomasz Ustaszewski.
@zuraf
Jestem zainteresowany centralka – daj znac na entelimalpawppl.
Przecież to jest istniejący już od kilku lat na rynku w Polsce system Z-Wave! Przekaźniki i ściemniacze to wyrób Fibaro reszta to elementy systemu Z-Wave. Także nic nowego. Poza tym nie uważam iż bezprzewodowy podwójny przekaźnik (FGS-221) w cenie ok 300 zł był szczytem oszczędności. Można to osiągnąć w cenie trzykrotnie mniejszej ale oczywiście wtedy nie można na to „nakleić” loga Z-wave.
Witam mam do sprzedania bardzo tanio taką centralkę fibaro wraz z jednym czujnikiem ruchu i 2 modułami 2 przekażnikowe i jeden dimmer.
Jeżeli jest ktoś zainteresowany proszę o maila.
ile dałeś za całość ? kto ci to montował ? (za ile)
Z tego co piszesz wynika, że masz tylko światło i rolety.
Jak działa sterowanie alarmem, ogrzewaniem i tv?
Piszą o tym na stronie ale w praktyce nic nie pokazali
Quazi, w szczecinie. Nie wiem co ogladales ale chyba mowisz o innej firmie mam u siebie 2 iphony i ipada. NIC sie nigdy nie zawiesilo. Wziolem od nich 9 rolet, 36 podwojnych wlacznikow,11 tych do gniazd, 16 kontraktronow i 6 czujek ruchu. W zeszlym tygodniu dokupilem czujki dymu i zalania.
Osobiscie jestem bardzo zadowolony z systemu, wczesniej rozmawialem z nexwelem ale jest tylko opcja z kablami wiec u mnie odpadla. LCN tez odpad bo wymaga czwartej zyly.
Pozatym Panowie porownajcie se te menu do sterowania. Mnie zamurowalo jak facet przesuwal palcem po ikonie w gore i zapalal swiatlo na calym pietrze a jak przesunal w lewo to jechaly rolety.
Dziala to naprawde dobrze i nic sie nie wiesza. Sciagnij najnowsza wersje z appstora i sprawdz. U mnie naprawde hula blyskawicznie.
Jesiotr, nie wiem gdzie byłeś ale ja w ich domu pokazowym nie widziałem nic ponad światło i rolety. Cała reszta to opowiadanie o przyszłości. Jak w pewnym momencie skorzystaliśmy z dwóch iphonów na jednej bramce to całość zawisła na parędziesiąt sekund…
To fajne rozwiązanie do domku letniskowego, w domu za chiny bym się nie zdecydował na transmisję radiową
Fibaro to nie jest jedyny system sterowania, ktory oferuje mozliwosci kontroli przez panele dotykowe, iPhone / smartphony badz pady.
KNX na pewno ma cos takiego. LCN (z ktorego korzystam) ma cos takiego.
W zalozeniach super sprawa. Gorzej jak to bedzie z zakloceniami tej komunikacji bezprzewodowej oraz z tym, ze inteligentny dom lepiej i tak projektowac od podstaw.
Wierzacych w 100% w systemy bezprzewodowe odsylam do instalatorow alarmow Satel w systemie bezprzewodowym… nie zawsze bezawaryjne 🙂
androidfan to konkurencja fibaro tłukli się już na innym forum, dostają po gaciach od fibaro, bo działają na KNX – znacznie drożej i na kablach.
kupiłem fibaro od partnera w szczecinie – to co zobaczyłem w ich domu pokazowym, zwaliło mnie nóg. Koleś oprócz tego co tu piszą pokazywał mi przerzucanie filmu po różnych telewizorach! wg mnie jest więcej niż w artykule bo tu nie ma słowa o multimediach.
I tu się mylisz kolego, jestem jednym z pierwszych klientów i wszystko działa bez zarzutu. Rewelacja. Z komóreczki zarządzam sobie roletami, bramami wjazdowymi, osiwetleniem i prądem i to za bardzo śmieszne pieniądze w porónwaniu z innymi kablowymi systemami.
Gwoli szczerości można by dodać że materiał w całości sklecony z tekstów podesłanych przez fibaro i że autor na oczy sytemu nie widział w działaniu :), bo on (system) po prostu nie działa tak jak w opisie.